Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
1 listopada 2015
Dar Komitetu "Pilecki Project" dla Polin Museum
Zofia Musiał

Na poczatku października w centrum Melbourne, w głównym holu Federation Square – The Atrium - odbyla się wystawa zorganizowana przez komitet "Pilecki Project" poswiecona Powstaniu Warszawskiemu oraz rtm. Witoldowi Pileckiemu. Z zadowoleniem można dzis stwierdzic, ze wystawa okazala się niebywałym sukcesem dzięki profesjonalizmowi organizatorów, jak i znakomitemu "venue" dajacemu możliwość zapoznania sie społeczności australijskiej z trudna, a jednoczesnie tak wzniosla i wazna dla Polski i dla nas Polakow historia tamtego okresu.

Część z nas wiedziala, ze takie wydarzenie odbedzie się i poswiecilo swój czas, aby zapoznac się z prawdą tamtego okresu, popatrzec na zdjęcia, publikacje, dowiedziec się wiecej o zyciu, rodzinie i działalności rtm. Witolda Pileckiego. Duzym sukcesem jednak był fakt, ze wiele osob odmiennych narodowości przebyłych do Atrium zatrzymywalo się i z zainteresowaniem przyglądało publikacjom, bralo broszurki, zadawalo pytania. Na miejscu był zonierz AK, uczestnik powstania Warszawskiego Pan Zbigniew Leman, z którym można było porozmawiac, dowiedziec się wiecej niż da się wyrazic ze zdjęć czy publikacji.

Dla niektórych obywateli Australii było to cos zupełnie nowego, niewiarygodnego, ze Polacy, zolnierze AK, ludność cywilna, kobiety i dzieci z tak wielka determinacja i bohaterstwem czynnie uczestniczyli w przeciwstawieniu się niemieckiemu okupantowi - świadomi, ze dla Polski mogą stracic wlasne zycie. Jakze wymowne były twarze wielu osob po zapoznaniu się z postacia rtm. Witolda Pileckiego, po obejrzeniu publikacji ukazujących zarówno Jego rodzine, zone, dzieci jak również honorową, heroiczna postawe czlowieka, który jako jedyny w historii II Wojny Swiatowej z rozmysłem i dobrowolnie zostal wiezniem KL Auschwitz po to , aby prawda o obozie zaglady i zbrodniczej działalności Niemcow ujrzala światło dzienne.






Po zapoznaniu się z materialami wystawy na pewno wiele osob, niezależnie od pochodzenia narodowego zadalo sobie pytanie : czy ja mógłbym zachowac się tak samo jak Polacy ? Wlasnie wywolanie w spoleczenstwie australijskim podobnych refleksji było miedzy innymi zamiarem Komitetu "Pilecki Projekt" , aby czesc naszej prawdziwej , polskiej historii dotarla do jak najszerszego grona... historii, która udowadnia, ze mamy niepodwazalny powod do dumy z tego, ze jesteśmy Polakami.

Jeszcze wlasciwie nie ucichly echa waznego wydarzenia, jakim była wystawa , a już Komitet Pilecki Projekt podjal się nowego przedsięwzięcia. W dniu 31.X.2015 odbylo się spotkanie polaczone z kolacja zainicjowane przez ASPJ- Australian Society of Polish Jews w Melbourne, na która zostalo zaproszonych wielu znakomitych gosci :

Ms. Barbara Kirshenblatt-Gimblett- Polin Museum
Ms. Marta Wrobel- Polin Museum
Ms. Lena Fiszman- Secretary ASPJ
Ms. Eva Hussain & Mr. Dominic Carter- Polaron
Mr. & Mrs. Andrzej Korab- Albion Polish House
Mr. & Mrs. Marian and Barbara Pawlik- President PPCV
Mr. Andrew Rajcher- Treasurer (Vice President) ASPJ
Mr. & Mrs. Julian and Alexandra Dunwill- AIPA
Mr. & Mrs. Richard and Lilian Frank- Socialites
Count and Countess Jerzy and Primrose Krasicki- Socialites
Mr. & Mrs. Eti and Izi Marmur- Vice President ASPJ
Mr. Andrzej Nowak and Ms. Zofia Musial¬- Pilecki Project
Ms Irene Pletka Kronhill¬- Monash University
Christopher Lancucki- Past President PPCV
Mr. & Mrs. Joe and Frances Lenczner- Barrister
Mr. & Mrs. Victor and Marian Majzner- Artist
Ms. Magda Szubanski- Actor
Mr. Arnold Zable- Writer
Mr. & Mrs. Bernard and Cheryl Korbman- President ASPJ






Spotkanie to było również powiazane z wizytą w Melbourne prof. Barbary Kirshenblatt – Gimblett, Polin Museum. Majac na względzie wagę propagowania heroizmu i zasług rtm. Witolda Pileckiego, koordynator komitetu "Pilecki Project" Andrzej Nowak wręczył prof. Barbarze Kirshenblatt – Gimblett oraz Pani Marcie Wrobel z "Polin Museum" materialy umożliwiające stworzenie stalej ekspozycji dla odwiedzających Muzeum Historii Zydow Polskich w Warszawie.

Ważność tej inicjatywy jest bezcenna, bo czymze jest historia bez prawdy ? Czymze jest prawda historyczna, która nie jest upubliczniana ? Z wielka nadzieja powinnismy oczekiwac, aby inicjatywa Komitetu Pilecki Projekt zostala zrealizowana zgodnie z zamierzeniem, bo postawa rtm. Witolda Pileckiego jest wartością nadrzedna, która powinna i musi być rozglasniana, chociażby po to, aby jak najwięcej osob wiedzialo, ze byl czlowiek, dla którego etyka, honor, milosc do Ojczyzny były wartościami, za które oddal zycie.