Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
20 grudnia 2015
Pol-Art 2015 - Koncerty Josefa Millera
Ernestyna Skurjat-Kozek. Fot. Tom Koprowski & Josef Miller

Fot. Tom Koprowski
Dziecko warszawskiej Pragi. Kompozytor, pianista, patriota. "My hands express what I feel in my heart". Już jako dziecko, z twarzą przytuloną do pianina, przysłuchiwał się, jak starszy kuzyn grał Chopina. W dziecinnych marzeniach widział siebie na wielkich scenach przy lśniących fortepianach. Opowiadał mi o swojej pierwszej lekcji pianina. Kiedy miał 6 lat rodzice zaprowadzili go do nauczycielki, aby oceniła jego muzyczne zdolności. Wspomina, że klawiatura była przysłonieta czerwonym aksamitem, "pod który wsuwało się rece i naciskało niewidoczne klawisze wydające bajeczne dzwieki". Najpierw pani profesor, zasłaniając klawiaturę swoim ciałem, zagrała kilka dzwięków, a nastepnie poprosiła małego Josefa, aby zagrał to samo. Jakiż strach go ogarnął, ale i wielka koncentracja. Uderzył w klawisze. Zagrał jak trzeba. Pani profesor orzekła, że chłopiec ma znakomity słuch i talent muzyczny i że ona go chętnie wezmie pod swoje skrzydła. I tak się zaczęło.

Ale nie zawsze biegał na lekcje gry z rozjaśnioną buzią...podczas, gdy koledzy kopali piłkę, on musiał latać z ciężką torbą pełną nut. Uczył się dalej, bo też tego pragnęła ukochana mama. Szkoda, że się nie doczekała sukcesów syna - zmarła młodo, na raka. Juz jako szkrab komponował swoje pierwsze utwory, ale nikt nie chciał ich słuchać, on przecież miał być pianistą, by grać klasyków. Na prawdziwą twórczość kompozytorską przyszedł czas dopiero na emigracji, w Australii. My hands express what I feel in my heart... A w sercu ciagle się coś gotowało, to radosnego, to dramatycznego: zawirowania w życiu prywatnym, zauroczenie Australią, tęsknota za Ojczyzną - wszystko to przekładało się na (nie tylko) romantyczne i nostalgiczne frazy...

Uzbierało się więc sporo kompozycji, które dzięki rewolucji technologicznej trafiły na You Tube i są podziwiane przez tysiące słuchaczy na całej planecie. Nazwisko Millera jako kompozytora muzyki romantycznej widnieje wśród tych najbardziej znanych na świecie: Ernesto Cortazara, Omara Akrama, Richarda Claydermana, Giovanni Marradi'ego, Igora Krutoya, Michela Pepe i innych.

Jego utwór "Beautiful Morning" został kiedyś przez administratorów zamieszczony na stronie internetowej Claydermana. Jakież było jego (Josefa) zdumienie, kiedy zobaczył, że w ciągu jednej nocy kompozycji tej wysłuchały dwa tysiące osób, że wystukano 900 "like", że wypisano 600 pięknych komentarzy. To dopiero satysfakcja!

Ale jeszcze większą satysfakcję dała mu nagroda, jaka przyszła z ojczystego kraju. Płyta CD w hołdzie Janowi Pawłowi Wielkiemu "szukałem Was..." otrzymała dwie prestiżowe nagrody:
Pierwszą Nagrodę na IX Polonijnym Festiwalu Multimedialnym "Polskie Ojczyzny 2014" organizowanym przez Akademię Polonijną w Częstochowie; krótko pózniej płyta dostała nagrodę specjalną na największym w Polsce festiwalu katolickim - XXX Miedzynarodowym Festiwalu Katolickim Filmowym i Multimedialnym w Niepokalanowie (2015 r.)

Płyta, jak już pisaliśmy kiedyś w Pulsie, powstała we współpracy kompozytora (Josefa Millera) i znanej aktorki z Melbourne - Marii Bukowskiej. Jego muzyka, wiersze najwspanialszych poetów i znakomita recytacja Bukowskiej. Dorobek artystyczny Bukowskiej i MIlllera

Kilka miesięcy temu, sprowokowany przez Ernestynę, Josef podjął wyzwanie, aby napisać muzykę do filmu o Kościuszce. Film sponsorowany m.in. przez Radio SBS i Konsulat RP nosi tytuł "Kościuszko: Jeszcze Polska zatańczy". To było coś zupełnie nowego w jego kompozytorskiej twórczości. Muzyka ilustrująca film tak się Ernestynie spodobała, że postanowiła do DVD z filmem dołączyć 8 dodatków muzycznych, co nota bene wpędziło ją w nieoczekiwane tarapaty technologiczne - trzeba było szukać sposobów na to, aby na jednym krążku zmieścić 9 Giga, czyli dwa razy tyle, ile mieści się na standartowym dysku. I tak z powodu miłości do pieknej muzyki Millera musiała się przedrzeć przez tajniki technologii Dual Layer.

