Teatr Fantazja zaprasza na sztukę Aleksandra Fredry pt Damy i Huzary w adaptacji i reżyserii Joanny Borkowskiej-Surucic z gościnnym udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Lajkonik. Damy: Marta Kieć -Gubała, Ela Chylewska, Ula Orczykowska, Beata Rumianek (gościnnie), Katarzyna Werner, Basia Kosowska, Sara Henclewska.
Huzarzy: Andrzej Switakowski, Jacek Samborski, Bogusław Szpilczak, Michał Macioch. Asystent rezysera: Marta Kieć-Gubała. Opracowanie muzyczne: Konstancja Kotowska. Kostiumy: Ula Bilińska. Choreografia Urszula Lang. Scenografia Paulina Jurkowska/Nicholas Surucic.
Klub Polski w Bankstown, 11 East Terrace, niedziela 29 listopada 2015 r. początek o godzinie 3 pm. Cena biletów $30.
Info: Teatr Fantazja 0402 006 868 & 0414 474 641
www.teatrfantazja.org
Czy wiesz, że: Aleksander hrabia Fredro - komediopisarz, bajkopisarz, pamiętnikarz, poeta - urodził się 20 czerwca 1793 u stóp Karpat, w Surochowie niedaleko Przemyśla, w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Zmarł 15 lipca 1876 we Lwowie. Żył jak na owe czasy długo, bo 82 lata, a jak na polskiego pisarza w wieku XIX - zamożnie i wygodnie. Młodość miał bujną. Nauki pobierał domowe, ale niezbyt głębokie i niezbyt długo, bo jako 16-letni chłopak wstąpił do armii napoleońskiej Księstwa Warszawskiego i wędrował z nią przez 6 lat - aż do upadku Cesarstwa. Podczas odwrotu spod Moskwy chorował na tyfus, uciekł z niewoli rosyjskiej. Pełnił funkcję oficera ordynansowego sztabu generalnego. Za zasługi wojenne został odznaczony złotym krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Legii Honorowej. Armię opuścił w 1815 i osiadł w Bieńkowej Wiszni, majątku ojca niedaleko Lwowa.
O życiu i twórczości Fredry czytaj tutaj - culture.pl
Masz dzieci? Powiedz im, że to Fredro napisał słynne bajki: Małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł, Osiołkowi w żłoby dano...
Pokaż dzieciom animację "Małpy w kąpieli" - kliknij tutaj
"Damy i huzary", jedna z niewielu komedii prozą, prezentuje galerię typów z armii napoleońskiej. W wiejskim domu Majora przebywają prócz niego Rotmistrz, Porucznik, Kapelan i "dwa stare huzary". W ten męski świat wdziera się wizyta trzech sióstr Majora, młodziutkiej Zosi, córki jednej z nich, i stadka pokojówek: Józi, Zuzi i Fruzi. Matka chce wydać Zosię za zamożnego Majora, a ona z wzajemnością kocha Porucznika. Po licznych perypetiach i nieporozumieniach Zosia poślubia ukochanego, a Major zapisuje mu swój majątek. Autor: Halina Floryńska-Lalewicz
|