Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
5 czerwca 2016
Konkurs literacki "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony"
Maria Gudro-Homicka, Malgorzata Kupiszewska

Konkurs pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”. Konkurs o Nagrodę Minister Edukacji Narodowej. Szanowni Nauczyciele języka polskiego, Drogie Koleżanki i Koledzy. Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów wraz z Fundacją GDZIE rozpoczynają Konkurs Literacki poświęcony Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Kierujemy go do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Polsce i na świecie. To jeden z elementów Projektu Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Inicjatorką pomysłu jest polonistka Małgorzata Kupiszewska. Konkurs trwa od 6 czerwca do 20 września. W 115. rocznicę jego urodzin chcemy uczcić pamięć Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Naszym celem jest propagowanie idei bliskich Rotmistrzowi Pileckiemu, sformułowanych w oryginalnych pracach literackich, które mają odznaczać się bogatą polszczyzną i niebanalnym spojrzeniem na postać bohatera na tle Jego czynów. Jego losy splotły się nierozerwalnie z losami Ojczyzny. Bronił Jej wolności w 1920 r., we wrześniu 1939 r. Poznał piekło obozu koncentracyjnego, stworzył tam podziemny ruch oporu. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Niepogodzony z kolejną okupacją, niezłomnie zabiegał o wolność i suwerenność, zamordowany przez komunistyczne władze po okrutnym śledztwie i parodii procesu sądowego.

Rotmistrz Pilecki został uznany przez brytyjskiego historyka, profesora Michaela Foota za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej. Wreszcie nadszedł czas, kiedy cała Polska mówi o Żołnierzach Wyklętych i o Rotmistrzu Pileckim. Jego osoba i czyny, jakich dokonał, budzi także zainteresowanie na świecie, w krajach takich jak Chiny, Tajwan, Japonia, USA.

My, nauczyciele języka polskiego, od co najmniej stu lat istnienia polskiej szkoły, mieliśmy i mamy do spełnienia misję: uczyć szacunku dla ojczystego języka, uczyć tradycji i uniwersalnych wartości. Szczególnie obecnie nasza polonistyczna wrażliwość skierowana jest na wartości potrzebne człowiekowi XXI wieku i młodzieży często zagubionej w gąszczu wielu przewartościowań i braku autorytetów. Mówię to z przekonaniem po półwiecznej pracy z uczniami. Wierzę, że zajmowanie się osobą Rotmistrza Witolda Pileckiego pozwoli młodzieży nie tylko poznać losy i czyny żołnierza wiernego ideałom, ale i wartości, w których wyrastał i przekazywał dzieciom. Pochylmy się więc nad naszymi uczniami, stwarzajmy sytuacje wychowawcze, aby mogli dokonywać wyboru wartości. Pokażmy postać Rotmistrza - młodego Polaka, wychowanego przez pokolenie powstańców styczniowych, harcerza, żołnierza, syna, męża, ojca swoich ukochanych dzieci.

Maria Gudro-Homicka
Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów


Regulamin konkursu

1.IDEA KONKURSU
Rotmistrz Witold Pilecki to człowiek legenda, postać wielka i niepowtarzalna. Jego losy splotły się nierozerwalnie z losami Ojczyzny. Bronił Jej wolności w roku 1920, we wrześniu 1939 r. Poznał piekło niemieckiego obozu koncentracyjnego, stworzył tam podziemny ruch oporu. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Niepogodzony z kolejną okupacją, niezłomnie zabiegał o wolność i suwerenność, zamordowany przez komunistycznych siepaczy po okrutnym śledztwie i parodii procesu sądowego. Konkurs poświęcony pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego pozwoli młodzieży poznać bliżej losy człowieka, wiernego ideałom i wartościom, które realizował niezwykłymi czynami, służbą ludziom i godnym życiem. Rotmistrz Witold Pilecki został uznany przez brytyjskiego historyka, profesora Michaela Foota, za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej.

