Dopiero teraz dowiedziałam się, co mnie ominęło, ponieważ nie poleciałam do Polski na uroczyste obchody 200-lecia Uczelni, ktόrej jestem absolwentką, mojej Alma Mater - Szkoły Głόwnej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Kulminacja tych uroczystości przypadła na koniec maja 2016r., czyli w czasie, kiedy odbywają siẹ doroczne Dni SGGW. Zaproszenie na Jubileuszowe spotkanie dostałam dużo wcześniej ale ze wzglẹdu na obecne problemy rodzinne nie mogłam planować podrόży do Polski. Jednak moje koleżanki i koledzy z wydziału nie zawiedli, bo dostarczyli mi swoje relacje i dużo zdjẹć z tych uroczystości. Tak siẹ złożyło ,że rόwnież nasz Wydział Melioracji Wodnych obchodzi w tym roku Jubileusz 70-lecia istnienia na SGGW. Odbyło siẹ wiẹc rόwnież uroczyste spotkanie absolwentόw tego wydzialu.
Najwiẹcej jednak skorzystałam z linkόw na YouTube, bo mogłam obejrzeć te uroczystości na wideo. Jest tych linkόw bardzo wiele, więc nie wiem jeszcze czy obejrzałam wszystkie. Najdłuższą imprezę, Koncert Galowy z okazji Jubileuszu 200-lecia SGGW
w Teatrze Wielkim w Warszawie - oglądaj.
Na YouTube można znaleźć dużo innych ciekawych linkόw, bo uroczystości Jubileuszowe odbywały siẹ rόwnież w Łazienkach Krόlewskich w Warszawie i na Ursynowie. Przy okazji dla reklamy SGGW zrobiono wiele filmikόw: dotyczących historii powstałego w 1816 r. Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, ktόry dał początek istniejącej obecnie Szkole Głόwnej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Można powiedzieć w dużym skrόcie: z Marymontu na Ursynόw!
Przy okazji dowiedziałam siẹ, że dekret dotyczący powstania Instytutu Agronomicznego w Marymoncie w 1816 r. został podpisany przez cara Aleksandra I (władcę w όwczesnym Krόlestwie Polskim) oraz Stanisława Staszica, Stanisława Kostkẹ Potockiego, Ks.Adama Czartoryskiego , Ignacego Sobolewskiego i innych. Wiecej o historii tej uczelni można dowiedzieć siẹ z filmiku:200 lat SGGW
Dwustulatka
oraz filmόw Dwa wieki tradycji.
Zdjẹcie z uroczystości na SGGW “160.rocznica smierci Juliana Ursyna Niemcewicza-21 maja 2001” świadczy o dużym przywiązaniu do tradycji. Julian Ursyn Niemcewicz -znany polityk, pisarz, poeta i wierny przyjaciel Tadeusza Kościuszki był właścicielem pałacu w URSYNOWIE.
Film:”200-lecie SGGW, Uroczystość w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Krόlewskich”to fragment uroczystości, ktόre udostẹpnione były mieszkańcom Warszawy w tej piẹknej scenerii oraz
“SGGW dla mieszkańcόw Warszawy”
Polecam rowniez do obejrzenia
”Bal Jubileuszowy SGGW 2016”,ktory odbył sie w Auli Krysztalowej na Ursynowie. Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego to obecnie najlepsza, znana na calym swiecie
uczelnia (rowniez najbogatsza) i znajdujaca sie w rankingu w pierwszej setce uniwersytetow na calym swiecie.Polecam także filmik reklamowy:
SGGW-nowoczesny uniwersytet przyszłości oraz po angielsku:
”Warsaw University of Life Sciences –SGGW” Warto rόwnież obejrzeć najnowsze Centrum Wodne SGGW
“Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to 200 lat tradycji. Dzięki doświadczeniu i wiedzy, dyplom uzyskany na naszej uczelni jest nie tylko powodem do dumy, lecz także przepustką do wymarzonej pracy. W SGGW na 37 kierunkach uczy się 27 tys. studentów. W SGGW można studiować takie kierunki jak: architektura krajobrazu, bezpieczeństwo żywności, bioinżynieria zwierząt, biologia, biotechnologia, budownictwo, dietetyka, ekonomia, finanse i rachunkowość, gastronomia i hotelarstwo, gospodarka przestrzenna, hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich, informatyka, informatyka i ekonometria, inżynieria ekologiczna, inżynieria środowiska, leśnictwo, logistyka, meblarstwo, ochrona środowiska, ogrodnictwo, pedagogika, rolnictwo, socjologia, technika rolnicza i leśna, technologia drewna, technologia żywności i żywienie człowieka , technologie energii odnawialnej , towaroznawstwo,, turystyka i rekreacja, weterynaria, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, zootechnika, żywienie człowieka i ocena żywności.
Tu studia wyższe skończysz z tytułem inżyniera, licencjata, a także magistra. Oferujemy także studia podyplomowe i doktoranckie. Wykwalifikowana kadra dydaktyczna gwarantuje prestiż i renomę uczelni w kraju i za granicą. Dzięki temu zagraniczne uczelnie wyższe prowadzą z nami szeroki program wymiany studentów. Nasi studenci mają do dyspozycji nowoczesne sale wykładowe, laboratoria, pracownie komputerowe oraz obiekty sportowe. Funkcjonujące na uczelni biuro karier dba o przyszłość zawodową naszych studentów. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – tu warto zdobyć dyplom.” “© SGGW - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Jako absolwentka naszej Alma Mater-SGGW podpisuje siẹ pod tymi słowami, chociaż od zakończenia moich studiόw minẹło już ponad 50 lat. Oczywiscie w tamtych “biednych” czasach 1964-1969 SGGW nie przeżywało lat swojej świetności, ale dostarczało nam możliwość teoretycznego oraz praktycznego przestudiowania wybranego kierunku. Ponieważ wybrałam jeden z najbardziej chyba technicznych wydziałόw na SGGW - dzisiaj mogẹ powiedzieć, że było ciẹźko. Ale studia i praca w wybranym zawodzie dała mi satysfakcjẹ na wiele lat.I chociaż z biegiem lat, po wyemigrowaniu z Polski, nie podjẹłam pracy w zawodzie, a moje zainteresowania stały siẹ bardziej humanistyczne… to nie żałujẹ tamtych lat na SGGW. Z dumą przechowujẹ mόj Dyplom magistra inżyniera, ktόry uzyskałam na Wydziale Melioracji Wodnych. Wspomnienia z lat mojej młodości, z lat studiόw naleźą do najprzyjemniejszych.
Joanna Kucyper
Od Redakcji - mały dodatek na temat Niemcewicza:
Julian Ursyn Niemcewicz (1757-1841) - polityk i pisarz, uczestnik Sejmu Czteroletniego i współtwórca projektu Konstytucji 3 Maja oraz sekretarz Tadeusza Kościuszki, był w latach 1822-1832 związany z posiadłością "Ursynów", która od jego drugiego imienia wzięła swoją nazwę. Opuścił ją w 1832 r., udając się na emigrację do Francji, z której już nie wrócił.
Na terenie dawnej posiadlości Niemcewicza znajduje się dziś Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Przy głównej alei, prowadzącej do pałacu mieszczącego siedzibę rektoratu uczelni, stoi pomnik poświęcony dawnemu właścicielowi, a ufundowany przez społeczność akademicką SGGW. Na obelisku, którego bazą jest pokaźny eratyk, umieszczono tablicę z okolicznościowym tekstem oraz podobizną Niemcewicza.
źródło: Polskaniezwykla.pl
|