Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
15 listopada 2016
Niepodległościowo, patriotycznie w Konsulacie
Marianna Łacek. Foto Tom Koprowski

Clare Birgin

Jerzy Wysocki
Celebrowanie Święta Niepodległości rozpoczęło się dla sydnejskiej Polonii w środę, 9 listopada, uroczystością zorganizowaną przez Polski Konsulat. To listopadowe popołudnie było takie, jak być powinno w Polsce – pochmurne i deszczowe. Niepewna aura nie powstrzymała jednak wielu przedstawicieli środowisk polonijnych, którzy stawili się, aby celebrować tę tak ważną dla każdego Polaka rocznicę. Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnów – australijskiego i polskiego. Następnie p. Marta Kieć Gubała pełniąca rolę Mistrzyni Ceremonii poprosiła do mikrofonu Panią Konsul Generalną, Reginę Jurkowską. Po oficjalnym powitaniu zebranych Pani Konsul wygłosiła serdeczne, patriotyczne przesłanie.

Najpierw nawiązała Pani Konsul do wydarzeń sprzed 98 lat podkreślając, że Polska nie powstała wówczas. Polska istniała jako państwo od wielu setek lat. W roku 1918 odzyskała jedynie utraconą na pewien czas niepodległość. Trwającą 1050 lat państwość Polski celebrowaliśmy w tym roku podczas Święta 3 Maja w sydnejskiej Katedrze NMP. Tamta uroczysta Msza św. zgromadziła wówczas setki Polaków, a wśród nich rzesze młodzieży z zespołów tanecznych oraz drużyn harcerskich i zuchowych.

Rok następny, powiedziała Pani Konsul, został decyzją Senatu poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Był on wielkim patriotą, który zorganizował pierwsze powstanie, jako wyraz sprzeciwu wobec rozbiorów Polski. W roku 2017 upływa 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki bohatera nie tylko Polski, ale i Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów. Celebrowanie tej rocznicy zyskało akceptację UNESCO i rok 2017 obchodzony będzie jako Światowy Rok Tadeusza Kościuszki.

Pani Konsul zaapelowała, aby mieszkający w Australii Polacy włączyli się jeszcze bardziej aktywnie w celebrowanie naszych uroczystości państwowych i narodowych. Ta aktywność może przybierać różne formy. Jedną z najważniejszych dziedzin jest propagowanie polskości wśród młodego pokolenia. Musimy doprowadzić do zwiększenia liczebności uczniów w polskich klasach szkół sobotnich, aby zapobiec tendencji ich kurczenia się, a nawet likwidacji. Słowa Pani Konsul spotkały się z aplauzem publiczności.

Kolejnym podniosłym momentem spotkania była ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych: Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP otrzymała pani Clare Birgin, Australijka, która w latach 80. była pracownikiem Ambasady Australijskiej w Warszawie.












Za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL, Krzyż Wolności i Solidarności otrzymał pan Jerzy Wysocki. Obydwoje nagrodzeni podziękowali za swoje wyróżnienia, a publiczność odpowiedziała na to gromkimi brawami. Na tym zakończyła się oficjalna część obchodów Święta Niepodległości Polski.

Część artystyczną uświetnił swoim występem warszawski wokalista i aktor – Artur Gotz, występujący w towarzystwie pianisty Dawida Ludkiewicza. W repertuarze koncertu znalazły się śpiewane i recytowane fragmenty utworów poetyckich Czesława Miłosza, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Czechowicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Mirona Białoszewskiego i Tadeusza Różewicza. Artysta wykonał wiele piosenek i pieśni znanych z repertuaru gwiazd polskiej estrady minionych dziesięcioleci – m.in. Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, Ewy Demarczyk, czy Maryli Rodowicz.

Z ogromnym aplauzem publiczności spotkała się interpretacja Artura Gotza słynnej pieśni Bułata Okudżawy – Modlitwa Francois Villon. Artysta zmuszony brawami publiczności wykonał tę pieśń powtórnie na zakończenie swojego koncertu.

Później, celebrowanie Święta Niepodległości Polski kontynuowane było już w sposób mniej formalny. Uczestnicy, korzystając z gościnności Konsulatu, spędzali czas na rozmowach z artystami, na robieniu sobie pamiątkowych fotografii oraz na planowaniu uczestnictwa w kolejnych uroczystościach, które miały się odbyć w kilku następnych dniach.

W sobotę, 12 listopada znaczna grupa Polaków zebrała się na Mszy św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski w Marayong. Serdeczne, płomienne przesłanie usłyszeliśmy tam w homilii wygłoszonej przez ks. Tadeusza Przybylaka SCh.

W niedzielę, 13 listopada Centralna Akademia Listopadowa, zorganizowana przez Federację Polskich Organizacji w NPW odbyła się w Klubie Polskim w Ashfield. Uroczystość poprowadził Prezes Federacji, dr Ryszard Adams Dzierzba. Doskonały program artystyczny opracowała oraz przygotowała pani Bożena Szymańska. Młodzi recytatorzy, wokaliści i muzycy pokazali wielką skalę swoich możliwości, a Pani Bożena po raz kolejny potwierdziła swoje zdolności organizacyjne.

Kolejnym wyzwaniem, jakie wkrótce czeka australijską Polonię będzie celebrowanie Roku Kościuszkowskiego. Już teraz musimy się do tego przygotowywać pamiętając, że jedynie w Australii piękna góra w Snowy Mountains nosi imię tego słynnego Polaka.

Marianna Łacek