Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
5 listopada 2015
Werdykt Jury X Polonijnego Festiwalu Multimedialnego "Polskie Ojczyzny 2015"
dwie nagrody trafiły do Australii

Jury X Polonijnego Festiwalu Multimedialnego "Polskie Ojczyzny 2015" w składzie: Paweł Woldan– reżyser filmowy i telewizyjny, przewodniczący Jury, Andrzej Kryński – profesor i rektor Akademii Polonijnej Zygmunt Gutowski – dziennikarz radiowo-telewizyjny, sekretarz Jury, Sylwester Jesionkiewicz – realizator filmowy, laureat Polonijnych Festiwali i Justyna Rozmarynowska - kierownik Biblioteki Akademii Polonijnej po przeglądzie zgłoszonych na festiwal i umieszczonych na stronach Festiwalu www.warszawa.mazowsze.pl/festpol 44 filmów i programów telewizyjnych, 21 programów radiowych, 5 programów multimedialnych oraz kilkudziesięciu portali internetowych ukazujących życie Polaków w ponad 15 krajach świata m.in. w Australii, Botswanie, Boliwii, Gruzji, Kanadzie, Macedonii, Niemcach, Rosji, Szwecji, Togo, Ugandzie, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Zimbabwe i Polsce - wskazując na wysoki poziom praktycznie wszystkich zgłoszonych prac festiwalowych oraz kierując się głównym przesłaniem tegorocznego Festiwalu „Duchowni Katoliccy – Ambasadorami Polonii Świata” - przyznało następujące nagrody regulaminowe, nagrody specjalne i wyróżnienia:

GRAND PRIX
Mirosław Krzyszkowski
za film „Pilecki” (10F026) prod. KONDRAT-MEDIA
Fabularyzowany dokument opowiadający o losach rotmistrza Witolda Pileckiego.

W warstwie dokumentalnej filmu udział bierze syn rotmistrza: Andrzej Pilecki. Jako materiał ilustracyjny w filmie wykorzystano wiele dotychczas niepublikowanych zdjęć, pochodzących z archiwum rodziny Pileckich.

NAGRODA SPECJALNA
„Duchowni Katoliccy - Ambasadorami Polonii Świata” o. Mirosław Wołodko (Togo) za filmy Posługa misyjna w krainie słoni (10F022) i „Urodziłem się , aby latać…” (10F013) Afram Multimedias SVD

Film „Posługa misyjna w krainie słoni. Z życia misyjnego…” ukazuje nietypową pracę misyjną o. Marka Marciniaka SVD, werbisty z Polski. Przed laty o. Marek przyjął obywatelstwo Botswany i prowadzi młodą młodą parafię na pograniczu Parku Narodowego Czobe w Północnej części kraju. Jest autorem i realizatorem projektu „Dzieci słoni”.

Nagrody Specjalne z okazji Jubileuszu 10- lecia Polonijnego Festiwalu za wielokrotny udział i promocję Jasnej Góry jako miejsca spotkań Polaków Krzysztof Tadej oraz za nadesłany film „Światem rządzi Bóg” (10F001) prod. Agencja Produkcji Telewizyjnej i Filmowej TVP S. A.

Jedyny film dokumentalny o całym życiu ojcu Jerzym Tomzińskim – najstarszego zakonnika na Jasnej Górze, dwukrotnego generała Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, trzykrotnego przeora klasztoru paulinów na Jasnej Górze. Był świadkiem dramatycznych losów Jasnej Góry w czasie II wojny światowej. Narażał się na represję organizując Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego i jeżdżąc do Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego w czasie jego uwięzienia. Ojciec Jerzy Tomziński uczestniczył w Soborze Watykańskim II, spotykał się i rozmawiał z papieżami: Piusem XII, Janem XXIII, Pawłem VI, Janem Pawłem II. Rozmawiał z jednym z najbardziej znanych zakonników świata – świętym ojcem Pio.

Krzysztof Kasprzak, Autor wielu filmów i przewodników video po Częstochowie i Jasnej Górze w tym nadesłanego na Jubileuszowy Festiwal filmu „Częstochowa lata 80-te XX wieku” (10F015) prod. Kasfilm.

