Stauroteka z Ostrowa Lednickiego.Relikwie drzewa Krzyża św. | W dniu 8 kwietnia br w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach zostały otwarte dwie interesujące wystawy, będące preludium do ogólnopolskich uroczystości Jubileuszu Chrztu Polski. Przy okazji informuję, że „święta wyspa” Ostrów Lednicki, czyli słynna Wyspa Władców, nazywana jest często Lednicą i to na niej mieszczą się dobrze zachowane relikty pałacowo-sakralne najważniejszej siedziby księcia Mieszka i jego żony Dobrawy. Ostrów Lednicki jest największą wyspą jeź. Lednickiego, nazywanego często największą chrzcielnicą Polski.
NARODZINY DZWONU to wystawa otwarta w Małym Skansenie, ukazująca: dzieje dzwonu w cywilizacji chrześcijańskiej oraz historię budowy Dzwonu Mieszka i Dobrawy z okazji Jubileuszu Chrztu Polski. Fundatorami dzwonu i dzwonnicy jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (MPPnL), przy wsparciu Urzędu Gminy Łubowo oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Dzwon Mieszko i Dobrawa jedyny taki dzwon w Polsce zaprojektował prof. Andrzej M. Wyrwa, Dyrektor MPPnL, konsultację językową inskrypcji łacińskich wykonał prof. Edward Skibiński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, opracowanie plastyczne projektu wykonał mistrz ludwisarski Waldemar Olszewski, dzwon został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu przez Piotra i Waldemara Olszewskich, dzwonnicę wykonała Firma Rduch Bells & Clocks Grzegorza Klyszcza z Czernicy.
Łaciński napis na dzwonie w jęz. polskim znaczy: „Na cześć i chwałę księcia Mieszka i księżnej Dobrawy, za jego panowania i jej radą, wiara katolicka w Polsce została przyjęta”. Dzwon waży 220 kg, wykonany został z wysokiej jakości stopu miedzi i cyny, do stopu dodano symboliczne wota: Prymasa Polski ks. Arcybiskupa Wojciecha Polaka – Metropolitę Gnieźnieńskiego oraz wota pracowników MPPnL, dzwon wybrzmiewa dźwiękiem d2 na którym oparte jest m.in. słynne Alleluja z oratorium Mesjasz Georga F. Haendla, którego dźwięki powodowały, że królowie wstawali z miejsc.
Podczas uroczystości prezentacji Narodzin Dzwonu ślubowanie złożyli oraz certyfikaty otrzymali pierwsi członkowie Bractwa Dzwonników Mirosław Olejnik oraz Mirosław Maczuga. Dzwon zostanie poświęcony i po raz pierwszy będzie bił 14 kwietnia br podczas pierwszego dnia uroczystości ogólnopolskich Jubileuszu Chrztu Polski. Jak zapowiedział prof. Andrzej M. Wyrwa „będzie on wybrzmiewał historią podczas uroczystości państwowych, kościelnych i rocznicowych”.
Uderzą w dzwon 14 kwietnia 2016 r. |
OKRUCHY ŚWIĘTOŚCI – RELIKWIARZ DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO – STAUROTEKA Z OSTROWA LEDNICKIEGO – to wystawa otwarta w pawilonie wystawowym MPPnL w Dziekanowicach, ukazująca – cytuję dr Janusza Góreckiego – „świat pełnej zagadek historii relikwii Drzewa Krzyża Świętego, związanych z nimi relikwiarzy pochodzących z różnych miejscowości w Polsce, których losy do dzisiaj owiane są wieloma tajemnicami.
To podróż do dawnego świata przesiąkniętego ogromnym ładunkiem mistycyzmu, a jednocześnie opowieść o przedmiocie, który odmienił losy naszego świata. Wraz z odnalezieniem Krzyża Świętego w Jerozolimie oraz wiarą w jego zbawczą moc, świat ten uległ wielu zmianom. Wystawa Okruchy Świętości to także opowieść o relikwiarzu Drzewa Krzyża Świętego, który trafił na Ostrów Lednicki, ukazuje jego ogromne znaczenie dla pierwszych władców piastowskich, na którym mogli budować tożsamość swojej dynastii. Pokazuje także rangę i znaczenie wyspy, miejsca wielu zagadek i tajemnic, które miały wpływ na początki historii Polski”.
Stauroteki docierały na nasze ziemie: do Gniezna, Krakowa, Łęczycy, Pelplina, Poznania, Sandomierza, Strzelna i Wrocławia. Ta z Ostrowa Lednickiego jest najstarszym i najpiękniejszym relikwiarzem na ziemiach piastowskich, pochodzącym z II poł. X wieku, dokumentującym chrzest Polski. Relikwiarz ten pochodził od bizantyjskiego cesarza z dynastii macedońskiej i trafił do księcia Mieszka jako dar z okazji jego chrztu. Kuratorem wystawy jest dr Janusz Górecki, aranżację plastyczną wykonał Wojciech Kujawa. W otwarciu wystaw uczestniczyli m.in. Prymas Polski ks. abp. Wojciech Polak – Metropolita Gnieźnieński, Prymas Senior – ks. abp. Józef Kowalczyk, Konsul Honorowy Chorwacji Jerzy Domicz, Wójt Łubowa Andrzej Łozowski, krajoznawcy, przewodnicy oraz liczni mieszkańcy Gniezna i Poznania, więcej patrz: www.lednica.pl
Jubileusz Chrztu Polski ożywił wielkopolskie środowisko literacko-poetyckie, jako przykład wrażliwości twórczej przytaczam wiersz Stanisławy Łowińskiej p.t. „Chrzest Polski’. Stanisława Łowińska jest dziennikarką, poezję uprawia od wielu lat, jest także autorką i realizatorką warsztatów i konkursów poetyckich, przeznaczonych dla młodzieży szkolnej. Organizuje spotkania p.t. „LEDNICKA WIOSNA POETYCKA”. Dorobkiem tych spotkań są tomiki poetyckie p.t. Strofy Lednickie. Spotkanie kolejne jubileuszowe, organizowane po raz dwudziesty odbędzie się na Lednicy w maju br.
Tekst Wojciech Owsianowski, zdjęcia Jerzy Andrzejewski z Gniezna
[b]Stanisława Łowińska - CHRZEST POLSKI
Na Wyspie Mieszkowej Lednicy moc wypływa chrzcielnicą… Tajemne historii znaczenie początkiem państwa istnienia: Wiary Chrztu Polski wyrzeczenia zła 1050 lat trwa już trwa… Znak krzyża falami Jeziora wolność nam pisze w kolorach zwycięstwem bieli błękitu i słońca modlitwy po cichu… Duch wiary Chrztu Polski wyrzeczenia zła 1050 lat trwa niech trwa!
|