Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
8 listopada 2016
Nabożeństwo modlitewne w Lesie Wypalanki
Wojciech Owsianowski

W lasach Wielkopolskiego Parku Narodowego w pobliżu miasta Stęszewa w leśnictwie Wypalanki znajdują się zbiorowe mogiły dwóch tysięcy ofiar niemieckiego ludobójstwa z czasów II wojny światowej. Jest to cmentarz uwieńczony męczeństwem Wielkopolan, miejsc takich na terenie Wielkopolski znajduje się około 300 i spoczywają w nich bezimienni, najlepsi synowie i córki narodu polskiego. Największy z takich cmentarzy znajduje się w Lasach Rożnowskich, nad rzeką Wełną, w pobliżu Obornik Wielkopolskich.

W jednej ze zbiorowych mogił w Lesie Wypalanki spoczywają doczesne szczątki prof. Stanisława Pawłowskiego (1882-1940), w latach 1920-1922 pierwszego prezesa Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, światowej sławy geografa, w latach 1932-1933 Rektora Uniwersytetu Poznańskiego, obecnie patrona Collegium Geographicum Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W dniu 6 listopada b.r. (niedziela) w Leśnictwie Wypalanki odbyło się Spotkanie Modlitewne w intencji osób pomordowanych przez hitlerowców w latach 1940-1945 i spoczywających na tym cmentarzu. Spotkanie prowadzili ks. kan. Zdzisław Błaszczyk, ks. kan. Jan Małeta oraz ks. Artur Wołczyński w obecności sióstr zakonnych, leśników, harcerzy, turystów, uczniów szkół, mieszkańców Stęszewa i okolic, burmistrza Stęszewa Włodzimierza Pińczaka oraz licznych pocztów sztandarowych.

Poczet turystów i krajoznawców wystawił Oddział Środowiskowy PTTK Poznań – Nowe Miasto im. Franciszka Jaśkowiaka, m.in. autora przewodników po Wielkopolskim Parku Narodowym.

Tekst Wojciech Owsianowski, foto Marek Nowacki