Ks. Marian Szablewski CR (Australia) za film ”Na misjach medialnych w Australii” (10F005) prod. Zespól Teatralny Ottoway. Australia.
Film jest dokumentem ukazującym kilkudziesięcioletnią pracę duszpasterską księży zmartwychwstańców w Adelaide przy pomocy środków medialnych. Praca duszpasterska obejmowała teatr, film, filmy w TV, wystawy, audycje radiowe oraz akademie i recitale słowno-muzyczne. Promotorem tego duszpasterstwa był ks. dr Marian Szablewski przy udziale ks. Romana Palmy i ks. Marka Ptaka..

Filmy Fabularne i dokumenty fabularyzowane
I Nagroda
Aleksandra Fudala i Adam Turula za film „Polska Tragedia Górnośląska 1945” (10F004) prod. Muzeum Historii Polski
Tuż po zakończeniu II wojny światowej ponad 30 tysięcy mieszkańców Górnego Śląska, i to za zgodą przywódców koalicji antyhitlerowskiej trafiło do przymusowych obozów pracy w Związku Radzieckim, pełniąc rolę żywych reparacji wojennych. Wielu z nich nigdy nie wróciło do domów. Sprawa ta nie ujrzałaby światła dziennego , gdyby nie przemiany w Polsce w 1989 roku, ale i tak na właściwe miejsce w historii i własne muzeum deportowani Górnoślązacy musieli czekać 70 lat.

II Nagroda, Wiesław Henryk Kwapisz za film „Śniegi w żałobie” (10F011)
Film jest poświęcony jednemu z najbardziej tragicznych okresów funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof od 25 stycznia 1945 do 09 maja 1945 roku. Jest on ludzkim dramatem i jak podkreślają byli więźniowie oraz świadkowie historii, by nigdy się nie powtórzył. Kolumny więźniów przemierzające szlak śmierci na ziemi pomorskiej, dopełniają całości.

III Nagroda Marta Sosidko za film „Droga do wolności Edwarda Taraszkiewicza” (10F018) prod. KINEMART FILM
„Droga do wolności Edwarda Taraszkiewicza” przedstawia historię „Żelaznego”, legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego AK-WiN Obwód Włodawa, walczącego w antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym na Lubelszczyźnie w latach 1945-51.

Filmy Dokumentalne I Nagroda Dorota Petrus i Bogdan Lęcznar za filmy „Na początku popełniłem wiele błędów” (10F003) „Przedpokój do raju” (10F008) prod. BAZA Grupa Medialna
Boliwia – Oruro ­ jeden z najbiedniejszych regionów kraju. Tutaj swoją duszpasterską misję pełni Polak, ks. bp Krzysztof Białasik. Jest najmłodszym boliwijskim biskupem na stanowisku ordynariusza diecezji. W filmie opowiada historię swojego życia. Wyrosły w bardzo biednej wieloosobowej rodzinie, od małego, czuł potrzebę niesienia pomocy podobnym sobie. Jako misjonarz, świadomie wybrał jeden z najbiedniejszych wówczas krajów. W filmie „Przedpokój do raju” mieszkający w boliwijskiej dżungli o. Piotr, współczesny o. Gabriel z filmu „Misja”, pomaga przetrwać 300­ letniej tradycji muzycznej miejscowych Indian, łącząc wiarę z nauką i sztuką. Jest odkrywcą najcenniejszego na świecie zbioru nut baroku południowoamerykańskiego, zbioru który wspólnie z Indianami, we wsiach położonych w odległej dżungli, latami rekonstruował nuta po nucie, słowo po słowie,

II Nagroda Leszek Wiśniewski za film „Misjonarska przypowieść” (10F020) TVP Lublin
Opowieść filmowa o o. Bonifacym (Stanisławie Kotrysie) – franciszkaninie z Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Urodzony naprzeciw Kazimierza w Janowcu, po wstąpieniu do Zakonu wyjechał do Afryki jako misjonarz i spędził w Togo 23 lata, by…powrócić nad Wisłę do Kazimierza. Fascynująca opowieść o misjonarstwie, afrykańskim chrześcijaństwie, szamanach, głodzie i prawach natury. Film bogato ilustrowany pięknymi zdjęciami bohatera i jego ilustracjami realizowanymi w urokliwych plenerach Kazimierza i Janowca.