Josef wraz z Marią (która też ma swój udział w filmie) przyjęli zaproszenie do udziału w premierze filmu, która odbyła się w Konsulacie RP w dniu Imienin Kościuszki, 28 pazdziernika 2015. (Mowa o premierze wersji polskiej - premiera wersji angielskiej ma sie odbyc wkrótce w Canberra pod skrzydłami ambasadora P. Milewskiego). Impreza była super udana, dostojna, kolorowa. Wystąpił kochany Lajkonik, Maria recytowała wiersz Stanisława Balińskiego "O kraju mój", a Josef zagrał swój najukochańszy utwór "For Chopin". Było winko i dębowe bukieciki...i cała gromada współtwórców filmu obdarzonych dylomami uznania.About the Premiere in Polish by Marek Baterowicz


Po premierze w Konsulacie wybitny poeta, publicysta i recenzent, a także wielki znawca muzyki Marek Baterowicz napisał tak o Millerze: "Najpierw pan Josef Miller – twórca muzyki do filmu – wykonał swój utwór „For Chopin”, zainspirowany wielką miłością dla geniusza fortepianu. Brzmiały w nim echa chopinowskich motywów i wibracji serca Chopina, dla którego lustrem był heban fortepianu. Oczywiście instrument był dla niego tylko medium, za pomocą którego jego geniusz starał się uchwycić umykającą aurę ducha, refleksy uczuć i namiętności. Pan Josef Miller odczytał to bezbłędnie i w swej kompozycji zawarł tony, które odwołują się subtelnie do stylu chopinowskiego, są jakby echem jego nut, nastroju i rubata. Z pewnością kompozycja „For Chopin” pozostanie na zawsze w archiwum utworów ułożonych w hołdzie Chopinowi".

Josef od lat z wielkim zapałem gra dla społeczności australijskiej (w tym polonijnej) i tu warto chyba wspomniec, że grywał też dla tak prominentnych rodzin jak jedna z najbogatszych na świecie rodzina Pratt, były to koncerty zarówno prywatne jak i charytatywne, po których ślad zachował się w pieczołowicie przechowywanych listach i referencjach.

A tak na codzień - gdzie grywa? Ponad 2 lata wystepował regularnie w Hotelu Marriot (piano bar), a teraz od ponad 10 lat gra w Restauracji Cuckoo w malowniczych górach Olindy (gdzie również działa jako jeden z manadżerów). Ostatnie 2 lata zaowocowały znakomitą współpracą z kilkoma artystami: flecistką Mel Katotriatis (absolwentką Konserwatorium Muzycznego na Uniwersytecie Monash); Paawłem Ustupskim, którego skrzypce czarują najpiękniejszymi dzwiękami muzyki romantycznej; i oczywiście z aktorką Marią Bukowską, z którą wspólnie zasłużone laury zdobyli.

Film o Kościuszce będzie wyświetlony teraz na Pol-Art (29 grudnia w Melbourne Town Hall o godzinie 17,15.) A muzyki filmowej jak i innych kompozycji Josefa bedzie można posłuchać w czasie dwóch festiwalowych koncertów.

Pierwszy to widowisko muzyczno-poetycko-taneczne "Spirit of Love in music, poetry and dance" z efektami wizualnymi na duzym ekranie - 30 grudnia, Federation Sq. Deakin Edge, godzina 6 pm.

Drugi to recital muzyczny w Melbourne Town Hall (Swanston Hall) 2 stycznia 2016 r. godzina 6,15 pm. Gwożdziem programu bedzie premierowe wykonanie fantazji muzycznej "Dancing with Spring", 10-minutowego utworu, który Josef skomponował specjalnie na Pol-Art. Usłyszymy tu wspaniałe głosy australijskich artystów: sopranistki Joli Mielczarek i tenora Alexandra Mathiasa Murera. Autorami lyrics są: Monika i George Athanasiou. Prócz Josefa grającego na fortepianie usłyszymy kilku znakomotych profesjonalistów: Mel Katotriatis (flet), Z. Saber (slide guitar), R. Molnar (efekty dzwiekowe i perkusyjne) oraz A. Henclewski (trabka). W programie również filmowe kompozycje "Bitwa Maciejowicka" i "Podróż do Petersburga". Recytacje: Maria Bukowska i Andrzej Dorecki. A na deser specjalna choreografia z mistrzami tańca Katie & Kieran Daniels z Australian Musical Theatre & Dance Academy plus szkolone przez nich młode talenty M. Barnes i J. Russel. Wszyscy razem wspólnie tworzą piękną sztukę!

Josef serdecznie zaprasza gości festiwalowych na swoje koncerty, w których obecna będzie muzyka tęsknoty za krajem ojczystym, muzyka nadziei na piękne jutro.

Film o Kościuszce - 29 grudnia, Melbourne Town Hall, 5,15 pm.
Spirit of Love - Deakin Edge, Federation Sq. 30 grudnia, 6 pm.
Recital Josefa Millera,Melbourne Town Hall, 2 stycznia 2016, 6,15 pm. Zapraszamy. Każdy uczestnik festiwalu, który do redakcji Pulsu Polonii przysle 10 zdań opinii o projekcji filmu i koncertach J. Millera dostanie (wysłane pocztą) bezpłatną kopię DVD z filmem o Kosciuszce, do wyboru w wersji polskiej lub angielskiej.


Josef Miller - fot. Tom Koprowski


Barbara Łysikowska - PIANISTA

Gram...
Dąb szeleszczący
szumiąca przyjażnie polszczyzna
Mazowasze szarość i miłość
do spraw nieogarnionych
Zaklinam dzwieki w muzykę
Słyszę Boga Stwórcę Wszechrzeczy
w świecie materii konsumpcji
Ocaliłem swój wszechświat
Gram...

Wiersz poświęcony Josefowi napisała Barbara Łysikowska

polonistka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego

I jeszcze troche linków na okres wakacji!

Wiersz Balińskiego prezentowany w Konsulacie

About the Premiere - in English by Felix Molski

About the Premiere in Polish by Marek Baterowicz

Dorobek artystyczny Bukowskiej i MIlllera