Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
17 października 2015
Kandydaci polonijni: Marta Szutkowka-Kiszkiel
startuje z Listy Kukiz15 (Ruch Kukiza)

Marta Szutkowska-Kiszkiel
Szanowni Państwo, nazywam się Marta Szutkowska – Kiszkiel i jestem polonijną kandydatką do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Startuję z listy nr 7 w okręgu nr 19 (Warszawa), miejsce 22.Od jedenastu lat mieszkam w Irlandii, gdzie aktywnie działam na polu szkolnictwa polonijnego. Jako współzałożycielka i prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii ściśle współpracuję z innymi organizacjami na niwie irlandzkiej i w skali światowej.

Wspieram powstawanie szkół polonijnych. Sama założyłam dwie szkoły, które wciąż przyciągają dzieci i młodzież. Promuję w sposób aktywny język polski i naszą kulturę, nie tylko poprzez organizowanie szkoleń i konferencji edukacyjnych, ale także organizację zdarzeń kulturalnych z pogranicza literatury, poezji oraz muzyki.

Posiadam wiedzę i doświadczenie, co umożliwiło mi wyznaczenie konkretnych celów, które zrealizuję w Sejmie RP, gdy Polacy na emigracji obdarzą mnie mandatem zaufania i oddadzą na mnie swoje głosy.

Pragnę zwrócić się do Państwa z prośbą o wsparcie w nadchodzących wyborach. Polonia zasługuje na własną reprezentację. Na kogoś, kto zna i rozumie problemy emigracji a także posiada dorobek w działalności społecznej dla Polonii. Proszę o Wasze głosy. Nie zawiodę! Zadbajmy o Polskę dla naszych dzieci!

Z wyrazami szacunku
Marta Szutkowska-Kiszkiel

Zapraszam na moją stronę:
https://www.facebook.com/marta.szutkowska.kieszkiel.22PoloniaSejm

Założenia programowe:

1. Uczciwe i sprawiedliwe wspieranie form nauczania języka polskiego za granicą (dewiza: „Pieniądz idzie za uczniem”). W tym także: • Zrównanie statusu prawnego szkół polonijnych. • Wprowadzenie legitymacji szkolnych we wszystkich placówkach oświatowych, które prowadzą naukę języka polskiego poza granicami kraju. • Wprowadzenie statusu nauczyciela polonijnego. • Ułatwienie w dostępie polskich uczelni wyższych dla polskich studentów z zagranicy poprzez dostosowanie procesu rekrutacji i ram czasowych do rzeczywistych potrzeb studenta.

2. Zorganizowanie światowej kampanii informacyjnej – promocja nauki języka polskiego. 3. Promowanie Polski, jej kultury i języka (m.in<http://m.in/>. wspieranie szkół, ośrodków kultury, instytutów oraz kampania promocyjna w internecie, prasie, radiu, polskich telewizjach komercyjnych) w państwach nowej emigracji (po 1 maja 2014 roku).

4. Doprowadzenie do rzeczowych rozmów dwustronnych (na szczeblu ministerialnym) o wprowadzeniu języka polskiego do szkół w systemach lokalnych krajów, gdzie Polacy są znaczącym odsetkiem mieszkańców.

5. Podjęcie rozmów na szczeblu ministerialnym (ministerstwa spraw zagranicznych oraz kancelarie prezydenckie), które doprowadzą do wzmacniania pozycji obywateli pochodzenia polskiego zamieszkałych w danym kraju. Rozmowy polityków powinny mieć oparcie w opinii Polonii. Rozmowy takie miałyby pomóc w rozwiązywaniu bieżących problemów i stworzyć fundament pod polską narrację, nie tylko historyczną.

6. Pomoc Polakom na Wschodzie (edukacja: wysyłanie nauczycieli j. polskiego, szkolenia kadry nauczycielskiej w kraju), budowanie i wspieranie istniejących domów polskich.

7. Aktywizowanie środowisk i organizacji pozarządowych do rzeczywistych działań i pracy na rzecz Polaków za granicą, z wykorzystaniem wiedzy i potencjału lokalnych liderów.

8. Racjonalizacja wydatków środków przeznaczanych na Polonię. Środki na cele organizacji polonijnych powinny być przekazywane bezpośrednio organizacjom działającym poza granicami Polski. W ten sposób budżet może zaoszczędzić na utrzymywaniu fundacji i organizacji, które administrują środkami MSZ i MEN w Polsce.

9. W celu opracowania listy problemów najpilniejszych powinna zostać powołana Polonijna Rada Konsultacyjna, która byłaby reprezentacyjna dla środowisk Polonii z aktywnym udziałem posłów polonijnych odpowiedzialnych wyłącznie za sprawy Polonii. Członkowie Rady regularnie braliby udział w Posiedzeniach Komisji Łączności z Polakami za Granicą

10. Wspieranie powrotów poprzez poprawienie warunków bytowania w Polsce: wsparcie rozwoju małego biznesu, likwidacja umów śmieciowych, usprawnienie pracy urzędów skarbowych, ułatwienie dzieciom powrotu do szkoły.

Marta Szutkowska - Kiszkiel

Related link:

magazynsquare.pl/kandydaci-polonijni-w-polskich-wyborach-parlamentarnych/