Kategorie:
Nowiny
Ze ¦wiata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
1 lutego 2016
Zlot harcerski "Ojczyzna"
Halina Prociuk & Marysia Nowak

Kiedy umilk³y d¼wiêki wspania³ych koncertów folklorystycznych w Melbourne z okazji PolArt-u m³odzie¿ i dzieci z zespo³ów tanecznych z Brisbane, Melbourne i Sydney szybko zamieni³y stroje ludowe z najró¿niejszych czê¶ci Polski i wskoczy³y w mundury harcerskie i zuchowe lub obozόwki i z niecierpliwo¶ci± czeka³y na autobusy, które przewioz³y nas w przepiêkna okolice Wiktoriañskiego buszu do Rowallan Recreation & Adventure Camp na Zlot Okrêgu Australia „OJCZYZNA”. Przeurocze miejsce, rozlegle tereny, a wiec harcerki i harcerze niema³o nachodzili siê z swoich podobozów do jadalni czy kaplicy.

Zuchy mia³y swoje kabiny i pokoje do zajêæ tuz przy kuchni, placu zabaw i wci±¿ w¶ród australijskiego buszu. W czasie ca³ego Zlotu rozbrzmiewa³a nasza Pie¶ñ zlotowa „Do Ojczyzny”. W dniu Go¶ci niejednej mamie i babci zakrêci³a siê ³za w oku s³ysz±c jak ich dzieci i wnuki g³o¶no ¶piewaj± „Do Ojczyzny wracaj± me marzenia, do Ojczyzny chcia³bym znowu pój¶æ…”

Nasz Zlot odwiedzili Naczelnicy Harcerstwa z poza Granic Polski, Naczelniczka dh-na Oleñka Mañkowska hm i Naczelnik Harcerzy dh Marek Szablewski hm. Dziêkujemy im serdecznie za przyjazd do nas, spêdzenie kilku dni z nami w naszej Zlotowej pracy harcerskiej, w³±czenie siê w nasze obozowe zajêcia, dziêki za ich gawêdy, rady i uwagi. Prosimy, aby nie zapominali o nas i czêsto do nas przyje¿d¿ali.






Harcerze obrali sobie nazwê „Korzenie” a ich has³em by³o: „Jeszcze Polska nie zginê³a póki my ¿yjemy”. Zlot harcerzy dalej dzieli³ siê na obóz harcerzy pod nazwa „Warszawa” z komendantem Robertem Zygad³o pwd na czele, a za my¶l przewodni± wybrali piosenkê „Jak d³ugo w sercach naszych”. Harcerze zdobywali sprawno¶æ terenoznawcy i odbyli ciekaw± wêdrówkê w zalesionym terenie. Zdobywali sprawno¶æ pioniera buduj±c ciekawe przedmioty i budowle obozowe np. bramê i ogrodzenie obozu. Program ich by³ przeplatany zajêciami z historii Polskiej. Harcerze mieli za zadanie przedstawiaæ historyczne wydarzenia. Prezentuj±c je mieli okazje wczuæ siê w role wielkich Polaków i ich dzia³alno¶æ z tamtych czasów.

Obóz wêdrowników pod nazwa „Plemiona” z komendantem Janem Wa¶ko pwd na czele wybrali piosenkê, „Choæ biedy dwie”. Wygrali konkurs pionierki na zlocie prezentuj±c najlepsz± bramê, kapliczkê i przedmioty obozowe. Podczas zlotu odby³ siê z³az wêdrowny dla wêdrowników i wêdrowniczek przez dwie noce pod nazwa „ Z³otoryja” (o¶rodek wydobycia z³ota w ¶redniowieczu).

Obóz harcerek i wêdrowniczek to „NASZ GROD” z piosenka „Jak dobrze jest ¿yæ!’

Wspaniale przygotowany Dzienniczek Zlotu przez Ule Daniels by³ znakomitym ¼ród³em wiadomo¶ci i dziêki niemu harcerstwo nasze bardzo pog³êbi³o swoja wiedzê o Ojczy¼nie Polsce. Wiadomo¶ci zebrane w nim o naszej historii, o naszych miastach ilustrowane zdjêciami i mapk± Polski, aby zorientowaæ siê gdzie dane miasto le¿y, miejsce na zapiski, ilustrowane wêz³y do prac pionierskich, Alfabet Morsea, Znaki indyjskie. Dzienniczek zawiera te¿ wiadomo¶ci o Ojczy¼nie, Katechizm polskiego dziecka, Hymn Narodowy Polski i Australijski, Hymn Harcerski, modlitwê harcersk± i ¶piewy do Mszy ¶wiêtej, kolêdy, piosenki harcerskie, ogniskowe i pl±sowe. Naturalnie nie zabrak³o w nim tez Regulaminu Akcji Harcerskiej, mapki terenu i programu naszych dni obozowych.






