XII POLSKI FESTIWAL NA FEDERATION SQUARE. PROGRAM NA GŁÓWNEJ ESTRADZIE 10.00 – Audiowizualna prezentacja piękna Polski 10.20 – Koncert Polskich Szkół Sobotnich: z St. Albans, Essendon, Rowville i Albion 11.35 - Wacław Król i jego akordeon w muzycznej wędrówce po Polsce 12.00 – Mozaika polskich tańców ludowych prezentowanych przez: „Tatry” z Adelaide oraz „Łowicz” i „Łowiczaki” z Rowville 13.00 – Oficjalne Otwarcie Festiwalu z udziałem Ambasadora RP, JE Pawła Milewskiego oraz przedstawicieli władz stanowych i miejskich 13.30 – Mozaika polskiego folkloru w wykonaniu trzech generacji „Poloneza” z Melbourne 15.30 – Kapela Góralska – „Corny Potok” – piękno Podhala i Beskidu Żywieckiego Nad Yarrą podczas Festiwalu grać będzie na akordeonie Ryszard Stacewicz 17.00 – Oficjalne zamknięcie Festiwalu.
W TEATRZE „DEAKIN EDGE” 10.00 – Towarzystwo im. Fryderyka Chopina z Wiktorii oraz Chór „Syrena” – prowadząca i dyrygent Irena Janus Olchowik 11.00 – Godzina polskiego folkloru z udziałem zespołów: „Tatry” z Adelaide’, „Łowicz” i „Łowiczaki” z Rowville oraz „Corny Potok” z Polski 12.00 – „Smok Wawelski” – jednoosobowy spektakl kukiełkowy dla dzieci – aktor: Artur Gotz (z Polski) 13.00 – przerwa na Oficjalne Otwarcie Festiwalu 13.30 – „Śpiewajmy razem” – pieśni i piosenki na Święto Niepodległości Polski – prowadzą: Zofia Kaszubska, Małgosia Kaszubska, Krzysztof Derwiński i Paweł Czubryj 14.00 – „Niebo złote ci otworzę” – koncert poetycko-muzyczny – Artur Gotz (śpiew) i Dawid Ludkiewicz (fortepian) 14.30 – „Szanowny Panie Pierwszy Sekretarzu” – autorska poezja i piosenka Marty Kaczmarek. Akompaniament – Konrad Olszewski 15.00 – Towarzystwo Przyjaciół F. Chopina w Australii – recital fortepianowy laureata Konkursu Chopinowskiego – Kataro Nagano z udziałem Jolanty Mielczarek – sopran 16.15 – Victor Janisiow – gitara, instrumenty perkusyjne, piosenka autorska 16.30 – „Fortitude” – młodzieżowy zespół rokowy: Klara Rawdanowicz, Lou Tumalad, Ryan Straughan, Michael Vaughan, Herman Lee i Oluwapemi Akin Ojulabi.
STOISKA Nad Yarrą rozłoży się 14 różnych stoisk gastronomicznych oferujących szeroki wachlarz polskich tradycyjnych potraw i wypieków. Karczmę z polskim piwem organizuje Klub Piłkarski „Western Eagles” z Albion. Na placu głównym w 42 namiotach uczestnicy Festiwalu znajdą między innymi: biżuterię, kosmetyki, pamiątki, ozdoby choinkowe, porcelanę, książki, nagrania, obrusy i wiele innych ciekawych polskich wyrobów. Nie zabraknie także ciekawych stoisk informacyjnych i promocyjnych oraz okazji do spotkania wydawcy i redaktorów Tygodnika Polskiego i polskich audycji radiowych. Specjalny namiot dla dzieci, zwany „Kidstop”, specjalizuje się w ciekawych atrakcjach dla maluchów i co roku przykuwa uwagę wielu setek dzieci, a w namiocie zwanym „Folkstop” można się będzie uczyć rzeźbiarstwa, przędzenia, artystycznych wycinanek i szydełkowania.
PO FESTIWALU 17.00 - w lokalu Beer Deluxe na Federation Square rozpocznie się tak zwane „After Party” 17.30 – w zabytkowym kościele św. Augustyna przy 631 Burke St. w City – Polska Msza św.
OPŁATY Nie ma żadnych wstępów przy wejściu na Polski Festiwal na Federation Square. Nam, organizatorom Festiwalu, już od dwunastu lat przyświeca tylko jeden cel: chcemy dać wszystkim polskim generacjom i przeróżnym grupom, mieszkającym na terenie Wiktorii, atrakcyjną możliwość spotkania i zaprezentowania się wielokulturowemu Melbourne. Wszystkie festiwalowe wydarzenia artystyczne są wolne od opłat dzięki wspaniałomyślności wszystkich artystów występujących gratis. Nikt też z organizatorów nie otrzymuje wynagrodzenia.
Honorowe wsparcie polskich mediów (polskich sekcji radia SBS i 3ZZZ, Tygodnika Polskiego oraz polonijnych witryn internetowych) pozwala nam dotrzeć z informacją do szerokich rzesz polskiego społeczeństwa i naszych przyjaciół. Drukujemy w tym roku 5 tysięcy kopii Festiwalowego Programu, promującego Polskę i Wiktoriańską Polonię i rozdajemy go za darmo.
Koszty wystawienia Polskiego Festiwalu na Federation Square sięgają co roku 80 tysięcy dolarów. Samo ubezpieczenie kosztuje nas ponad $10,000, a bez ubezpieczenia nie możemy wynająć ani placu, ani sceny, elektryczności i nagłośnienia, namiotów, sprzętu i teatru Deakin Edge. Trudno byłoby nam zorganizować tak kosztowną imprezę bez finansowej pomocy takich instytucji, jak Urząd Miasta Melbourne ( $18,000), Multicultural Commission of Victoria ($15,000), Fundacja Stanisława Bluma ($5,000), Konsulat Generalny Rzeczpospolitej w Sydney ($5,000), Ambasada Rzeczpospolitej w Kanberze ($3,500) i Qatar Airlines (w tym roku tylko $7,000).
Z opłat za wynajęcie stoisk wpłynęło $26,000. Zabraknie nam kilku tysięcy dolarów, aby pokryć w tym roku wszystkie koszty związane z organizacją Festiwalu. Trzeba będzie sięgnąć po oszczędności z lat ubiegłych lub szukać kolejnych sponsorów. Już dziś zapraszamy na Wielki Bal Świętojański, jaki planujemy wystawić w pierwszą sobotę lipca 2017 roku w Malvern Town Hall.
Nie łatwo by nam byłoby zorganizować ten największy etniczny Festiwal w Wiktorii, na który już od lat przychodzi ponad 50 tysięcy osób, bez czynnego zaangażowania polskiego społeczeństwa, polskich artystów i wystawców, polskich ośrodków w Rowville i Albion, szkół sobotnich i ośrodków duszpasterskich oraz społecznych organizacji z Federacją Polskich Organizacji w Wiktorii na czele, za co wszystkim serdecznie dziękujemy.
Mamy nadzieję, że i w roku bieżącym, w niedzielę 13 listopada, nikogo z nas nie zabraknie na tym pięknym dniu polskiej kultury i sztuki, polskiej muzyki i kuchni, polskiego ducha i młodości w samym centrum Melbourne.
Serdecznie wszystkich zapraszamy. Zachęćmy do udziału przyjaciół, znajomych i sąsiadów i poczujmy się jedną wielką rodziną. Do zobaczenia na Federation Square.
Społeczny Komitet Organizacyjny
|