Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
5 czerwca 2016
Kajaki na Szlaku Konwaliowym
Wojciech Owsianowski (tekst i zdjęcia)

W dniach 26-29 maja b.r. (długi weekend) Klub Górski „Grań”, działający przy Oddziale Poznańskim PTTK im. Bernarda Chrzanowskiego w Poznaniu zorganizował na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego (PPK) fantastyczną imprezę rekreacyjną p.t. „Wiosenny spływ kajakowy Szlakiem Konwaliowym”. Warto dodać, że przez obszar PPK prowadzi Europejski Szlak Turystyczny o nazwie „Szlak Cysterski” na którym leżą wszystkie polskie klasztory Zakonu Cystersów. Decyzję o utworzeniu szlaku podjęła Rada Europy w 1990 r. w 900-rocznicę urodzin św. Bernarda z Clairvaux - twórcy zakonu, którego głównym hasłem były słowa: „ORA ET LABORA”, czyli módl się i pracuj.

Szlak prowadzi przez Portugalię, Francję, Niemcy i Polskę. Na terenie Polski szlak obejmuje m.in. Pętlę Wielkopolsko-Lubuską na terenie której leżą kościoły w Kaszczorze, Przemęcie i Wieleniu Zaobrzańskim, w których dawniej działały klasztory cysterskie. Przemęcki Park Krajobrazowy utworzony został w 1991 r., zajmuje obszar 21.450 ha, na terenie gmin: Przemęt, Włoszakowice, Wijewo i Wschowa. Jego zadaniem jest ochrona unikalnego, bogatego w jeziora krajobrazu oraz ochrona rzadkich gatunków flory i fauny.

PPK można zwiedzać wędrując pieszo, rowerem, samochodem oraz płynąc kajakiem, co wyjątkowo ułatwia Szlak Konwaliowy. Szlak ten zaliczany jest do piękniejszych szlaków kajakowych w Polsce, a nazwę swą zawdzięcza konwaliom rosnącym w lasach otaczających jeziora oraz Wyspie Konwaliowej. Bogactwo fauny i flory oraz mało skażone środowisko, piękne lasy, urocze miejsca, spokój, ogrom wody, dogodny dojazd, dobre zaopatrzenie to walory tych okolic.

Pływanie Szlakiem Konwaliowym dostarcza wielu emocji, a obecność wartościowych zabytków i życzliwych mieszkańców sprawiają, że jest to szlak o wyjątkowych wartościach rekreacyjnych, a tereny te są chętnie odwiedzane przez mieszkańców Wielkopolski i Dolnego Śląska. Szlak w całości liczy 42 km długości. W dniu 26 maja b.r. (czwartek) mieszkańcy, turyści oraz liczni wczasowicze uczestniczyli w procesji Bożego Ciała w Kaszczorze, która z kościoła p.w. św. Wojciecha przeszła ulicami miejscowości, procesję prowadził ks. proboszcz Marian Szymański, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Wieleniu Zaobrzańskim.








W godzinach popołudniowych ks. Marian Szymański szanowany i lubiany duszpasterz, obchodzący jubileusz 30-lecia pracy kapłańskiej spotkał się z grupą wodniaków w Wieleniu Zaobrzańskim, w kościele p.w. Narodzenia NMP z cudowną figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem – „Ucieczki Grzeszników” i przedstawił historię Sanktuarium, będącego celem licznych pielgrzymek. Uwagę obecnych wzbudziło votum dziękczynne – bumerang, pochodzący od pielgrzyma z Australii. Sympatyczny jubilat otrzymał od wodniaków jeden z najlepszych przewodników ostatnich lat p.t. ”Kanon Krajoznawczy Województwa Wielkopolskiego”, wydany pod redakcją Włodzimierza Łęckiego.

W dniu 27 maja br. (piątek) wodniacy popłynęli na trasę: Wieleń Zaobrzański – Brenna – Papiernia (10 km). Z powodu suszy i niskiego poziomu wód z trudem przyszło przepłynąć jeź. Miałkie, którego pokonanie wymagało nadzwyczajnej sprawności i samozaparcia ze względu na wypełnienie jeziora mułem zamiast wody. W dniu 28 maja br. (sobota) wodniacy popłynęli na trasie Charbielin – Błotnica – Wyspa Konwaliowa – Wieleń Z. (22 km). Słoneczna pogoda dopisywała nieustannie lecz od czasu do czasu spadło parę kropli deszczu, o który aż się prosiły okoliczne pola.


Akurat przed naszym spływem różowe konwalie już przekwitły, ale zawsze je można obejrzeć w internecie!






Największą atrakcją była oczywiście Wyspa Konwaliowa o pow. 20 ha, ścisły rezerwat przyrody, na którym rosły różowe konwalie. Wg legend ich kolor pochodzi od krwi partyzantów Krzysztofa Żegockiego, walczącego ze Szwedami w czasach „Potopu” (1656 r.). W dniu 29 maja b.r. (niedziela) wodniacy odpoczywali po trudach spływu, obserwując codzienne spacery czterech stad płochliwych dzikich gęsi, spacerujących na terenie ośrodka wypoczynkowego „Krokus”.

Sympatię wodniaków poznańskich wzbudzili Alicja i Krzysztof Słonina, prowadzący od niedawna ośrodek. Ich pomysł p.t. „Obóz dla dzieci i młodzieży” zyskał duże uznanie w całym kraju, a za popularyzację wypoczynku nad wodą i żeglarstwa otrzymali w 2015 r. Nagrodę Starosty Wolsztyńskiego za najlepszy produkt turystyczny p.t. „Krokusowe spotkania z wodą”.

Więcej www.przemęt.pl

Tekst i foto Wojciech Owsianowski. Komandorem spływu kajakowego był Prezes Klubu „Grań” Stanisław Dankowski