Na terenie obozu codziennie w kaplicy Ksi±dz kapelan Andrzej Ko³aczkowski phm odprawia³ msza ¶wiêt± a w „Dniu Go¶ci” odprawi³ j± nasz Kapelan Okrêgu, Ksi±dz Wies³aw S³owik hm. W czasie tej mszy ¶wiêtej modl±c siê za uczestników Zlotu i ich rodziny tak¿e pamiêtali¶my w modlitwach o osobach z naszej” rodziny harcerskiej”, którzy odeszli na „Wieczn± Wartê” i o naszych przyjacio³ach z Kó³ Przyjació³ Harcerstwa oraz o darczyñcach.

Przyjecha³a Ania Lukianów, aby upiec nam miêso na ro¿nie. Dzielny gospodarz Andrzej Adamski z Iren± Kutypa i Halink± Prociuk z wielkim sercem i zaanga¿owaniem do³o¿yli wiele starañ, aby dzieñ siê uda³ przygotowuj±c wszelkie dodatki do posi³ków. Dziêkujemy rodzicom i sympatykom za pyszne wypieki ciast. Ledwo dali¶my czas rodzicom siê posiliæ, a ju¿ zostali zaproszeni na nasze ognisko harcerskie. ¦piewem i pokazami uradowali¶my obecnych zakañczaj±c dzieñ pie¶ni± „Idzie noc…

Wszystkie obozy piêknie by³y udekorowane pracami pionierskimi, bardzo pomys³owo wykonane bramy, kapliczki, tablice og³oszeñ, najró¿niejsze stojaki i inne rekwizyty u³atwiaj±ce ¿ycie i porz±dek w obozach.

Po ca³odziennych zajêciach i przepysznych posi³kach dzieñ koñczy³ siê ogniskiem w poszczególnych obozach lub przy wspólnym ognisku, gdzie zawsze by³o wiele ¶miechu i rado¶ci oraz zadumy przy gawêdzie. Wielkim prze¿yciem dla wielu harcerek i harcerzy by³o z³o¿enie Przyrzeczenia Harcerskiego czy pasowanie z zucha na harcerza.






Czwarty dzieñ obozowania by³ przeznaczony na ca³odzienne wycieczki. Kolonia Zuchowa pojecha³a do Kryal Castle a Uczestnicy Zlotu harcerskiego do Muzeum z okresu gor±czki poszukiwania z³ota w Sovereign Hill po³o¿onego w Ballarat. Oj, wiele ciekawych rzeczy widzieli¶my i zapoznali¶my siê z ¿yciem i prac± ludzi w tamtych czasach.

Na Zlocie nie zabrak³o tez KPH–Ko³o Przyjació³ Harcerstwa, które prowadzi³a Teresa Sosnowska. Panie mia³y swój w³asny program, ale jak zasz³a potrzeba to chêtnie pomaga³y w kuchni i zajmowa³y siê m³odzie¿±.

Na terenie Zlotu te¿ mieli¶my Koloniê Zuchow± ”W S³owiañskim Grodzisku”. Zuchy za zaszczytne zadanie podjê³y siê zdobyæ sprawno¶æ „S³owianki” i „S³owianina”. Piosenka Kolonii by³a „Konik ¦wiatowida”. Zuchy zamieni³y siê w tym swoim S³owiañskim Grodzisku na plemiona, oj, by³o ich kilka: ”Wi¶lanie”, „Mazowszanie”, „Opolanie”, „¦lê¿anie” i „Pomorzanie”.

Na rozpoczêcie Kolonii zuchy wraz z Lechem, Czechem i Rusem posz³y znale¼æ swoje s³owiañskie imiona i nauczy³y siê piosenki o „Koniku ¦wiatowida” i wykonywa³y totemy do dla swoich zuchowych szóstek i kolonijnych plemion. S³owianie w lesie budowali swoje sza³asy, grodziska, nie oby³o siê te¿ bez postrzy¿yn. Ch³opcy musieli pokazaæ swoj± dzielno¶æ i i¶æ na polowania, aby postaraæ siê o po¿ywienie dla swoich rodzin, a dziewczynki w tym czasie zajê³y siê pleceniem wianków i nauczy³y siê piosenki „Tam nad Wis³a” a w czasie wieczornego Kominka dowiedzia³y siê „O kwiecie Paproci”.

Dla zuchów i nie tylko, bo i dla harcerstwa te¿ wielk± atrakcj± by³a wizyta Stra¿y Po¿arnej i ich pokazy pracy stra¿ackiej w akcji. S³owianie dalej nie tracili czasu tylko wyrabiali z gliny miski, garnki i inne potrzebne rekwizyty do gotowania, oraz uczyli siê tkactwa.




S³owianie mieli wspania³± uroczysto¶æ Chrztu Polski. Druh Naczelnik w roli Biskupa ochrzci³ S³owiañskie zuchy i da³ ¦lub Mieszkowi - Adamowi Paszkiewiczowi z D±brówk± druhn± Naczelniczk±.

