Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
19 grudnia 2016
Wieści z Wielkopolskiego Parku Narodowego
Tekst: Wojciech Owsianowski. Foto: W. Owsianowski i Zbigniew Szmidt

W Wielkopolsce kończy się jesień i za kilka dni rozpocznie się zima. U nas jak zawsze pogoda kapryśna - trochę mokro i trochę chłodno. Śnieg przyprószył jeden raz, 11 listopada i jak to się mówi „święty Marcin przyjechał tradycyjnie na białym koniu”, natomiast w Australii pełnia lata i jak to się mówi „święta Bożego Narodzenia będą tradycyjnie obchodzone na plaży”. Co z tą polską złotą jesienią? postanowiłem sprawdzić podczas wycieczki do Wielkopolskiego Parku Narodowego, położonego niedaleko Poznania, więcej patrz: www.wielkopolskipn.pl

Trasa mojej pieszej wycieczki prowadziła ciekawym i malowniczym szlakiem wzdłuż rzeki Warty na odcinku Puszczykowo – Puszczykówko (około 5 km)z metą w Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera. Postaci pisarza – wybitnego Podróżnika, znawcy przyrody wielu krajów, autora licznych i popularnych książek podróżniczych oraz z czasów II wojny światowej nie muszę przedstawiać, gdyż w kręgach miłośników jego twórczości jest on postacią powszechnie znaną, a ilość szkół w Polsce, których jest patronem jest bardzo duża.

Muzeum prowadzą jego dwaj synowie Marek oraz Arkady Radosław Fiedlerowie. Zachęcam wszystkich przyjaciół australijskich do odwiedzenia tego niezwykłego Muzeum, więcej patrz: www.fiedler.pl

Na początku mojej wycieczki w Puszczykowie spotkałem kilku znajomych krajoznawców, udających się o dziwo - w tym samym kierunku i na tej samej trasie, prowadzącej wśród nadwarciańskich lasów, ubarwionych malowniczą szatą „złotej polskiej jesieni”, tak charakterystycznej dla lasów liściastych, co można podziwiać na załączonych zdjęciach. W Polsce znajdują się 23 parki narodowe, których łączna powierzchnia jest mniejsza niż 1 procent powierzchni naszego kraju. Powierzchnia parków narodowych w Australii jest wiele razy większa. Najpopularniejszym parkiem w Polsce jest Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem, w którym niebawem zagości wielu amatorów białego szaleństwa. Kultową wizytówką tego parku jest Góra Giewont (1894 m n.p.m.).






W Australii kultową wizytówką Alp Australijskich jest Góra Kościuszki (2228 m n.p.m.). W tym miejscu gratuluję w imieniu krajoznawców z Wielkopolski Pani Ernestynie Skurjat-Kozek - Prezesowi Kościuszko Heritage znakomitego sukcesu na skalę światową - uznania roku 2017 za „Rok Tadeusza Kościuszki”.

Wracając do Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera, do której dotarliśmy po około dwóch godzinach, wszyscy turyści okazali się gośćmi Pawła Andersa, wybitnego krajoznawcy i autora licznych przewodników turystycznych, który w tym dniu obchodził piękny jubileusz 50-lecia działalności w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, której to uroczystości przewodniczył Arkady Radosław Fiedler. Spotkanie jubileuszowe odbyło się w piramidzie, której nadzwyczajną cechą jest energia kosmiczna przekazywana wszystkim odwiedzającym to miejsce. Miłym wspomnieniom nie było końca.

Tekst i zdjęcia (cz.I)Wojciech Owsianowski, zdjęcia Zbigniew Szmidt (cz.II i III)