2. CEL KONKURSU
Celem konkursu jest propagowanie idei bliskich Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, sformułowanych w oryginalnych pracach literackich, które mają odznaczać się bogatą polszczyzną i niebanalnym spojrzeniem na postać bohatera na tle jego czasów.

3. MIEJSCE SKŁADANIA PRAC KONKURSOWYCH
Biuro przewodniczącej Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów Marii Gudro-Homickiej, ul. Wojska Polskiego 14, 08-440 Pilawa.

4. TERMIN SKŁADANIA PRAC KONKURSOWYCH Do 20 września 2016 - decyduje data stempla pocztowego.

5. UCZESTNICY KONKURSU
Konkurs przewidziany jest dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Polsce oraz dla uczniów na tych etapach kształcenia uczących się języka polskiego za granicą.

6. FORMY WYPOWIEDZI
Dla kategorii wiekowych:
A) Klasy I-III gimnazjum (13-16 lat) - uczniowie wykonują pracę pisemną (do wyboru): opowiadanie literackie lub paradokument – 4000 znaków ze spacjami;
B) Klasy I-III szkoły ponadgimnazjalne (17-20 lat) – uczniowie wykonują pracę pisemną (do wyboru): esej – 4200 (wliczając spacje) lub miniatura literacka – 1200 znaków (wliczając spacje).

Uwaga: Nie wolno przekroczyć liczby znaków.

7. PRACE KONKURSOWE
Pracą podlegającą ocenie jury jest przygotowany utwór literacki na temat: Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Należy zgłaszać prace oryginalne, wcześniej niepublikowane. Organizatorzy przyjmują tylko jedną pracę wykonaną przez jednego autora. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w konkursie. Organizatorzy przewidują wydanie tomu pt: „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” - 19 listopada 2016 r. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo niezamieszczenia w tej publikacji prac niespełniających wystarczająco, ich i Jury zdaniem, kryteriów artystycznych.

8. WYMAGANIA
Na w/w adres miejsca składania prac konkursowych (patrz pkt.3) należy dostarczyć wydruk komputerowy pracy a także płytę CD zawierającą wersję elektroniczną pracy w edytorze WORD (dla składu i łamania ewentualnej publikacji). Zgłoszenie pracy, nadesłanej pocztą, musi być opatrzone metryczką informacyjną umieszczoną na pierwszej stronie pracy. Metryczka to „godło-kod” autora. Wraz z pracą należy dostarczyć zamkniętą kopertę opatrzoną tym samym godłem, zawierającą informacje o autorze, tj. powtórzone godło, imię, nazwisko i adres autora pracy, telefon, e-mail.

W kopercie musi być Oświadczenie rodzica/opiekuna autora pracy o zapoznaniu się z regulaminem Konkursu, zgodą na przetwarzanie i publikację danych i na udział autora pracy w Konkursie.

9. WYMAGANIA EDYTORSKIE
Praca powinna spełniać następujące wymogi edytorskie: - Na pierwszej stronie pracy musi być podany tytuł: Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony;
- Marginesy: 1,5 cm;
- Czcionka: Times New Roman;
- Rozmiar czcionki: 12;
- Odstępy między wierszami – interlinia 1,5;
- Objętość prac zgodnie z podaną w Regulaminie liczbą znaków.

10. KRYTERIA OCENY
a) Prace literackie oceniane są ze względu na: zgodność z tematem, samodzielne i oryginalne ujęcie tematu, wartości estetyczne, formalny poziom literacki, poprawność językową, interpunkcyjną i ortograficzną; prace winny być napisane z wykorzystaniem edytora tekstu, z zachowaniem zasad edycji.

b) Jury dokona oceny - selekcji nadesłanych prac pod kątem zgodności z celem konkursu. Prace niespełniające wymogów merytorycznych i formalnych będą od razu dyskwalifikowane. Niespełnienie któregokolwiek z punktów Regulaminu pracę dyskwalifikuje.

c) Decyzje jury są niepodważalne i ostateczne.