III Nagroda Maciej Wojciechowski za film „Sieroty Wołynia Córki Zamościa” (10F043) prod. Centrum Stylowa Stanica Kresowa Kraków
Janina Kalinowska, Teresa Radziszewska i Zofia Szwal pochodzą z Wołynia i w czasie II Wojny Światowej zostały osierocone w wyniku ludobójczych działań UPA. Pod koniec wojny zostały przygarnięte do sierocińca w Zamościu. Tu dorastały, tu założyły rodziny i tu mieszkają. Niestety ich życie zostało na zawsze naznaczone tragicznym piętnem mordów na Wołyniu. Wszystkie 3 bohaterki uczestniczą w działalności Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu, którego staraniem postawion0o w miejscach największych zbrodni UPA NA Wołyniu trzydzieści jeden dziesięciometrowych krzyży.

Programy i Filmy Telewizyjne

I Nagroda Sławomir Mazur za film „Fotografista” (10F037) prod. Mariusz Baran-Barański
Feliks Konderko ps. Jerzy zostawił po sobie blisko dwa tysiące unikalnych zdjęć legendarnych kieleckich oddziałów „Ponurego” i „Nurta”. Po wojnie nie zdradził swojej przeszłości i z rodzinnego Skarżyska – Kamiennej wyjechał do Gdańska. Film Fotografista to próba pokazania najważniejszych wydarzeń z życia „Jerzego”. To okazja by zobaczyć, niekiedy po raz pierwszy, unikalne fotografie. To opowieść o człowieku, który wielką tajemnicę, ukrytą w negatywach, zachował aż po grób.

II Nagroda Marek Maldis za film „Długa droga Wielkiej Drogi” (10F019) prod. TVP Warszawa
Historia i kulisy powstania pierwszego powojennego filmu polskiego, zrealizowanego we Włoszech przez żołnierzy gen. Władysława Andersa

III Nagroda Jacek Bąk za film „Na ziemię Ojców i Dziadków. Wołyń 2013” (10F028) prod. Fundacja CAECILIANUM
Opowieść o pielgrzymce na Wołyń do miasta Rokitne i wsi Staryki razem z dorosłymi dziećmi tych, którzy zostali stamtąd wypędzeni i w dodatku szczęśliwie przeżyli. Film nie opowiada o okrucieństwach Ukraińców, traktując to, jako rzecz znaną. Film pokazuje reakcje tych, którzy w pielgrzymce uczestniczą.

Wyróżnienia-dyplomy Jerzy Kalina za film Misja (10F006) prod. TVP SA
Bohaterem filmu jest kamilianin o. Paweł Dyl, który od 19 roku życia pracuje na misji w Gruzji. Jego najważniejszym powołaniem jest pomoc dzieciom chorym i ułomnym.

Paweł Janicki (Szwecja) (10F009) za film Uciekinierzy prod. Fermentum)
24 minutowy film dokumentalny wyprodukowany przez Fermentum w latach 2010-2015. Pięciu polskich rybaków ucieka porwanym kutrem z komunistycznej Polski do wolności w Szwecji. Jest rok 1951. Po latach wspominają czy warto było uciekać…

Wanda Rożycka-Zborowska za film Ikona życia misyjnego (10F029) prod. Uniwersyteckie Studio Filmowe UAM
Dr Wanda Błeńska (1911 - 2014). Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego z 1934 roku. Na studiach działała w Akademickim Kole Misyjnym, redagowała Annales Missiologiae. W czasie wojny była podporucznikiem AK, członkiem organizacji Gryf Pomorski. W 1946 roku skończyła kurs medycyny tropikalnej, a w 1948 podyplomowe studia w Instytucie Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu. W latach 1951 - 1994 pracowała w ośrodku leczenia trądu w Bulubie nad jeziorem Wiktorii w Ugandzie, nazwano ją "Matką Trędowatych". Film zrealizowany w ostatnich latach życia stał się jej testamentem.

Henryk Latusek za film „Skrywane biografie” (10F012) prod. AKF „Nurt 58” Łaziska Górne
Koniec II wojny światowej wcale nie oznaczał końca trudnej drogi do wolności. Zimą 1945 roku rozpoczęły się masowe wywózki do obozów pracy w głębi ZSRR. Po 60 latach milczenia film pokazuje prawdę. Tragiczną prawdę o tamtym czasie.

