W dniu 23 kwietnia b.r. (sobota) w katedrze p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gnieźnie rozpoczęły się dwudniowe uroczystości odpustowe ku czci świętego Wojciecha, patrona Gniezna i Polski. Do Gniezna i katedry pozostających w niezwykłym nastroju Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski przybyło wielu księży, około 30 biskupów oraz liczni pielgrzymi z kraju i zagranicy. Młodzież przywiozła ze sobą krzyż i obraz Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) - symbole Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie.
Władze reprezentowali Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Starosta Gnieźnieński Beata Tarczyńska, Prezydent Gniezna Tomasz Budasz. Nieszporom przewodniczył Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak – Metropolita Gnieźnieński, który poświęcił płaszcze dla członków Towarzystwa św. Wojciecha, homilię wygłosił ks. biskup Edward Dajczak z Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Po zakończeniu nieszporów uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha oraz innych świętych, którą prowadził ks. Prymas Senior Józef Kowalczyk, przeszła ulicami Gniezna z katedry na Wzgórze Zbarskie do kościoła p.w. św. Michała Archanioła w którym odbyło się całonocne czuwanie modlitewne. Wzgórze Zbarskie - jak głosi legenda - to miejsce na którym kiedyś złożono czasowo ciało biskupa Wojciecha, zabitego przez Prusów, przywiezione na polecenie Bolesława Chrobrego do grodu gnieźnieńskiego.
Pierwszy patron Polski św. Wojciech, Czech z pochodzenia - to jeden z najpopularniejszych świętych naszego kraju, który jest patronem wielu kościołów polskich. Imię Wojciech jest pochodzenia słowiańskiego, a takie imiona jak Wosiu, Wojtuś, Wojtek, Wojciech – to imiona kilkuset tysięcy Polaków. Uroczystościom odpustowym towarzyszył tradycyjny Jarmark św. Wojciecha zorganizowany w centrum miasta.
Tekst Wojciech Owsianowski, zdjęcia Jerzy Andrzejewski z Gniezna
|