Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
8 lutego 2017
MAM TEATR z Warszawy występuje w Australii
Jerzy Krysiak

W połowie lutego do Australii przylatują aktorzy z Polski aby zaprezentować trzy współczesne spektakle teatralne. Przedstawienia cieszą się niezwykłą popularnością w Polsce i wkrótce Polonia australijska będzie miała okazję sprawdzić czy entuzjastyczne medialne recenzje nie były pisane na wyrost. Dwójka aktorów, którzy nas odwiedzą, to Marzanna Graff oraz Aleksander Mikołajczak.

Marzanna Graff - polska pisarka, aktorka, autorka tekstów piosenek i spektakli teatralnych. Współpracuje na stałe z Mam Teatr (www.mamteatr.pl) jako aktorka i scenarzystka. Związana jest również z warszawskimi teatrami Towarzystwo Teatrum oraz Capitol, a także z kaszubską sceną im. J. Wybickiego jako aktorka oraz scenarzystka. Od 1999 współpracuje z mediami (m.in. z Polskim Radiem) tworząc własne audycje i rubryki autorskie. Jest wykładowcą w Akademii Dobrych Obyczajów, której założycielem był aktor Janusz Zakrzeński. Współpracuje jako wykładowca z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Aleksander Mikołajczak – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Ukończył PWST w Krakowie w 1976 r. Rok później otrzymał dyplom. Jest jednym z twórców projektu Mam Teatr, którego współtwórcą jest jego żona, Marzanna Graff. Występuje również gościnnie w Teatrze „Polonia” w Warszawie. Pracował w Teatrze Dramatycznym w Legnicy (1977-1978), Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu (1978-1979), Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi (1979-1983), Teatrze Nowym w Warszawie.

Spotkanie z warszawskimi aktorami zapowiada się bardzo atrakcyjnie i mam nadzieję, że nie zabraknie widzów na każdym z prezentowanych spektakli. Ceny biletów przystępne a doskonała zabawa gwarantowana. Po przedstawieniu będzie można spotkać się z aktorami i porozmawiać o teatrze, o Warszawie, o Polsce. W Melbourne trzy przedstawienia zaplanowane są w trzech różnych salach.


W piątek 17 lutego o godzinie 19:30 Mam Teatr wystąpi gościnnie w teatrze „Exit” w Healsville. Teatr „Exit” to oczywiście Krzysztof Kaczmarek z rodziną i przyjaciółmi. Nie wyobrażam sobie aby ktoś, kto lubi teatr, do tej pory nie poznał Krzysztofa oraz choćby jednej z jego licznych teatralnych produkcji. Być może nie wszyscy jednak mieli okazję odwiedzić siedzibę teatru. Maleńki, aczkolwiek o wielkim, niezwykłym charakterze teatr położony jest na malowniczych wzgórzach otaczających Healsville. Wybierając się na spektakl warto więc przyjechać do Healsville znacznie wcześniej aby pospacerować po okolicy i zaczerpnąć prawdziwie świeżego powietrza. Poza tym Krzysztof, będąc gospodarzem wieczoru, chętnie opowie o planach teatru „Exit”. Samo spotkanie z Krzysztofem to już swoiste wydarzenie artystyczne.

Pozostałe przedstawienia prezentowane będą w polskich klubach w Albion oraz w Rowville. W sobotę 18-go lutego o godzinie 17:00, w Polskim Klubie w Albion, wystawiona zostanie komedia pod tytułem "Wiecznie Młodzi". Natomiast w niedzielę, 19-go lutego o godzinie 18:00, w Domu Polskim "Syrena" w Rowville - komedia dla dorosłych: "Czas na Miłość".

Bilety w cenie 25 dolarów (20 dolarów ulgowe) można zamawiać u Jurka, telefon: 0411 727 158 lub u Gosi: 97 01 83 76 (po godzinie 17-tej).

Po występach w Melbourne artyści zawitają jeszcze do Sydney oraz Perth. Aktualne wiadomości na temat ich pobytu w Australii można będzie sprawdzić na stronie internetowej https://www.facebook.com/events/1309232702470605/


Poniżej trochę informacji na temat spektakli, które będą prezentowane w Australii.

„Wiecznie młodzi” to komedia o ludziach, którzy za wszelką cenę chcą zatrzymać młodość. Czynią to jednak nad wyraz nieudolnie posiłkując się tym co znajdą w internecie, usłyszą w plotkach lub zobaczą w telewizji. Gdy przychodzi do odważniejszych działań, takich jak pomoc chirurgów plastycznych znów popełniają masę błędów co skutkuje … tego lepiej nie zdradzać przed czasem. Czy diety, ćwiczenia, wyrzeczenia a nawet lęki i płacz pomogą zatrzymać czas? Czy to będzie celem ich dalszego życia? Kto bardziej zwariuje: on czy ona?

Spektakl „Działka”
[sztuka dla młodzieży i dorosłych]
Przedstawienie teatralne w trzech aktach pt. „Działka” pokazuje w niezwykle realny sposób co dzieje się z rodziną gdy ktoś w niej zaczyna „przygodę” z narkotykami. Spektakl przedstawia problem pogłębiającego się uzależnienia nastolatka poprzez relacje z jego najbliższymi. Rodzice żyją w przeświadczeniu „przecież ma wszystko czego chce młody człowiek: nie kontrolujemy go, dajemy mu mnóstwo wolności…” i w imię źle rozumianej miłości nie zauważają problemu. A koledzy… wolą nie widzieć co się dzieje bo przecież „To nie moja sprawa”, „Lepiej się nie wtrącać”. Czy w takich warunkach rodzina da radę przetrwać? Każdy ma szansę zadać sobie pytania „co się z nami dzieje?”, „Czy potrafię rozmawiać szczerze o swoich problemach?”, „Czy mam mocne wsparcie w kimś bliskim?”, i wreszcie to tak ważne pytanie „Może jest alternatywa…”

Komedia „Czas na miłość”
Po 25 latach małżeństwa, gdy dzieci opuściły rodzinne gniazdo, Anna pragnie na nowo ułożyć relacje z mężem. Paweł jednak nie rozumie jej starań. Podoba mu się to w czym tkwi. Zastanawia się czego chce Anna skoro przed laty już go uwiodła na dowód czego ma obrączkę. Czy uda się na nowo wykrzesać namiętność w związku? Zmiany nie są łatwe ponieważ jest jeszcze ktoś obecny w tym związku… Ktoś bardzo ważny dla Pawła. Przyzwyczajenia prawnicze Pawła do porządku i podporządkowania życia zasadom też nie pomogą. Czy poukładany prawnik znajdzie porozumienie z nowa-starą żoną? Tego nie wiemy ale widzowie na pewno znajdą ogromną dawkę doskonałej zabawy.


W imieniu gości z Warszawy serdecznie zapraszam na wszystkie przedstawienia.

Jerzy Krysiak