Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
13 listopada 2016
XI Festiwal Polonijny „Losy Polaków”
Andrzej Siedlecki

Fot. K. Kozerski
Jest mi niezmiernie miło powiadomić naszych czytelników, że dzięki organizatorom Festiwalu i jego niezmordowanemu dyrektorowi Panu Zygmuntowi Gutowskiemu mieliśmy możliwość gościć w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszwie i uczestniczyć w całodziennej projekcji wybranych filmów. Oczywiście, było niemożliwością, by wszystkie obejrzeć, bo zgłoszeń było mnóstwo, ale te które wybrano były dla nas bardzo ciekawe i pouczające. Ucieszyliśmy się, gdy zobaczyliśmy, że wybrano i mój skromny filmik „Z ziemi włoskiej do Polski”, ciepło odebrany przez zgromadzoną publiczność, a także niektórych twórców, którzy w rozmowie podkreślali oryginalny pomysł wzięcia za temat hymnu polskiego, który stał się pretekstem do opowiedzenia fragmentu polskiej historii.

Zapowiadając kolejne filmy, prowadzący Festiwal dyrektor Gutowski wprowadzał miłą i przyjazną atmosferę, a w przerwach zawsze był gotowy do podjęcia rozmów. Nie wszyscy uczestnicy z powodu odległości, a i z zagranicy mogli przybyć na pokaz, ale im bliżej ogłoszenia wyników sala zaczęła się bardziej wypełniać. I wreszcie ten ekscytujący moment! Ogłoszenie wyników! I nagle…! Nie mogłem uwierzyć! Dyrektor Gutowski, w obecności wiceprezeski Fundacji Polska-Europa-Polonia Magdaleny Kozerskiej wywołuje nas pierwszych na estradę. Uszom i oczom trudno uwierzyć, ale idziemy na estradę. I oto dyrektorka TV Polonia, Pani Magdalena Tadeusiak przemawia do nas pięknie i wręcza nam I-szą nagrodę specjalną za trzy filmy w imieniu Prezesa Telewizji Polskiej SA, Jacka Kurskiego! Jesteśmy oszołomieni, ale szczęśliwi!






www.warszawa.mazowsze.pl/festpol/2016/werdykt.html

Żona po jakimś czasie komentuje: - Zauważyłeś, że każdy film miał duży zespół ludzi i żaden nie był wyprodukowany tylko przez dwuosobową ekipę? To prawda. Zawsze jak widzimy napisy na końcu filmu, to najpierw rozpiera nas duma, że daliśmy jakoś radę coś wyprodukować, ale zaraz i westchnienie przychodzi… eh, że można by było lepiej, gdyby… no właśnie... gdyby miało się jakieś większe środki…albo żeby żonka miała jeszcze dodatkowe dwie rączki do… na przykład trzymania światła.

Twórcy odbierają dalsze nagrody, a nas czeka jeszcze jedna przyjemność. Redaktorka Pulsu Polonii, dr. Ernestyna Skurjat-Kozek otrzymuje III-cią nagrodę w kategorii filmów edukacyjnych za film „Kościuszko: Jeszcze Polska zatańczy”. Jednym słowem, Australia dzięki Festiwalowi dobrze się zaprezentowała!

Tak więc dziękujemy serdecznie sponsorom i organizatorom Festiwalu za ten Festiwal. Dziękujemy dyrektorowi programowemu Zygmuntowi Gutowskiemu i dyrektorowi organizacyjnemu Ryszardowi Łączyńskiemu, który serdecznie zachęcał twórców do współpracy z następnym roku. Dziękujemy Jury pod przewodnictwem reżysera i dyrektora artystycznego Festiwalu, Pawła Woldana. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspaniałego, artystycznego przeżycia. Dziękujemy również za to, że artyści polonijni mieli możliwość zaprezentowania swoich prac w kraju.

Dziękujemy też i samym twórcom, których filmy mogliśmy zobaczyć, a przez to dowiedzieć się, zrozumieć, porównać, nauczyć się i zatopić się w innej rzeczywistości. Życzymy, by Festiwal kwitł i rozwijał się w następnych latach.

PS: Więcej informacji o Festiwalu, filmach i nagrodach znajdą Państwo pod adresem:

www.warszawa.mazowsze.pl/festpol/2016/werdykt.html

Niektóre z filmów przysłanych na Festiwal posiadają linki internetowe, więc można je zobaczyć na kanale You Tube.

Andrzej Siedlecki






Od Redakcji PP: Paweł Woldan został w W 2016 r. odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej. pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Woldan