Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
6 kwietnia 2016
Federacja NPW do Marszałka Senatu
współpraca z ośrodkami polonijnymi

Federacja Organizacji Polonijnych w Nowej Południowej Walii do marszałka Senatu dr Stanisława Karczewskiego; do wiadomości ministra Adama Kwiatkowskiego z Kancelarii Prezydenta RP i Ministra Jana Dziedziczaka, MSZ. Cieszymy się niezmiernie z zainteresowania, jakim Senat RP obdarza sferę kontaktów z Polakami mieszkającymi poza granicami Rzeczypospolitej i Polonią. Decyzję o zwrocie tzw. budżetu polonijnego do dyspozycji Senatu RP uważamy za właściwą i witamy z radością. W ramach konsultacji przesylamy kilka uwag na temat jak te fundusze powinny zostać zagospodarowane.

1. Uważamy, że dla 20 milionowej Polonii powinno zostać powołane ministerstwo do spraw rozwiązywania naszych problemów. Jeżeli utworzenie nowego ministerstwa nie jest możliwe np. ze względów budżetowych i organizacyjnych , to proponujemy stworzenie departamentu z szefem w randze wiceministra w ramach MSZ. Natomiast propozycją minimum ,ale też równoległą do tych dwóch poprzednich, jest powołanie (reaktywowanie) przy Senacie RP Rady Konsultacyjnej Polonii i Polaków mieszkających poza granicami Polski. W Radzie powinni zasiadać przedstawiciele Polonii z USA – 2, Kanady -1, Ameryki Południowej – 1, Australii i Oceanii – 1, także po jednym z wszystkich państw Europy, Krajów Bałtyckich, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu i Syberii. W Radzie tej powinni też zasiadać przedstawiciele Duszpasterstw po jednym z każdego kontynentu.

2. Na Zachodzie pomoc Senatu powinna być skierowana głównie do polonijnych szkół, harcerstwa, zespołów folklorystycznych i duszpasterstw. Wśród grup, które zasługują na szczególną opiekę Senatu RP musimy także wymienić media polonijne, które w dobie elektronicznych technologii działają niejednokrotnie na pograniczu bankrutctwa. Działania poprzedniej ekipy i przeniesienie funduszy polonijnych do MSZ doprowadziły do upadku wielu z nich szczególnie tych na Wschodzie. Zdajemy sobię sprawę, że pomoc dla mediów musi być dokonywana rozsądnie i z odpowiednim rozeznaniem, ponieważ wiele tytułów jest wręcz wrogich Polsce i idei niepodległościowej.

3. Proponujemy utworzenie przy Kancelarii Marszałka Senatu zespołu zajmującego się krzewieniem polskiej polityki historycznej. Zespół ten powinien organizować i wspomagać Polonię w organizowaniu wykładów i występów o tematyce historycznej, społecznej, kulturalnej i politycznej. Dotychczas patriotyczna i niepodległościowa Polonia w Australii organizowała tego typu spotkania we własnym skromnym zakresie. Mamy też kandydatkę na szefową tego zespołu. Uważamy, że doskonale w tej roli spisałaby się p. Ania Kołakowska z Gdańska. Akcja propagowania polskiej kultury nie może być, jak to dotychczas wykonywało Stowarzyszenie Wspólnota Polska jednokierunkowa ,tzn. ograniczajaca sie niemal wyłącznie do sponsorowania artystów i prelegentów z Polski w ich wojażach polonijnych. To działanie musi być także otworzone na artystów i naukowców spoza Polski ,by Polonia mogła się także dzielić swym dorobkiem artystycznym i naukowym.

4. Polityka odznaczania działaczy polonijnych powinna być też konsultowana z przedstawicielami Polonii niepodległościowej.

5. Należy też zadbać o obsadzenie stanowisk w Wspólnocie Polskiej przez ludzi z nienaganą przeszłością i oddanych Polsce.

6. Prosimy Senat RP, by pomógł nam w przeprowadzeniu lustracji zarówno w szeregach polonijnych jak i w Stowarzyszeniu Wspólnota Polska.

Na zakończenie pragniemy podkreślić, że pomoc Senatu powinna być przede wszystkim skierowana do Polaków na Wschodzie, bo oni jej najbardziej potrzebują.

Za Federację Organizacji Polonijnych
Nowej Południowej Walii
Wiceprezes Adam Gajkowski