Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
27 kwietnia 2016
Odpust św. Wojciecha w Gnieznie (2)
Wojciech Owsianowski. Fot. Jerzy Andrzejewski

Dzień 24 kwietnia b.r. (niedziela) to drugi i ostatni dzień Odpustu w Gnieźnie, w największym Sanktuarium św. Wojciecha w Polsce, zarazem najstarszym sanktuarium religijnym naszego kraju, do którego pierwszą pielgrzymkę w dziejach chrześcijaństwa polskiego odbył w 1000 roku cesarz Otton III. Po całonocnym czuwaniu modlitewnym w kościele p.w. św. Michała Archanioła relikwie św. Wojciecha oraz innych świętych zostały przeniesione w uroczystej procesji na plac św. Wojciecha przed Katedrą Gnieźnieńską, gdzie o godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki – Metropolita Poznański.

Mimo nie najlepszej chłodnej pogody w uroczystości uczestniczyły tłumy pielgrzymów z kraju i zagranicy. Podczas homilii ks. abp Stanisław Gądecki powiedział m.in. „… każdy powinien aktywnie ewangelizować…”, „… męczeńska śmierć św. Wojciecha przypieczętowała Chrzest Polski…”, „…świętości należy uczyć się od nowa i na własny rachunek…” Obecny Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak – Metropolita Gnieźnieński, wręczył wielu młodym ludziom księgi Pisma Świętego. W czasie uroczystości śpiewał Chór Katedralny pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka.

Niecodziennymi pielgrzymami na Odpuście św. Wojciecha była grupa górali, członków Związku Podhalan Oddziału w Poroninie - prezes Robert Chowaniec oraz Oddziału w Zakopanem - prezes Andrzej Skupień. Muzykanci i śpiewacy z Podhala wykonali podczas mszy świętej pieśni kościelne w gwarze góralskiej, natomiast delegacja Podhalan złożyła do ołtarza dary: ornat góralski wykonany z owczej wełny i wyhaftowany datami 966-2016, przekazano także kosz oscypków oraz księgę Nowego Testamentu w gwarze góralskiej, oprawioną w skórę.

Górale, którym przewodniczył ks. kapelan Kazimierz Szarek z Poronina występowali pod najstarszym sztandarem Związku Podhalan w Polsce, ocalałym z pożogi II wojny światowej. Dzień wcześniej w drodze do Gniezna górale odwiedzili Sanktuarium Maryjne w Licheniu. Uroczystości odpustowe zakończyły popołudniowe Nieszpory św. Wojciecha oraz błogosławieństwo udzielone dzieciom przez Prymasa Polski ks. abp Wojciecha Polaka.

Tekst Wojciech Owsianowski, zdjęcia Jerzy Andrzejewski z Gniezna