11. JURY
Prof. Danuta Krzyżyk, pracuje w Katedrze Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Autorka wielu publikacji dydaktycznych. Przewodnicząca Zespołu Ortograficzno-Onomastycznego w Radzie Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Piotr Gajewski, w latach 2007-2016 pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Współtwórca strony internetowej pilecki.ipn.gov.pl. Współtwórca i realizator projektów upamiętniających postać „Ochotnika do Auschwitz”. Współpracuje ze szkołami w Polsce noszącymi imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Od 2016 roku dyrektor Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Tomasz Łysiak, dziennikarz radiowy, pisarz, aktor, scenarzysta filmowy, autor cyklu powieści historyczno-awanturniczych „Kroniki Szalbierskie”, „Medalion na pancerzu”. Syn Waldemara Łysiaka, pisarza.

Tadeusz Płużański, syn prof. Tadeusza Płużańskiego, specjalizuje się w powojennej historii Polski. Współpracuje ze światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, autor wielu książek, m.in. „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”. Nauczyciele z ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów.

12. ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
Do 15 października br. nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na zasadach anonimowości. Po wyłonieniu zwycięzców zostanie podpisany protokół przez wszystkich członków jury i oficjalne ogłoszenie wyników w mediach, Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów www.snap.edu.pl na stronie internetowej projektu Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony: www.rtmpilecki.com.pl Organizatorzy poinformują o wynikach autorów prac zwycięskich i wyróżnionych drogą e-mailową lub telefoniczną.

13. NAGRODY Fundator nagród – Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: Nagroda I: aparat fotograficzny i tablica interaktywna dla szkoły, którą reprezentuje uczeń; Nagroda II: czytnik e-book; Nagroda III: zestaw książek i gier edukacyjnych. Gimnazjaliści: Nagroda I: aparat fotograficzny i tablica interaktywna dla szkoły, którą reprezentuje uczeń; Nagroda II: czytnik e-book; Nagroda III: zestaw książek i gier edukacyjnych.

14. WRĘCZENIE NAGRÓD
Nagrody wręczone zostaną 19 listopada w Warszawie podczas Ogólnopolskiej Konferencji Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. O miejscu wręczania nagród zwycięzcy zostaną powiadomieni przez Organizatorów.

15. PRAWA AUTORSKIE
a) Autorzy mogą zgłaszać tylko prace wykonane samodzielnie, do których przysługują im osobiste prawa autorskie oraz całość autorskich praw majątkowych i prawa zależne.

b) Autorzy zgłoszonych prac konkursowych wyrażają zgodę na nieodpłatne wykorzystanie prac w publikacjach dotyczących konkursu Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony oraz publikację prac i zamieszczenie swoich nazwisk na stronach internetowych Organizatorów Konkursu, a także w prasie celem promocji Konkursu – bez uiszczania honorarium autorskiego.

c) Uczestnik, jako autor pracy literackiej, nie może tym utworem literackim naruszać prawa do wizerunku ani innych praw osób trzecich, za co ponosi pełną i wyłączną odpowiedzialność.

d) Uczestnik, przystępując do konkursu, jednocześnie oświadcza, że w chwili przyznania mu nagrody lub wyróżnienia honorowego nieodpłatnie przenosi prawa na Organizatora – Fundację GDZIE, a Organizator przejmuje własność oryginalnego egzemplarza tekstu literackiego w wersji fizycznej i elektronicznej oraz nieodpłatnie przenosi na Organizatora autorskie prawa majątkowe do tego utworu i prawa zależne do jego opracowań na polach eksploatacji w publikacji „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”:

