Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
20 marca 2016
Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu
Wojciech Owsianowski. Fot. Waldemar Wylegalski, Głos Wielkopolski

Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu na Cytadeli - Winogrady, mające opinię jednego z największych w Europie, odbywa się od 1998 r., zawsze w sobotę przed Niedzielą Palmową. Tegoroczne Misterium, będące widowiskiem o charakterze historyczno-religijnym odbyło się po raz piętnasty w dniu 19 marca br. Poznańska Cytadela to dawny teren Fortu Winiarskiego, zbudowanego przez Niemców w XIX wieku, w czasach zaboru pruskiego. Fort ten był najważniejszą częścią umocnień twierdzy Festung Posen, zniszczonej podczas zaciętych walk II wojny światowej w 1945 r. Cytadela to miejsce śmierci wielu żołnierzy różnych narodowości o czym mówią cmentarze wojenne położone na jej zboczach.

W swoim wystąpieniu skierowanym do uczestników Misterium Metropolita Poznański, ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki podkreślił, że ziemia na Cytadeli jest ziemią męczeńską. Pozdrowienia i gratulacje dla wykonawców i uczestników Misterium skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Współczesna Cytadela to największy Park Miejski Poznania o powierzchni 100 ha, miejsce często odwiedzane przez tysiące Poznaniaków.

Na ogromnej polanie, położonej przed Dzwonem Pokoju, jednym z nielicznych na świecie, którego widok oznacza nigdy więcej wojny, który na czas widowiska zamienia się w jedną z bram dawnej Jerozolimy, odbywają się Misteria przenoszące widzów 2000 lat wstecz do czasów, w których żył Jezus. Odtworzona z dużym prawdopodobieństwem sceneria świątyni, pałacu Piłata, pałacu Heroda, Ogrójca i Golgoty, światło i dźwięk, dymy, przejmująca muzyka i śpiewy chóralne, recytacje oraz fantastyczna i nieprawdopodobnie realna gra kilkuset wykonawców w przeważającej części amatorów, wśród których spotkać można całe rodziny przebrane za mieszkańców dawnej Jerozolimy, zwiększają dramaturgię wydarzeń oraz ukazują ich grozę sprawiając, że tysiące widzów stają się naocznymi świadkami wydarzeń, mającymi miejsce na początku naszej ery.










Nie sposób wymienić wszystkich wykonawców oraz zespołów aktorskich i technicznych mających swój udział w tegorocznym Misterium, a także Osób oraz Instytucji wspierających to widowisko. Dla pamięci historycznej podaję jednak kilka faktów decydujących dla organizacji widowiska. Organizatorami Misterium, które w bieżącym roku odbywało się pod hasłami „Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski 966-2016” oraz „Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia 2016” byli: Artur Piotrowski (reżyser i producent), Fundacja Pro Posnania przy współpracy Towarzystwa Salezjańskiego w Poznaniu (Parafia św. Jana Bosko na Winogradach).

W rolę Jezusa wcielił się Cezary Łapa, w Maryję - Paulina Królak, Piłata i Jana Pawła II – Piotr Witoń, Judasza – Tomasz Kilarski. Ważny udział w realizacji Misterium miało 6 chórów poznańskich, Polski Teatr Tańca, Ekipa realizacyjna oraz harcerze z Chorągwi Wielkopolskiej ZHP i Okręgu Wielkopolskiego ZHR, a także młodzież ze szkół poznańskich.

Niezwykłym eksperymentem organizatorów Misterium w Roku Miłosierdzia stało się zaproszenie do grona wykonawców grupy więźniów odbywających kary w jednym z poznańskich zakładów karnych. W trakcie tegorocznego Misterium organizatorzy zaprezentowali po raz pierwszy monumentalny wizerunek Jezusa namalowany w oparciu o Całun Turyński. Szczegóły patrz www.misterium.eu .

Tekst: Wojciech Owsianowski, zdjęcia: Głos Wielkopolski, red. Waldemar Wylegalski

Radio Maryja - rozmowa z Arturem Piotrowskim, reżyserem Plenerowego Misterium Męki Pańskiej