Wojciech Owsianowski donosi z Poznania. Każde duże miasto w Polsce w tym także nasz ukochany Poznań ma swoje dobre i ciemne sprawy społeczne. Tymi ostatnimi zajmują się: policja, sądy, areszty, więzienia oraz od 4 marca 1991 r. Straż Miejska lub inaczej Policja Municypalna. Jej działalność określają Władze Miasta, natomiast naruszanie porządku prawnego Mieszkańcy. Tylko w 2015 r. takich spraw zgłoszono 51 tysięcy, a środki przewidziane prawem zastosowano wobec przeszło 49 tysięcy osób.
Taki stan rzeczy uzasadnia działalność Straży Miejskiej i sprawia, że jest ona szanowana przez mieszkańców miasta. Ogólnie oceniając Straż Miejska dba: o czystość i estetykę miasta, porządek i spokój publiczny, bezpieczeństwo i porządek w komunikacji, bezpieczeństwo w szkołach oraz ich otoczeniu, chroni konsumentów i handlowców, współpracuje z władzami miejskimi oraz społecznością lokalną miasta, więcej patrz: www.sm.poznan.pl .
Dlaczego o tym piszę? – dlatego, że nasze miasto cieszy się opinią miasta czystego, bezpiecznego, gościnnego i przyjaznego dla gości krajowych i zagranicznych, co także jest zasługą Straży Miejskiej. Uroczystości jubileuszowe 25-lecia Straży Miejskiej w Poznaniu odbyły się w dniach 2-3 marca br. Patronat nad nimi objął Prezydent Miasta Jacek Jaśkowiak.
W kościele Farnym (najpiękniejszym kościele barokowym w Polsce) odbyła się msza święta w intencji pracowników Straży Miejskiej, złożono kwiaty na grobach zmarłych, zasłużonych strażników. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał dziewięć odznaczeń pracownikom Straży Miejskiej za długoletnią i wyjątkowo sumienną oraz ofiarną pracę; odznaczenia te podczas uroczystego spotkania wręczył Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann.
Tekst: Wojciech Owsianowski. Zdjęcia ze zbiorów Anny Nowaczyk.
|