Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
20 kwietnia 2016
Uroczystości Jubileuszowe Chrztu Polski
Ewangelizacja - Eucharystia - Chrzest

Dzień 16 kwietnia b.r. (sobota) to ostatni dzień ogólnopolskich centralnych uroczystości Jubileuszowych 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Główne hasła tych uroczystości to: „GDZIE CHRZEST TAM NADZIEJA” oraz „ŚWIĘTUJ Z NAMI”. W godzinach przedpołudniowych zakończyło obrady 372 Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała w dniach 14-16 kwietnia b.r. w Gnieźnie i Poznaniu. Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa oraz wydano specjalny komunikat w którym czytamy m.in. „… Biskupi obradowali na temat aktualnych spraw kościoła w Polsce i na Świecie. Konferencja Episkopatu Polski podziękowała Ojcu Świętemu Franciszkowi za łączność duchową w obchodach Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski, Legatowi Papieskiemu ks. kard. Pietro Parolinowi za przewodniczenie uroczystościom, Wszystkim Osobom oraz Instytucjom zaangażowanym w przygotowania obchodów, a wiernym za uczestnictwo w uroczystościach…”.

Jubileuszowe Świętowanie muzyczno-religijne rozpoczęło się o godz. 10.00 na reprezentacyjnym Stadionie Inea, w którym uczestniczyło około 40 tysięcy osób z kraju i zagranicy. Uroczystość otworzyli i gości powitali Metropolita Poznański ks. abp Stanisław Gądecki, który powiedział m.in. „…Chrześcijaństwo nie jest drogą ponuractwa, kto jest pojednany z Bogiem, ten jest człowiekiem radosnym…” oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, który zaznaczył m.in. „…Witam gości z całego kraju, od Bałtyku po Tatry, od Odry aż do Bugu. Jak mówił kiedyś Jan Paweł II w Poznaniu, jesteśmy stąd, gdzie wszystko się zaczęło, tu w Gnieźnie, tu w Poznaniu. Po latach widać, że powstał z tego wspaniały „gmach” Polska. Wiara chrześcijańska była zawsze spoiwem tego gmachu…”.






Wideo - TV Trwam relacja z Poznania

Od siebie dodaję, że wszyscy Poznaniacy witali gości serdecznie - po „królewsku” i po „cesarsku”, gdyż Poznań to jedyne miasto w Polsce, które posiada dwa zamki – królewski i cesarski. Na scenie Stadionu wystąpiło wiele Osób i Zespołów. Robert Friedrich zabierając głos powiedział: „…Bogu zawdzięczam wszystko…”, ks. bp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji zadał zebranym pytanie: „… Czy kochacie nieprzyjaciół?” - po którym na stadionie zapanowała cisza. Spotkanie prowadzili Dorota Chotecka z mężem Radosławem Pazurą. Wystąpili m.in. ”Arka Noego”, „Siewcy Lednicy”, Chór pod kier. Leopolda Twardowskiego z Poznania, autora pieśni p.t. „Gdzie Chrzest tam Nadzieja”, którą wykonało 1050 śpiewaków (było czego słuchać!).

Gdzie chrzest tam nadzieja - teledysk

O godz. 14.00 odbyła się Jubileuszowa Eucharystia z udziałem wielu biskupów i duchownych, której przewodniczył Legat Papieski ks. kard. Pietro Parolin - Sekretarz Stanu Watykanu, który zwracając się do obecnych powiedział m.in. „…Nie można zanurzyć się w historii, sztuce, literaturze, wydarzeniach społecznych i politycznych Polski nie uznając, że na wszystkie te dziedziny wpływ wywarła i ukształtowała Wasza mocna wiara, która przezwyciężyła wiele przeciwności…”.

Na płycie stadionu przy ołtarzu ustawiono Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz relikwie świętych i błogosławionych ze wszystkich diecezji w Polsce. Podczas mszy świętej Metropolita Poznański ks. abp Stanisław Gądecki udzielił sakramentów świętych: chrztu, komunii i bierzmowania dwom kobietom Aleksandrze i Roksanie. Uroczysta msza święta zakończyła pierwszą cześć Jubileuszu na Stadionie w Poznaniu.

Tekst Wojciech Owsianowski, zdjęcia Łukasz Gdak Głos Wielkopolski