Kolonia zakoñczy³a siê w niedziele nadaniem sprawno¶ci i wrêczeniem nagród. Zuchy zadowolone by³y z przybycia rodziców, ale wyje¿d¿aj±c z terenu kolonii trochê zazdro¶ci³y harcerkom i harcerzom, ¿e oni jeszcze zostaj± na nastêpny tydzieñ. I przyszed³ te¿ czas na zakoñczenie Zlotu. Tradycyjnie wspólnym ogniskiem zakoñczyli¶my ten nasz niezapomniany Zlot. ¦piewaj±c „…przy innym ogniu w inn± noc do zobaczenia znów…”.

Jak to dobrze, ¿e nasza „Ojczyzna” Polska mobilizuje nas do uczestniczenia w zbiórkach, biwakach i obozach, aby wiêcej dowiadywaæ siê o Niej i wspólnie spêdzaæ mi³e chwile w gronie naszej „Rodziny harcerskiej”. Z ca³ego serca dziêkujemy ca³ej komendzie Zlotu Ojczyzna 2016 za wspania³± wspó³pracê i za mile spêdzony czas:

Komendantka Zlotu Marysia Nowak hm
Obo¼na Zlotu Karina Katsipodas phm
Kapelan Zlotu Ks.Andrzej Ko³aczkowski phm
Komendantka Zlotu Harcerek Veronica Wiêckowska hm
Komendant Zlotu Harcerzy Ks. Andrzej Ko³aczkowski phm
Skarbnik Zlotu Edyta Szmyd asp
Sekretarki Zlotu Halina Prociuk phm
Gospodarstwo Andrzej Adamski pwd
Sanitariuszka Irena Kutypa pwd.

Komenda Zlotu Harcerek
Komendantka Ca³o¶ci harcerek Veronica Wiêckowska hm
Komendantka Harcerek Ula Daniels hm
Obo¼na Harcerek Irena Wa¶ko phm/ Marta ¯yznowska pwd.
Komendantka Kolonii zuchowej Sylvia Kutypa pwd
Obo¼ne Kolonii zuchowej Monika Paszkiewicz pwd, Natalia Maciu³a pwd[] Cz³onkowie Komendy: Krysia Paszkiewicz, hm Adam Paszkiewicz & Krysia Dutkowska phm

Komenda Zlotu Harcerzy
Komendant Ca³o¶ci harcerzy Ks. Andrzej Ko³aczkowski phm
Obo¼ny Harcerze Tomek Karbanowicz pwd
Komendant Harcerzy Robert Zygad³o pwd
Komendant Wêdrowników Jas Wa¶ko pwd
Cz³onkowie komendy £ukasz Karbanowicz pwd & Krzys Dutkowski hm

Do zobaczenia w krótce w Dniu My¶li Braterskiej.
Czuwaj!
Halina Prociuk phm
Marysia Nowak hm Komendantka Zlotu Okrêgu „Ojczyzna”

* * *

Piosenka Zlotu „Do Ojczyzny”

Do Ojczyzny, wracaj± me marzenia,
Do Ojczyzny chcia³bym znowu pój¶æ.
Chcia³bym w cichym k±tku sobie marzyæ.
O Ojczy¼nie wolno tylko ¶niæ.

Tam w ogródku, w tej starej altanie
Gdziem mej lubej czule ¶ciska³ d³oñ.
Ona by³a bardzo zap³akana,
"Nie opuszczaj mnie, kochanku mój."

Ju¿ minê³o kilka lat rozstania,
Ju¿ minê³o wiele ciê¿kich dni.
Moja luba o mnie zapomnia³a,
O mi³o¶ci nie ma ju¿ co ¶niæ.

Wstêp do dzienniczka Zlotu:

Ojczyzna to kraj, do którego nale¿y Moje serce!
Je¶li kto¶ kocha swoj± Ojczyznê, a jest gdzie¶ daleko od niej czuje têsknotê za ni± i pojawia siê Nostalgia.
Ojczyzna to miejsce gdzie mieszkali moi pradziadkowie, dziadkowie i ca³a rodzina.
Ojczyzna to kraj dzieciñstwa. Ojczyzna mo¿e byæ dla ka¿dego cz³owieka czym¶ innym. Dla jednego mo¿e to byæ wspomnienie rodzinnego domu, a dla innego przywi±zanie do jêzyka. Kto inny mo¿e te¿ uwa¿aæ, ¿e ojczyzna to naród, albo nawet pewien kr±g kulturowy.
Dla mnie ojczyzna to miejsce na ziemi, gdzie siê nie urodzi³am, lecz gdzie czuje siê bezpieczna i przywi±zana. Zawsze mogê wróciæ i zostanê przyjêta z otwartymi rêkoma. Tu mieszkali moi przodkowie - pradziad, dziadek. Ojczyzna to te¿ kultura, wed³ug której by³am wychowywana, przekazywano j± z pokolenia na pokolenie, tworzono przez d³ugie lata. Ka¿dy cz³owiek powinien byæ ¶wiadomym, czym jest dla niego Ojczyzna.
Moja Ojczyzna jest Polska. Bardzo wa¿na, poniewa¿ to Ona da³a mi dom i wychowanie.
Dbajmy i troszczmy siê o nasz± Ojczyznê i o jej dalszy rozwój.