Karol Kalisty za filmy „Echo” (10F023) i „Wobec ciszy” (10F024)
W 1944 roku Niemcy aresztowali i wywieźli do obozów koncentracyjnych dorosłych mieszkańców Tykocina. W 70. Rocznicę aresztowań bliscy byłych więźniów udają się w podróż do miejsc znanych jedynie z opowiadań swych przodków.

Andrzej Siedlecki (Australia) za film „Jeden z wielu” (10F044)
Jest to autentyczna historia żołnierza-tułacza, majora Seweryna Korzelińskiego (na podstawie jego pamiętników) uczestnika powstania listopadowego, jak i węgierskiego, internowanego do Turcji, podróżującego do Anglii i wreszcie do Australii, gdzie kopie złoto wraz z innymi Polakami, które odkryto w 1852 r. Mimo kuszących propozycji wraca do ojczyzny i zostaje pierwszym dyrektorem nowozałożonej , pierwszej Szkoły Rolniczej w Czernichowie pod Krakowem, która istnieje do dziś.

Programy Radiowe

I Nagroda ks. Mariusz Sokołowski SChr (Niemcy) za 17 audycji radiowych „Żołnierze Chrystusa. Walka o polską duszę” (10R001)
Cykl 17 rozmów z kapłanami z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej (chrystusowcami), którzy zgodnie z charyzmatem swojego zgromadzenia zakonnego niosą Polakom żyjącym poza granicami kraju Boga i Polskę. Chrystusowcy mając w pamięci słowa ich założyciela kard. Augusta Hlonda "Na wychodźstwie polskie dusze giną" idąc po śladach Polonii stają się walczącymi o polską duszę oraz ambasadorami polskości w krajach do których zostali posłani. O życiu na emigracji, służbie Polakom opowiadają kapłani posługujący w USA, Włoszech, Niemczech, Holandii, Australii, Kazachstanie, RPA, Francji, Anglii, Irlandii, Szkocji.

II Nagroda Artiom Czernyszew (Rosja) za program „Polacy z Syberii w kraju przodków” (10R003) Radio Rodacy (Rosja)
Polonijne radio „Rodacy” zostało założone w roku 1999 w celu zachowania i rozwoju języka polskiego i kultury oraz polskich tradycji narodowych w Południowej części Syberii. Audycje radia „Rodacy” poświęcone są działaniom kulturalno-oświatowym i naukowym Polonii, a także historii i kulturze Polski.

III Nagroda Teresa Prokopowicz-Saurek (Macedonia) za programy Polskiego Radia w Macedonii (10R004) Polskie Stowarzyszenie w Macedonii „Klub Polonia”
Pierwsza w Macedonii audycja radiowa w języku polskim „Dobroć”, po macedonsku " Dobrina" z cyklu audycji „Śladami i z nauką Jana Pawła II” nadawanych w stolicy Macedonii Skopje. Polonia w Macedonii jest mała i audycje o polskich zabytkach i pięknej przyrodzie były dotychczas prowadzone tylko w języku macedońskim.

Wyróżnienie - Dyplom
Hanna Bogoryja Zakrzewska i Magdalena Skawińska za reportaż „Ten Karski” (10R002)” Studio Reportażu i Dokumentu Polskie Radio SA
Młodzi porównują go do Jamesa Bonda. Powstał nawet o nim pierwszy utwór hip hopowy. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go Prezydenckim Medalem Wolności – najważniejszym cywilnym odznaczeniem. Legendarny Emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego. Z uporem informował świat o Holokauście. Po wojnie ceniony profesor Uniwersytetu Georgetown. Wykształcił wielu amerykańskich polityków.

