Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
11 maja 2016
Na Lednicy świętujemy dalej
Wojciech Owsianowski (tekst i zdjęcia)

Chrześć! W 2016 roku Polska obchodzi jubileusz przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka - pierwszego władcę Państwa Polan, które nazywano od 1000 roku Polonią, później Poloniae Maioris czyli Wielką Polską, a następnie Polską. Chrzest Mieszka 14 kwietnia 966 r. w naszej wielowiekowej tradycji został uznany za Chrzest Polski co sprawiło, że nasze państwo znalazło swoje ważne miejsce w gronie ówczesnych chrześcijańskich państw europejskich. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie pod względem religijnym, politycznym, ekonomicznym, gospodarczym, społecznym, kulturalnym, kulturowym i uznane zostało za najważniejsze wydarzenie w historii naszego państwa. Do naszych czasów dotrwała w dobrym stanie „wyspa władców” – czyli „święta wyspa” – czyli Ostrów Lednicki z doskonale zachowanymi reliktami pałacu książęcego i kaplicą, pochodzącymi z X wieku.

Wyspa ta od 1994 r., będąca Pomnikiem Historii jest dzisiaj najważniejszą częścią Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (MPPnaL), którego dyrektorem jest prof. Andrzej M. Wyrwa. W Muzeum w dniu 8 kwietnia b.r. zostały otwarte wystawy p.t. „Narodziny Dzwonu” oraz „Okruchy świętości – stauroteka z Ostrowa Lednickiego”, natomiast w dniu 14 kwietnia na Ostrowie Lednickim odbyła się uroczysta inauguracja Jubileuszu uroczystości ogólnopolskich (centralnych) o czym pisałem wcześniej.

Uroczystości związane z jubileuszem w MPPnaL będą trwały długo – mów dyr. Antoni Pelczyk, zastępca dyrektora ds. programowych. Zadaniem naszego muzeum jest przechowywanie w zbiorowej pamięci wiedzy o znaczeniu Ostrowa Lednickiego oraz innych grodów z czasów powstawania naszej państwowości, a także pielęgnowanie wiedzy o znaczeniu wielkopolskiej wsi w XIX wieku, co sprawiło że Wielkopolska stała się wówczas najwyżej kulturowo rozwiniętym regionem w Polsce. Muzeum nasze dzieli się na cztery następujące oddziały: Wczesnopiastowska Rezydencja na Ostrowie Lednickim, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, Rezerwat Archeologiczny w Gieczu i Rezerwat Archeologiczny w Grzybowie.

W naszym Muzeum odbędą się jeszcze następujące imprezy związane z Jubileuszem Chrześcijaństwa: Programy edukacyjne dla różnych grup wiekowych 18.04.- 14.10; XIX Funeralia Lednickie 11-12.05.; Msza święta w intencji księcia Mieszka I w rocznicę śmierci 25.05.; Sadzenie dębu „1050-lecia Chrztu Polski” 25.05.; Zlot Turystyczny 1050” 25-29.05., w programie zlotu: widowisko „Dagome Judex”, plener rzeźbiarski „Dynastia Piastów”, uroczysta procesja Bożego Ciała z kościoła w Dziekanowicach do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego (WPE), imprezy kulturalne, warsztaty rzemiosła średniowiecznego, nocne przeglądy filmów historycznych, koncerty zespołów muzycznych; Noc Kupały w Małym Skansenie 25.06.; „Żywy Skansen” w WPE 3.07.; Pożegnanie Lata w WPE 11.09.; w Gieczu: „Letnie o Piastach bajanie 17.07.; w Grzybowie: Wystawa „Skarb Grodu Grzybowskiego”17.06.; „Chrzest Mieszka” 20-21.08.; „Europejskie Dni Dziedzictwa”10.09.; więcej patrz:

www.lednica.pl




Wydaje się, że wyżej wymienione wydarzenia przygotowane przez pracowników MPPnaL potrafią zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających entuzjastów i miłośników historii naszej państwowości krajowych i zagranicznych, którzy odwiedzą nasze Muzeum – zakończył swoją wypowiedź z-ca dyr. Antoni Pelczyk.

Teraz kilka uzupełnień dotyczących zamieszczonych fotografii: rzeźba plenerowa przedstawiająca Bolesława Chrobrego w otoczeniu wojów to dzieło rzeźbiarskie górali z podhala, znajdująca się przy drodze prowadzącej do Dziekanowic; brama prowadząca do Małego Skansenu i dalej na Wyspę Ostrów Lednicki to dzieło współczesne imitujące fragment obwarowań osady z X wieku; gdy zaczął bić dzwon „Mieszko i Dobrawa” poświęcony w dniu 14 kwietnia b.r. przez Prymasa Polski ks. abp Wojciecha Polaka Metropolitę Gnieźnieńskiego, nad Ostrowem Lednickim przeleciała eskadra samolotów Zespołu Biało-Czerwone Iskry z Dęblina, ciągnąc za sobą biało czerwone dymy imitujące kolory biało-czerwonej flagi narodowej; grupa śpiewaków to Chór Akademicki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego z Poznania pod dyr. prof. Przemysława Pałki, który swym występem uświetnił uroczystość Jubileuszową na Ostrowie Lednickim.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy to jedno z ważniejszych miejsc leżących na Szlaku Piastowskim, jednym z najciekawszych i najstarszych szlaków turystycznych Polski, więcej patrz: www.tupowstalapolska.pl oraz www.szlakpiastowski.com.pl

Tekst i zdjęcia Wojciech Owsianowski