Tegoroczne obchody 98 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyły się 27 grudnia b.r. w Poznaniu i Lesznie. Uroczystości poznańskie zorganizowały: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego i tradycyjnie odbyły się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, natomiast uroczystości leszczyńskie zorganizował Wielkopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Miasta Leszna i odbyły się na Rynku. Warto nadmienić, że okolicznościowe uroczystości rocznicowe odbywały się w wielu miejscowościach całej Wielkopolski i były organizowane przez władze samorządowe, szkoły, biblioteki, organizacje społeczne, pielęgnujące pamięć historyczną.
W dzisiejszych czasach, kiedy wiele pozytywnych zachowań ulega zapomnieniu, chciejmy pamiętać o tym, że jak pisze historyk dr Marek Rezler „… współczesny patriotyzm to sumienność, uczciwość, rozwaga, pracowitość i rzetelność w wykonywaniu swoich obowiązków oraz lojalność w stosunku do Ojczyzny. Pamiętajmy o tym, że kraj nie żyje po to, aby walczyć, ale po to żeby się rozwijać…”.
Program uroczystości rocznicowych w Poznaniu, którym przewodniczył Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak obejmował: złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan; uroczystości oficjalne i złożenie kwiatów przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich przez liczne delegacje poznańskie i wielkopolskie; przemarsz uczestników do Kościoła Farnego, podczas którego złożono kwiaty pod tablicą Franciszka Ratajczaka – pierwszego poległego powstańca, następnie pod tablicą upamiętniającą pobyt I.J. Paderewskiego w Bazarze oraz przy pomniku 15 Pułku Ułanów Poznańskich.
|
|
|
Uroczystą mszę świętą w Farze odprawił ksiądz biskup Grzegorz Balcerek. Otwarto także obóz powstańczy na Placu Wolności, a o godz. 16.40, kiedy w 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie - w mieście zapanowała minuta ciszy, zatrzymały się tramwaje, autobusy i samochody. Także z tej okazji kibice Lecha Poznań stworzyli niecodzienną iluminację miasta, odpalając tysiące rac. Inne atrakcje to inscenizacja walk powstańczych przed budynkiem Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku, Bieg Powstańczy oraz uroczysty koncert w Auli Uniwersyteckiej, więcej patrz: www.27grudnia.pl.
Program uroczystości rocznicowych w Lesznie, którym przewodniczyli: Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz Prezydent Leszna Łukasz Borowiak obejmował: uroczystą mszę świętą koncelebrowaną w Bazylice św. Mikołaja, którą odprawił ksiądz biskup Zdzisław Fortuniak w obecności wszystkich proboszczów i wojskowych kapelanów leszczyńskich; uroczystości oficjalne na Rynku, podczas których m.in. Wojewoda odczytał list Pani Premier Beaty Szydło.
W liście czytamy:„…Powstanie Wielkopolskie to jeden z fundamentów polskiej świadomości historycznej, a dzień jego wybuchu to dzień rozpoczęcia nieodwracalnego marszu ku przywróceniu Polski na mapę Europy…”, „…organizowane w Lesznie uroczystości to kolejny, jakże ważny wyraz upamiętnienia bohaterów tych niezwykłych wydarzeń…” i dalej Pani Premier przypomniała słowa Jana Pawła II, który powiedział: „ wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć…”.
Następnie odbyły się: Apel Pamięci, defilada wojskowa, pokazy sprzętu wojskowego, występy grup rekonstrukcyjnych. Uczestników z innych miejscowości przywiózł do Leszna zabytkowy pociąg „Powstaniec”, ciągniony przez parowóz, jadący na trasie Wolsztyn-Poznań-Leszno, pociągiem tym podróżowali: Wojewoda, goście oraz grupa rekonstrukcyjna powstańców z Lubonia k/Poznania. Oficjalne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności oraz pod Pomnikami Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Parafialnym w Lesznie i w Trzebani k/Leszna.
Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann dla uczczenia 98 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozdał uczestnikom 98 kopii flag powstańczych, co zostało przyjęte z dużym entuzjazmem. Obchody rocznicowe zakończyły zawody sportowe. We wszystkich uroczystościach poznańskich i leszczyńskich uczestniczyło mnóstwo mieszkańców Poznania, Leszna i Wielkopolski, więcej patrz: www.poznan.uw.gov.pl/98-rocznica-wybuchu-powstania-wielkopolskiego.
Tekst i zdjęcia z Poznania Wojciech Owsianowski
C.d.n.
|