Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
7 stycznia 2017
Święto Trzech Króli w Gnieźnie
Wojciech Owsianowski

Dzień 6 stycznia to Święto Trzech Króli, jego nazwa prawidłowa - Uroczystość Objawienia Pańskiego, jedno z najważniejszych świąt w chrześcijaństwie. Tego dnia na początku naszej ery w Betlejem Bóg ukazał się ludziom po raz pierwszy w osobie swego Syna Jezusa Chrystusa. W tym czasie do stajenki w Betlejem przybyło trzech mędrców ze Wschodu, prowadzonych przez Gwiazdę Betlejemską, by pokłonić się Nowonarodzonemu Dzieciątku. W darze przynieśli: Baltazar – mirrę – balsam – symbol przyszłej śmierci, Kacper – kadzidło – symbol boskości oraz Melchior – złoto – symbol władzy królewskiej.

Według tradycji nazywano ich mędrcami, gdyż byli uczonymi pochodzenia persko-babilońskiego, znali się na gwiazdach, więc można przypuszczać, że byli także astrologami. Początki tego święta sięgają IV wieku naszej ery. Uważa się, że trzej mędrcy reprezentowali trzy pogańskie kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. W tradycji polskiej przyjęto nazywać 6 stycznia Świętem Trzech Króli.

Zgodnie z tradycją w całej Polsce zorganizowano setki barwnych i radosnych orszaków królewskich, symbolicznie zdążających do stajenki z Nowonarodzonym Dzieciątkiem. W kościołach odbyły się uroczyste msze święte, podczas których święcono kadzidło i kredę, a później w domach na drzwiach kreślono znaki K+M+B 2017 oraz zgodnie ze zwyczajem okadzano mieszkania. Litery K M B można odczytać dwojako: jako imiona mędrców czyli Kacper, Melchior i Baltazar lub jako skrót Chrystus Mansioni Benedicat, co oznacza Chrystus Błogosławi Mieszkaniu.








Na uwagę zasługuje Święto Trzech króli zorganizowane w Gnieźnie, jednej ze stolic Polski Piastowskiej. Mimo przejmującego zimna (-10 stopni C) trzy liczne pochody uczestników, wyróżniające się kolorowymi strojami wyruszyły do miejsca wspólnego wymarszu, aby tam utworzyć orszak królewski, który dalej ulicami gnieźnieńskimi, przez staromiejski Rynek podążył na Wzgórze Lecha pod Katedrę i pomnik Bolesława Chrobrego. Po drodze odgrywano krótkie sceny w wykonaniu uczestników Szkoły Podstawowej Nr 5 oraz aktorów Teatru im. Aleksandra Fredry.

Na Wzgórzu Lecha trzej królowie złożyli pokłon Świętej Rodzinie i przekazali dary: król Kacper w czerwonym stroju kadzidło, król Melchior w zielonym stroju złoto oraz król Baltazar w niebieskim stroju mirrę. Następnie odbył się koncert kolędowy z udziałem Orkiestry Miasta i Powiatu Gnieźnieńskiego, a do zgromadzonych uczestników przemówił Prymas Polski, Metropolita Gnieźnieński, ks. abp Wojciech Polak. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie kolędy „Do szopy hej pasterze”. Wszyscy uczestnicy Orszaku występowali w koronach królewskich, więcej patrz:

www.Gniezno24.com

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcie orszaku Gniezno24.com
pozostałe zdjęcia Jerzy Andrzejewski