W Krakowie „dla lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych (LGBT) uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży oraz dla ich przyjaciół i sojuszników” zostanie uruchomiona Przystań Pielgrzymów LGBT. W programie warsztaty, wykłady i…Msze Święte. Miejscem Przystani Pielgrzymów LGBT będzie jedna z kawiarni na krakowskim Kazimierzu. Pielgrzymi będą mogli w niej słuchać wykładów: „Jak budować relacje LGBT po chrześcijańsku?”, „Czym jest queerowy katolicki aktywizm?”, a także „Jak czytać Biblię w queerowy sposób?”.
W programie znalazły się też warsztaty o... Bożym Miłosierdziu: Jak je rozumiemy? Jak je sobie wyobrażamy?
Zaplanowano również także pokazy filmów o amerykańskich duchownych opiekujących się „tęczową” społecznością. Najważniejszym elementem programu będą wydarzenia modlitewne i trzy Msze Święte, które ma odprawić ksiądz z zagranicy.
Organizatorzy zapraszają również do oglądania w kawiarni transmisji telewizyjnych z wydarzeń związanych z ŚDM w Krakowie lub w ich uczestnictwie. W piątek namawiają zaś do wzięcia udziału w Drodze Krzyżowej na Błoniach z „dodatkową intencją modlitewnej pamięci LGBT - ofiar nienawiści i agresji”.
Jak czytamy na facebookowym profilu wydarzenia „punkt jest otwarty dla tych którzy chcą nieco odpocząć od skwaru i tłumów. Duchowni i świeccy wolontariusze będą gotowi wysłuchać, porozmawiać na tematy wiary, orientacji seksualnej, tożsamości płciowej w szerokim kontekście życia, wspólnie się pomodlić”.
Organizatorami homowydarzenia są: Grupa Polskich Chrześcijan LGBTQ Wiara i Tęcza i Europejskie Forum LGBT-Chrześcijańskich Grup.
Co jest celem działaczy Wiary i Tęczy? Jak czytamy na stronie internetowej organizacji, chodzi im o „zapewnienie przyjaznego środowiska polskim chrześcijanom LGBTQ, w którym mogą czuć się akceptowani całościowo, również ze swoją seksualnością, oraz mogą rozwijać swoją wiarę i życie duchowe”. Dodatkowo chcą „wspierania i promowania opartych na miłości związków jednopłciowych lub związków osób transpłciowych, jako źródła dobra dla tych, którzy je tworzą oraz ich szerszego otoczenia”, a także „przekonywania kościołów chrześcijańskich oraz polskiego społeczeństwa do pełnej akceptacji osób LGBTQ”. Reasumując, idzie nie tylko o legalizację homozwiązków na poziomie prawnym, ale i o zmianę w tym zakresie nauczania moralnego Kościoła. Cóż bowiem innego oznacza „pełna akceptacja osób LGTB”?
Organizatorzy „przystani LGTB” nie uzyskali wpisu na listę imprez towarzyszących ŚDM.
żródło: Polonia Christiana |