Programy Multimedialne

I Nagroda Bogna Lewtak-Baczyńska za albumy „ Wypominki. Szkice. Bogna Lewtak-Baczyńska. Live (10M003) i Być może (10M004) prod. Galeria Autorska i Teatru Well Art Bogny Lewtak-Baczyńskiej
Album "Wypominki. Szkice. Bogna Lewtak-Baczyńska.Live" zawiera 32 utwory o wybitnej wartości poetyckiej, muzycznej i historycznej. Oprócz wspomnianych powyżej utworów autorstwa wybitnych poetów i wybitnych kompozytorów album zawiera ważne historycznie utwory o Kresach Polskich, o ofiarach w Powstaniu Warszawskim i z katowni Zamku Lubelskiego. Album Być może” zawiera ciekawy i złożony repertuar, utwory współczesne i stare z epoki carskiej i spod zaborów. Znane współczesne utwory kojarzą się nam z życiorysem artystycznym Anny German, która wykonywała pieśni b. dobrych autorów i kompozytorów, mówiące również o miłości tej wybitnej wokalistki do polskiej Ojczyzny.

II Nagroda Dagny Baczyńska-Kissas za płytę „ Pro Patria piano compositions F. Chopin” (10M001) prod. Galeria Autorska i Teatr Well Art Bogny Lewtak-Baczyńskiej
CD zawiera najpiękniejsze polonezy Fryderyka Chopina wykonane przez uczestniczkę XV i XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Fryderyka Chopina i Międzynarodowego Konkursu Franciszka Liszta - Dagny Baczyńska. Oprócz tego na CD znalazło się 5 kompozycji fortepianowych Dagny Baczyńskiej-Kissas na tematy patriotyczne i religijne.

III Nagroda Ewa Błoch za wideoklip „Ave Maria” (10M005) prod. Wydawnictwo Muzyczne Gold Records
Pieśń Ave Maria ( Gounoda) oparta na preludium Bacha jest najczęściej wykonywanym utworem na świecie, ale dla nas Polaków ma wydźwięk szczególny. Właśnie teraz, kiedy trzeba nam bronić wartości chrześcijańskich w parlamentach, organizacjach, instytucjach publicznych, a przede wszystkim w naszych domach i rodzinach. Nasz wideoklip oparty na modlitwie Ave Maria pokazuje jak Najświętsza Maryja Panna wchodzi w relacje z człowiekiem i pomaga budować ludziom relacje wzajemne.

Strony Internetowe – portale polonijne

I Nagroda 10I002 Portal Słowo Polskie (Ukraina) www.SlowoPolskie.org
Portal razem z gazetą "Słowo Polskie" i programem telewizyjnym o takiej samej nazwie działają od 2010 roku na rzecz krzewienia polskości na Ukrainie. Główna redakcja mieści się w Winnicy na Podolu, dwa dodatkowe zespoły redaktorskie działają w d. Płoskirowie (Chmielnickim) i Kijowie. Oprócz portalu od 2012 roku tworzymy także miesięcznik "Słowo Polskie": http://wizyt.net/sp/Slowo_Polskie_n37.pdf oraz program telewizyjny "Słowo Polskie - Winnica": https://www.youtube.com/watch?v=N_19L5dNUPk

II Nagroda 10I003 Portal „Rodacy na Syberii” (Rosja) www.rodacynasyberii.pl
Strona internetowa rodacynasyberii.pl założona została w 2011 r. (wcześniej ta strona funkcjonowała jako www.rodacy.ru od 2004 r. i z powodów administracyjnych i politycznych została przeniesiona do polskiego hostingu). Pierwotnie strona ta była założona w celu rozmieszczenia kolejnych numerów pisma syberyjskiego „Kongresu Polaków w Rosji” RODACY, później audycji Radia RODACY, natomiast od 2012 r. portal aktywnie informuje odbiorców polskich i rosyjskich (portal ma wersję dwujęzyczną – polską i rosyjską) o aktualnych wydarzeniach w życiu polonijnym w Rosji oraz przedstawia swój pogląd na temat polsko-rosyjskich kontaktów kulturalnych i naukowych.

III Nagroda 10I004 Polski Portal na Litwie Wilnoteka (Litwa) http://www.wilnoteka.lt/
Pierwszy na Litwie polski portal multimedialny powstał na podstawie doświadczeń i archiwów polskiego studia TV w Wilnie. Na bieżąco obserwuje życie społeczne, kulturalne, polityczne oraz gospodarcze Polaków na Litwie, ich codzienne radości i troski, osiągnięcia i problemy. Rozumiejąc ulotność telewizyjnego przekazu stworzył własne Okno w Światowej Sieci stając się wirtualnym miejscem spotkań nie tylko Polaków i nie tylko z Wileńszczyzny.