Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
31 stycznia 2016
Gdy słychać dzwonki Targowicy
"trzeba film o Kościuszce przekazać młodemu pokoleniu"

List z Bielska-Białej adresowany do Ernestyny Skurjat-Kozek, Prezeski Fundacji "Kosciuszko Heritage Inc.", Sydney, Australia. Mieliśmy ostatnio okazję oglądnięcia wersji polskiej filmu dokumentalnego pt. „Kościuszko - Jeszcze Polska zatańczy”, powstałego z Pani inicjatywy. Film wywarł na nas ogromne, pozytywne wrażenie. Jesteśmy pełni podziwu i uznania dla Pani pomysłu scenariusza i doskonałej reżyserii filmu i w ogóle wykonanej benedyktyńskiej pracy przez Panią osobiście i osoby, które z Panią współtworzyły ten film. Jest nam jednak przykro i czujemy się zażenowani tym, że takie filmy tworzą wspaniali Polacy w dalekiej Australii, a nie w Polsce. Nawet przy braku pełnego dostępu do źródeł ikonograficznych, potrafiliście stworzyć tak doskonały film.

Zarówno film historyczny jak i dodatek muzyczny są bardzo wartościowe i niezwykle potrzebne Polakom. Okres naszej trudnej historii z drugiej połowy XVIII wieku, której fragmenty są przedstawione w filmie, jest szczególnie bolesny dla pokolenia Polaków wychowanych w patriotycznych rodzinach, jak my, którzy przeżyliśmy jako dzieci II Wojnę Światową, a potem trudny okres naszej PRL-owskiej rzeczywistości, w której staraliśmy się zachować polskość i wpoić w nasze dzieci takie bezcenne wartości jak duma z tego, że jesteśmy synami i córkami naszej obecnie tysiąc pięćdziesięcioletniej Ojczyzny-Polski.

Przedstawiony w filmie bardzo ważny okres życia naszego i amerykańskiego bohatera narodowego - Tadeusza Kościuszki jest stosunkowo mało znany. Przedstawione w filmie Jego dzieje, jako więźnia carskiej Rosji powinny dotrzeć do jak największej liczby Polaków mieszkających zarówno w kraju jak i na całym świecie.

Szczególnie teraz jest ważne przekazanie tego filmu naszemu młodemu pokoleniu, bowiem „historia lubi się powtarzać”, a obecne wydarzenia polityczne w Polsce i zachowania obecnej opozycji bardzo przypominają tamten ponury dla Polski czas rozpoczynający naszą 123 letnią niewolę i nieobecność państwa polskiego na mapie świata. Dlatego uważamy, że film ten powinni teraz oglądać Polacy w naszej narodowej telewizji(TVP-1,TVP-Historia, TVP Polonia) a także w telewizji TRWAM. Dokument ten, naszym zdaniem, powinien być także wykorzystany przez Resort Edukacji jako pomoc dydaktyczna na lekcjach historii Polski dotyczącej XVIII wieku, w naszych średnich szkołach.

Mamy nadzieję, że ewentualne opublikowanie tego listu na łamach „Pulsu Polonii” ułatwi dotarcie do naszych obecnych decydentów wiedzy o tym filmie i miliony Polaków, zarówno w Polsce jak i na świecie będą mogły go oglądnąć w telewizji. Wyrażamy szczególne uznanie dla Kościuszko-Heritage za decyzję bezpłatnego udostępnienia i rozpowszechniania tego filmu w środkach masowego przekazu, co powinno przyczynić się do jego szybkiej dystrybucji.


Kareta uwolnionego Kościuszki (z kuchnią polową). Mal. Barbara Rodańska


Julian Ursyn niemcewicz w niewoli carskiej z więziennym kotem. Mal. Kasia Wasilewska-Wojtan


Londyński malarz Benjamin West maluje Kościuszkę przez dziurke od klucza. Rys. Vitek Skonieczny

Uważamy, że film powinien być udostępniony także w Internecie. Dotychczas dostępny jest na Youtube jedynie zwiastun tego filmu w wersji polskiej
https://www.youtube.com/watch?v=9axJz3nBkHM.

Dziękujemy również Pani za drukowanie na łamach „Pulsu Polonii” naszych reportaży z miejsc w Polsce związanych z pobytem naszych słynnych Polaków.

Serdecznie pozdrawiamy.

Danuta i Zdzisław Rychlikowie
Bielsko-Biała