1. Utrwalanie i zwielokrotnianie utworu literackiego dowolną techniką w tym drukarską, cyfrową, na dowolnych nośnikach, bez ograniczeń, co do ilości i wielkości nakładu, wprowadzanie do pamięci komputera.
2. Publiczne wyświetlanie, odtwarzanie, udostępnianie egzemplarzy utworu literackiego oraz nadawanie i reemitowanie, także w sieciach komputerowych.
3. Wprowadzanie do obrotu, użyczanie lub najem oryginału albo jego kopii.
4. Zamieszczanie w wydawnictwach drukowanych lub multimedialnych oraz w dowolnych publikacjach, w tym w materiałach edukacyjnych.
5. Wykorzystanie dla celów upowszechnienia tematyki Konkursu, dla celów edukacyjnych i reklamowych. 6. Prawo do korzystania i zezwalania na korzystanie z utworów zależnych.
7. Nadesłane prace przechodzą na własność Organizatora, który zapewnia sobie tym samym prawo do jego dalszego wykorzystania w publikacji pokonkursowej.

e) Prace konkursowe nie podlegają zwrotowi.
f) Uczestnik, przystępując do Konkursu, wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych udostępnionych Organizatorowi na potrzeby związane z udziałem w Konkursie określone w Regulaminie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (jednolity tekst DZ.U z 2002 r. Nr 101 poz. 926 z późn. zm.).

16. KOMITET HONOROWY PROJEKTU ROTMISTRZ PILECKI BOHATER NIEZWYCIĘŻONY
Minister Edukacji Narodowej - Pani Anna Zalewska
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pan Mariusz Błaszczak
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Pan Paweł Soloch

17. WSPÓŁORGANIZATORZY
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Pułkownika Ryszarda Jerzego Kuklińskiego w Wiązownie, Izba Pamięci Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie, Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza, Fundacja „Łączka”, Fundacja „Normalna Kultura”, Towarzystwo Parku dr. Henryka Jordana w Krakowie, Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, Stowarzyszenie Wybieram Polskie.org, Kapituła Medalu „Zło Dobrem zwyciężaj”, Akademia Piłkarska „Be a Star Football Academy” im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie oraz Organizatorzy Ogólnopolskiej Konferencji Pułkownik Kukliński Zwycięska Misja: senator prof. Jan Żaryn, poseł prof. Józef Brynkus, prof. Tomasz Panfil, prof. Tadeusz Wolsza, Małgorzata Kupiszewska, Tadeusz Płużański, Mariusz Czarnecki, Kajetan Rajski, Michał Siwiec-Cielebon, Krzysztof Sitko, Tomasz Łysiak.

18. PARTNERZY
Fundatorzy nagród dla laureatów: Wydawnictwo Naukowe PWN, firma Parker, Anna i Jan Rekowie.

9. PATRONAT MEDIALNY Miesięcznik Polonistyka; Głos Nauczycielski; portale internetowe: pressmania.pl, głosgminny.pl.

20. ŹRÓDŁA INFORMACJI O ROTMISTRZU WITOLDZIE PILECKIM
- Wysocki Wiesław Jan, Rotmistrz Witold Pilecki, Wyd. Rytm, Warszawa 2009
- Pawłowicz Jacek, Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948, Wyd IPN, Warszawa 2008
- Patricelli Marco, Ochotnik. O Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Wyd. Literackie, 2011
- Cyra Adam, Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz,Wyd. RM, Warszawa 2011
- Krzysztof Tracki, Młodość Witolda Pileckiego, Wyd. Sic!, Warszawa 2014
- Płużański Tadeusz, Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy, Wyd. Fronda, Warszawa 2015 - Film „Pilecki”, w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego, fabularyzowany dokument
Na uwagę zasługuje fakt, że o młodości Bohatera opowiada jego syn, Andrzej Pilecki i inni członkowie rodziny, 2015
- Film „Tatusiu”, w reżyserii Małgorzaty Kupiszewskiej, córka Zofia Pilecka - Optułowicz opowiada o swoim ojcu, 2013, (źródło: www.rtmpilecki.com.pl)
- Oficjalna strona internetowa IPN o rtm. Witoldzie Pileckim: www.pilecki.ipn.gov.pl

21. DODATKOWYCH INFORMACJI NA TEMAT KONKURSU UDZIELA
Maria Gudro-Homicka, przewodnicząca ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów (rpbn.literacki@rtmpilecki.com.pl).