Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
3 czerwca 2016
Zlot Słowian nad Jeziorem Lednickim
Wojciech Owsianowski

Już od dawna tysiące miłośników historii początków państwa polskiego przygotowywało się do uczestnictwa w WIELKIM ZLOCIE SŁOWIAN, który odbywał się z udziałem gości krajowych i zagranicznych z Czech, Niemiec i Rosji w dniach 25-29 maja b.r. nad jeziorem Lednickim. Na przeciwko „Świętej Wyspy” czyli Ostrowa Lednickiego zbudowano Wielką Osadę Słowiańską, która wspólnie z ekspozycjami Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy była głównym miejscem wielu wydarzeń tej niezwykłej imprezy, trwającej cztery dni długiego weekendu.

Ogromna impreza plenerowa przygotowana przez wielu organizatorów oraz wykonawców krajowych i zagranicznych przeznaczona dla dorosłych, dzieci i młodzieży - to kilka dni niecodziennych atrakcji takich jak: życie i obrzędy Słowian, warsztaty kulinarne, warsztaty średniowiecznego rzemiosła, zabawy edukacyjne, koncerty zespołów muzycznych, przeglądy filmów historycznych, plenery artystyczne, plener rzeźbiarski „Chrzest władcy, chrzest kraju – w rocznicę 966-2016”, przeglądy inscenizacji teatralnych i baśni słowiańskich, ogniska nocne, strefa gastronomii dawnej i współczesnej, pokazy walk oraz zwiedzanie ekspozycji wszystkich oddziałów muzealnych.

Atrakcji było tak dużo, że nie sposób ich wszystkich wymienić, podobnie zresztą jak wszystkich wykonawców, artystów i członków grup rekonstrukcyjnych. Oczekiwania najbardziej wymagających znawców naszej historii zaspokoiło widowisko plenerowe „Dagome ludex… ”, które przeniosło widzów w lata 965 i 966. Wyjątkowym przeżyciem dla uczestników, mieszkańców i gości była „Wielkopolska Procesja Bożego Ciała po Ziemi Lednickiej”, która przeszła z kościoła p.w. św. Marcina w Dziekanowicach do kościoła p.w. św. Anny i św. Wawrzyńca w Wielkopolskim Parku Etnograficznym.












Podczas trwania Wielkiego Zlotu Słowian płonęło ognisko zapalone krzemieniem, a jego wygaszenie w dniu 29 maja oznaczało zakończenie imprezy. Najważniejsi organizatorzy Wielkiego Zlotu Słowian to: Narodowe Centrum Kultury, Fundacja SCENA POBIEDZISKA, Powiat Gniezno – Tu powstała Polska, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, 1050. rocznica Chrztu Polski, Gniezno-Ostrów Lednicki Chrzcielnica Polski, Gmina Łubowo, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Stowarzyszenie Promocji Dziedzictwa – Kasztelania Ostrowska, Drużyna Książęca Grodu Grzybowskiego.

Więcej www.scenapobiedziska.pl oraz www.lednica.pl

Tekst Wojciech Owsianowski, zdjęcia Eliza i Filip Deskur oraz M. Jóźwikowska