Kilka dni temu dotarła do nas przesyłka z Wrocławia- z Muzeum Narodowego-Panoramy Racławickiej. Pan Dyrektor Romuald Nowak przysłał nam niecodzienny kalendarz na rok 2017. Na okładce kalendarza czytamy, że UNESCO i Sejm RP ogłosiły 2017 Rokiem Kościuszki. W tym wyjątkowym kalendarzu wykorzystano motywy dekoracyjne ilustracje ze specyficznych XIX i XX wiecznych telegramów. Prezentowane blankiety stanowia fragment zespołu tzw. telegramów patriotycznych pochodzących z autorskiej kolekcji Krzysztofa Lachowicza "Ikonografia Kościuszkowska".
Tak się składa, że Pan Krzysztof jest członkiem naszej organizacji Kosciuszko Heritage Inc. Miło, że wraz Panem Dyrektorem zadbali, aby ten kalendarz znalazł się w Australii! Jak pisze Pan Krzysztof w prywatnym emailu, "w kalendarzu wykorzystano 13 wzorów telegramów patriotycznych z wizerunkiem Kościuszki.
Natomiast w tym przedziale mojej interdyscyplinarnej kolekcji jest ponad 40 wzorów kościuszkowskich.
W ogóle mój wniosek był na kalendarz ścienny, jednak decyzja wydawcy spowodowała inny typ – biurkowy.
Ważne, że w ogóle kalendarz został wydany i przypomina współczesnym czasy około 100 lat wcześniejsze."
Wróćmy jednak do informacji zawartej na okładce. Określenie "telegramy patriotyczne" jest terminem definiującym charakterystyczne ozdobne formularze stosowane w zaborze pruskim od ostatniej dekady XIX w., a na terenie Wielkopolski jeszcze w okresie miedzywojennym. Ilustracje na blankietach to ciekawie skomponowane litografie, popularyzujące wizerunki polskich królów, dowódców oraz twórców literatury i muzyki, nawiązujące
do symboliki narodowej, z motywami heraldycznymi lub alegorycznymi, które uzupełniano hasłami patriotycznymi i religijnymi.
Najczęściej telegramy takie wysyłano z okazji slubów i różnych osobistych uroczystości oraz świąt. Podtrzymywały one ducha wolnościowej nadziei oraz wolę przetrwania w trudnych czasach, zaś po uroczystościach były często umieszczane w rodzinnych albumach i dlatego przetrwały w nastepnych pokoleniach, stając się ciekawymi obiektami kolekcjonerskimi.
Informacje o ikonografii oraz samym Kościuszce mozna znaleźć na okładce kalendarza również w języku angielskim. Poniżej zamieszczamy wersję angielską z myślą, aby mogli je łatwo przeczytać członkowie naszych zespołów folklorystycznych: Syrenki, Lajkonika, Kujaw, tatr, Podhala, Poloneza, ŁOWICZA ITP. - czyli second generation. Have a good read!
|