Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
31 października 2016
Wieści z Rogalina
Wojciech Owsianowski. Foto Zbigniew Szmidt

Wszystkich moich Przyjaciół, Kolegów, Znajomych oraz Czytelników Pulsu Polonii, którzy w najbliższym czasie zamierzają odwiedzić miasto Poznań oraz inne rodzinne miejscowości w Wielkopolsce, gorąco zachęcam do odwiedzenia Rogalina. Miejscowość ta leży na skraju doliny rzeki Warty w pobliżu miasta Mosiny, w niewielkiej odległości od Poznania (20 km). Pod względem krajoznawczym Rogalin to: Dąbrowa Rogalińska, będąca pozostałością dawnej Puszczy Rogalińskiej na terenie której znajduje się jedno z największych europejskich skupisk pomnikowych dębów (1400), Starorzecza Warciańskie, park pałacowy (część francuska i angielska) w którym znajdują się słynne dęby pomnikowe: Lech, Czech i Rus oraz jeden z „cudów europejskich” Pałac Raczyńskich.

Wszystkie wymienione obiekty są atrakcyjne pod względem przyrodniczym oraz architektonicznym i są godne uwagi, najbardziej wybrednych turystów. Wszystkie te obiekty znajdują się na obszarze Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, który powstał w 1997 r. i zajmuje powierzchnię 12.683 ha, więcej tutaj: www.zpkww.pl

Zespół Pałacowo-Parkowy w Rogalinie jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu, które zakończyło wieloletnią rewaloryzację i modernizację całości obiektu, przekazanego do użytku publicznego 16 czerwca 2016 r. Pałac w Rogalinie zaliczany do najpiękniejszych rezydencji w Europie wzniósł Kazimierz Raczyński – Starosta Generalny i w latach 1768-1939 był siedzibą rodu Raczyńskich, ogromnie zasłużonego w mecenacie kulturalnym i artystycznym o podłożu patriotycznym.

Widocznymi świadectwami tej działalności zachowanymi do dzisiaj są w Poznaniu: Biblioteka Raczyńskich, Złota Kaplica w Katedrze, Galeria Malarstwa w Rogalinie oraz Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, ustanowiona w 1990 r. przez Edwarda Bernarda Raczyńskiego – Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, ostatniego właściciela Rogalina, który cały majątek przekazał narodowi polskiemu.










Muzeum – Pałac w Rogalinie obejmuje: Wnętrza Historyczne, Gabinet Londyński Edwarda Bernarda Raczyńskiego, Pokój Fundacji, Galerię Obrazów liczącą 300 płócien, w tym Dziewicę Orleańską Jana Matejki, Powozownię, Ogród Rokokowy, Park Krajobrazowy, więcej tutaj: www.rogalin.mnp.art.pl

W dniu 19 października br. Muzeum - Pałac w Rogalinie zwiedzili członkowie Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych PTTK w Poznaniu. Klub powstał w 1980 roku, liczy 15 członków zwyczajnych oraz 38 członków korespondentów i jest jedynym tego rodzaju klubem, zrzeszającym krajoznawców autorów w Polsce. Można przypuszczać, że wizyta członków klubu zaowocuje nowymi i cennymi publikacjami krajoznawczymi.

Gości oprowadzała po niezwykłych ekspozycjach kustosz Danuta Horoszko. Wśród zwiedzających można było spotkać Arkadego Radosława Fiedlera, Witolda Gostyńskiego, Bogdana Kucharskiego, Piotra Maluśkiewicza, Wojciecha Owsianowskiego, Witolda Przewoźnego i Zbigniewa Szmidta.

Tekst W. Owsianowski, zdjęcia Z. Szmidt