Klub Polski w Bankstown i Kosciuszko Heritage zapraszają na projekcję filmu dokumentalnego pt "Kosciuszko - Jeszcze Polska zatańczy" zrealizowanego przez Ernestynę Skurjat-Kozek i Ewę Figiel. Niedziela, 22 listopada 2015 r. godzina 3 pp. Wstęp wolny. Projekcję poprzedzi krótka opowieść scenarzystki-reżyserki o genezie filmu i jego warstwie muzycznej. Do nabycia będą DVD z filmami o Kościuszce, Strzeleckim i polsko-aborygeńskich lotach nad Górą Kościuszki.
"Film obejrzałem z zainteresowaniem i szczerze Pani gratuluję. Ogromna, czasochłonna robota. Gratuluję zaangażowania tak licznego grona osób. Film Pani jest doskonałą i bardzo potrzebną lekcją naszej mało znanej historii. Cieszę się z jego premiery w Melbourne już jutro, podczas obchodów Swieta Niepodległości przy Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon" - tak pisał niedawno ks. Wiesław Słowik, Rektor POlskiej Misji Katolickiej w Australii.
List gratulacyjny otrzymaliśmy też od Pana Ambasadora Pawła Milewskiego. Szanowna Pani Ernestyno. Piszę, aby złożyć serdeczne gratulacje z okazji premiery zrealizowanego przez Panią filmu „Kościuszko, jeszcze Polska zatańczy” i wyprodukowanego przez Kościuszko Heritage, która odbyła się w dniu 28 października w Konsulacie Generalnym RP w Sydney. Bardzo cieszę się z popularyzacji osoby i zasług Polskiego Bohatera i kontynuowanej przez Panią misji w Australii. Głęboko liczę na dalsze możliwości prezentacji filmu w przyszłości, również w Canberze, do czego bardzo gorąco Państwa namawiam. Mam nadzieję, że będzie ku temu dobra okazja. Łączę wyrazy szacunku oraz pozdrowienia.
Paweł Milewski Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Australii
Te i inne premierowe gratulacje - tutaj
Relacja z sydnejskiej premiery - po polsku
Druga relacja z premiery - po angielsku
O samym filmie - Kościuszko w obrazach
Premierowa fotogaleria
O projekcji w Ashfield
Barbara Rodańska - ilustracja do filmu o Kościuszce. Scenka z chatki fińskiego rybaka, gdzie cieszący się wolnością po carskiej niewoli Kościuszko słucha gry swego wiernego sługi Stasia Libiszewskiego i patrzy jak jego ciemnoskóry kamerdyner Lapierre tańczy z córką rybaka. Miniaturka powyżej przedstawia Niemcewicza pochylonego nad rannym Kościuszką w pałacowej komnacie, gdzie Moskale przetrzymują polskich jeńców |
|