Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
8 grudnia 2015
II Andrzejkowy Festiwal Piosenki Swiatowej u Strzeleckiego
Elżbieta Nowak. Foto Agnieszka Nawrocka

Reportaż z Poznania. 27 listopada 2015 roku odbył się w naszej szkole II Andrzejkowy Festiwal Piosenki Światowej im. Pawła Edmunda Strzeleckiego o „Złotego Kangura”. Patronat honorowy nad festiwalem objął w tym roku Puls Polonii Australijskiej oraz "Kościuszko Heritage INC" z Prezesem Ernestyną Skurjat-Kozek. Z powodu bardzo dużego zainteresowania ubiegłorocznym przeglądem ze strony młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów, w tym roku święto piosenki przyjęło nazwę festiwalu. Dzień festiwalu był dla naszego Gimnazjum jednocześnie Dniem Patrona.

Najpierw uczniowie ze wszystkich klas wykonali piękne plakaty poświęcone Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu, a następnie kibicowali śpiewającym uczestnikom. Gościliśmy uczniów oraz ich opiekunów z 7 szkół podstawowych i 11 gimnazjów. W imieniu organizatora wszystkich uczestników i gości powitał prowadzący pan Alan Kardyka (nauczyciel w Zespole Szkół nr 8), a następnie przedstawił zaproszonych gości i jury.

Wśród gości byli: pani Maria Łazarz - przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Świętego Łazarza i pan Wojciech Owsianowski z oddziału PTTK w Poznaniu – propagator postaci Pawła Edmunda Strzeleckiego. W jury zasiadały: pani Justyna Szychowiak – nauczyciel konsultant w ODN Poznań, pani Róża Owsianowska z oddziału PTTK w Poznaniu, pani Magdalena Andrys z Akademii Muzycznej i pani Beata Pankowska – nauczycielka muzyki. Jury przewodniczyła dyrektor Zespołu Szkół nr 8 pani Ewa Baranowska.

Pani Dyrektor otworzyła Festiwal przypominając jego ideę. Podczas imprezy pojawiał się sympatyczny „kangur”, w którego wcieliła się uczennica Wiktoria Janiak. Nad imprezą od strony technicznej czuwał pan Jacek Markowski prezes Agencji Artystycznej „Stary Browar” wraz z panem Remigiuszem Sarpakiem, a od strony organizacyjnej: pani wicedyrektor Elżbieta Nowak oraz nauczycielki: panie Maria Wechta, (która przygotowała także dekoracje przy współpracy pani Agnieszki Algierskiej), Ewa Stężycka, Sylwia Czechyra, Katarzyna Milewska i Halina Janowiecka przy znaczącym udziale grupy uczniów naszego Gimnazjum, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, członków koła kulinarnego i personelu szkoły.






Zanim rozpoczęto oficjalne przesłuchania wystąpił zespół (OPEN DANCE) uczniów z naszej klasy tanecznej, który przedstawił tańce disco i modern w choreografii pani Małgorzaty Wieczorek, a także chórek szkolny BLACK ANGELS (pod opieką pani Agnieszki Korzeniowskiej) z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 69.

Przesłuchania odbywały się w dwóch kategoriach (2 częściach): szkoły podstawowe i gimnazja, i przebiegały bardzo sprawnie. Publiczność z zainteresowaniem śledziła ich przebieg zastanawiając się, kto zasługuje na jej nagrodę, aby później na tego uczestnika oddać swój głos. Wysłuchaliśmy wielu pięknych głosów i wspaniałe wykonania różnorodnych piosenek o tematyce przyrodniczo-podróżniczej, nie tylko w języku polskim. Wszyscy z ciekawością oczekiwali na wyniki, które przewodnicząca Jury pani dyrektor Ewa Baranowska ogłaszała po każdej części przesłuchań. Oto one.






W kategorii Szkoły Podstawowe nagrody otrzymali:
Grand Prix: Oskar Mudziejewski – Szkoła Podstawowa nr 74 w Poznaniu
I miejsce: Ewelina Jaśniak – Szkoła Podstawowa nr 51 w Poznaniu
II miejsce: Martyna Witkowska – Szkoła Podstawowa nr 90 w Poznaniu
III miejsce: duet Vera Bisharyan i Antoni Maćkowiak– Szkoła Podstawowa nr 69 w Poznaniu
Wyróżnienie: Zuzanna Markiewicz – Szkoła Podstawowa nr 7 w Poznaniu
Nagroda Publiczności: Oskar Mudziejewski – Szkoła Podstawowa nr 74 w Poznaniu.






W kategorii Gimnazja nagrody otrzymali:
Grand Prix: Roksana Maziarz – Gimnazjum nr 33 w Poznaniu
I miejsce: Klara Kozłowska – Gimnazjum nr 50 w Poznaniu Julia Kwaśny – Gimnazjum nr 60 w Poznaniu
II miejsce: Krzysztof Neldner – Gimnazjum Skoki
III miejsce: Roksana Poll – Gimnazjum Sulęcinek
Wyróżnienie: Vanessa Kuboń – Gimnazjum nr 53 w Poznaniu
Nagroda Publiczności: Kacper Kujawa – Gimnazjum Skoki.

Laureaci Grand Prix otrzymali „Złote Kangury” autorstwa artysty plastyka pani Iwony Dobrzyńskiej właściciela Galerii i Pracowni Ceramiki Artystycznej. Laureaci I, II i III miejsc otrzymali pamiątkowe medale również autorstwa pani Iwony Dobrzyńskiej. Nagrody te ufundowała Polonia Australijska – nasz patron honorowy.






Wszyscy laureaci otrzymali również autentyczne australijskie przypinki – „misie” koala, które otrzymaliśmy od państwa Róży i Wojciecha Owsianowskich. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe kubki ufundowane (już po raz drugi) przez Radę Osiedla Świętego Łazarza, która współfinansowała także medale. Wszyscy otrzymali dyplomy uczestnictwa.

Bardzo dziękujemy naszym fundatorom.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom ze szkół podstawowych i gimnazjów za udział w naszym święcie.
Do zobaczenia za rok!








Informacja o artystce. Autorka statuetek „złotych kangurów” i medali pamiątkowych Iwona Dobrzyńska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Od 20 lat prowadzi pracownię autorską ceramiki artystycznej przy ulicy Woźnej w Poznaniu. Jest autorką wszystkich prac powstających w pracowni. Są to kolekcje tematyczne o charakterze dekoracyjnym i użytkowym – anioły, postaci z komedii dell’arte, ptaki, konie, motywy roślinne. Prace z tych kolekcji znajdują się w domach w Polsce i na świecie. W pracowni powstają również wyroby unikatowe na specjalne okazje np. takie jak na potrzeby naszego festiwalu. Wszystkie prace wykonane są z gliny.