Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
1 stycznia 2016
Atrakcje Głuszyny (tu się urodził Paweł Edmund Strzelecki)
Wojciech Owsianowski, fot. Marek Kocik

Zabytkowa chrzcielnica
Naszym Rodakom z Australii, którzy zamierzają odwiedzić rodzinne strony w Poznaniu lub Wielkopolsce polecam atrakcje Głuszyny, miejscowości w której 20 lipca 1797 r. urodził się Paweł Edmund Strzelecki, największy polski podróżnik, odkrywca, geograf i geolog. Atrakcji tych jest kilka, wszystkie są ciekawe i poznawcze, wymieniam je w kolejności: kościół, w którym P.E. Strzelecki został ochrzczony, Szkoła Podstawowa Nr 53 im. P.E. Strzeleckiego, lasy nad rzeką Głuszynką oraz lotnisko wojskowe. Chcąc poznać atrakcje Głuszyny, a później atrakcje jej okolic najlepiej skorzystać z noclegów w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Nr 1 im. P.E. Strzeleckiego, prowadzonym przez Szkołę Podstawową w Głuszynie (www.schronisko.poznan.pl). Schronisko to od lat zaliczane jest do najlepszych schronisk młodzieżowych w Polsce, co osobiście potwierdzam.

Głuszyna to dawna wieś podmiejska, obecnie osiedle o charakterze rolniczo-willowo-blokowym, leżące na obrzeżu dużej poznańskiej dzielnicy Nowe Miasto, położonej na na prawym brzegu rzeki Warty. Głuszynę zamieszkuje około 3900 mieszkańców, od centrum dzieli je około 9 kilometrów, komunikację ze śródmieściem Poznania zapewniają autobusy MPK. Głuszyna historyczna od XII-XIV w. była własnością szlachecką, a od XIV-XVIII w. była własnością biskupów poznańskich. W granice miasta została włączona w 1942 r., co wiązało się z założeniem przez Niemców lotniska wojskowego, rozbudowanego po zakończeniu II wojny światowej i czynnego do dzisiaj.

KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. JAKUBA WIĘKSZEGO APOSTOŁA. W Głuszynie znajduje się kościół p.w. św. Jakuba Większego Apostoła, jeden z najstarszych i cenniejszych kościołów gotyckich w Wielkopolsce. Pierwsza osada, parafia i kościół pochodzą z końca XIII w. W latach 1296 do 1795 kościół był świątynią podniesioną do godności kolegiaty, co świadczyło o jego ważności, wnętrze gotyckie otynkowano na początku XX w. W świątyni na uwagę zasługuje ołtarz główny barokowy z poł. XVIII w. z obrazem św. Jakuba W.A. z XIX w. (autor nieznany), na nim widok na wieś Głuszynę i rzekę Głuszynkę.








Kolejne zabytki świątyni to barokowe ołtarze boczne: prawy - z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVIII w., będący przedmiotem szczególnego kultu, zasłaniany obrazem Matki Bożej Różańcowej ze św. Dominikiem (autorzy nieznani) oraz lewy – z obrazem Wniebowstąpienia Jezusa zasłaniany obrazem św. Anny z Maryją (autorzy nieznani). Prawdziwym skarbem kościoła w Głuszynie jest słynny niewielki lecz cenny instrument organowy z 1884 r., będący dziełem Friedricha Ladegasta z Wejssenfels k/Lipska w Niemczech. Organy nie używane od lat wymagają remontu, połączonego z niezbędną lecz kosztowną konserwacją. Warto podkreślić, że drugi taki cenny instrument w Polsce, organy Ladegasta w poznańskim kościele Farnym przyciągają nieustannie tysiące miłośników muzyki organowej oraz licznych światowej sławy muzyków organistów. Uwagę wzbudza także barokowa chrzcielnica z XVIII w. w której został ochrzczony 21 lipca 1797 r. Paweł Edmund Strzelecki.

Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu przechowuje „księgę chrztów”, a w niej ze wzruszeniem możemy odczytać wpis łaciński prezentowany na zdjęciu. W języku polskim brzmi następująco: „Lipiec 1797 – z Głuszyny – dnia 21 lipca – Ja Marcin Hantusz proboszcz miejscowy ochrzciłem dziecko dwojga imion Paweł Edmund urodzone 20 lipca o godz. 8-ej rano ze szlachetnie urodzonych Wielmożnego Pana Franciszka Strzeleckiego i Wielmożnej Anny z Raczyńskich Strzeleckiej dzierżawcy Głuszyny. Rodzicami chrzestnymi byli: Wielmożny Piotr Thoroni i Wielmożna Feliciana Karwyna”.






Proboszczem parafii w Głuszynie (www.jakubapostol.org) jest ksiądz Jan Ciesiółka, spotkany przy tablicy P.E. Strzeleckiego (foto), serdecznie goszczący wszystkich turystów odwiedzających Głuszynę i kościół. Tablica została wmurowana w południową ścianę kościoła w dniu 14 listopada 2008 r., wykonana jest z brązu przez artystę rzeźbiarza Jerzego Sobocińskiego (1932-2008) z okazji 20-lecia odsłonięcia pomnika P.E. Strzeleckiego w Jindabyne w Australii, także dłuta J. Sobocińskiego.

Na tablicy, będącej darem artysty i zarazem ostatnim dziełem jego życia czytamy m.in.: „Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873) urodzony w Głuszynie, Wybitny Wielkopolanin, Obywatel Świata, Podróżnik, Geograf, Geolog, Badacz Australii, Wierny Bogu, Ludziom, Nauce”. Na ścianie frontowej kościoła znajduje się gablota informacyjna o Szlaku Pątniczym św. Jakuba W.A. Głuszyna od dawna leży na historycznym polskim odcinku Międzynarodowego Szlaku Pielgrzymkowego, przeżywającego obecnie swój renesans. W 1987 r. Rada Europy uznała, że Droga św. Jakuba W.A. jest pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym, zachęcając władze regionów do odtworzenia dawnych szlaków pątniczych.

Osoby zainteresowane odbyciem pielgrzymki częścią Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba W.A. zachęcam do przejścia odcinka Głuszyna – Żabno, gdzie znajduje się kościół p.w. św. Jakuba W.A., drewniany, barokowy, perełka z końca XVIII w. Trasa liczy około 30 km, prowadzi przez Rogalin (zwiedzanie Pałacu Raczyńskich i Dąbrowy Rogalińskiej zostawiamy na inną okazję, bowiem jak pielgrzymka to pielgrzymka). Przejście Drogą św. Jakuba odbywa się pojedynczo lub w małych grupach, a każdy pielgrzym powinien być zaopatrzony w muszlę św. Jakuba, a trasę przejść w milczeniu, cały czas poświęcając rozważaniom nad swoim życiem.

Odpust św. Jakuba W.A. w Głuszynie odbywa się corocznie 25 lipca. Dawna szkoła w Głuszynie, której początki sięgają 1824 r. to dzisiaj Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi Nr 5 w Poznaniu, składający się z Przedszkola, Szkoły Podstawowej Nr 53 im. P.E. Strzeleckiego oraz Gimnazjum Nr 30 im. Felicjana Sypniewskiego. P.E. Strzelecki spoczywa od 1997 r. w Krypcie Zasłużonych kościoła p.w. św. Wojciecha w Poznaniu, Felicjan Sypniewski (1822-1877) był genialnym i wszechstronnym przyrodnikiem, samoukiem, sajmował się medycyną, filozofią, sztuką, ogrodnictwem. Zgromadził cenne zbiory botaniczne, zoologiczne, mineralogiczne i własnych akwarel. Był zasłużonym członkiem i działaczem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Spoczywa w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przykościelnym w Głuszynie. W następnych opisach poznamy godne uwagi pozostałe atrakcje Głuszyny oraz jej okolic.

Wojciech Owsianowski, zdjęcia: Marek Kocik