4 kwietnia mija rocznica bitwy pod Racławicami, gdzie Naczelnik Insurekcji, Tadeusz Kościuszko pokonał oddziały rosyjskiego zaborcy.
Panorama Racławicka.Co to takiego? To ogromny, panoramiczny obraz batalistyczny. Namalowany przez : Jana Stykę i Wojciecha Kossaka, z towarzyszami, w końcu wieku dziewiętnastgo.
Umieszczono go wewnątrz, na ścianie budynku wrocławskiej rotundy, roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego piątego. Na pamiatkę powstania o niepodległość, przez Tadeusza Kościuszkę dowodzonego.
Piękne to było zwycięstwo na polach, pod wioską zwaną Racławicami, gdzie w kosy uzbrojeni chłopi wzięli udział w heroicznym boju z uzbrojonymi w armaty Rosjanami
Wchodzimy z półmroku korytarzy i stajemy naprzeciw pola bitewnego. I wydaje się, że kurz nas otacza a z pola dobiegają odgłosy armat, szczęk zboi, zgiełk i wrzawa, i tętent galopu końskiego.
Wszędzie widać ciała rannych i ścielące się w tej zawziętej walce trupy. I lament kobiety słychać, nad ciałem śmiertelnie ranionego wojownika, leżącego u progu chłopskiej chałupy.
Jest początek kwietnia roku tysiąc siedemset dziewięćdziesiątego czwartego. W parowach wiejskie drogi i uśpione chaty i grupka skupionych, modlących się ludzi na skraju wsi, u krzyża przydrożnego.
A na polach wokół nie ma jeszcze zieleni, nie ma też śladow śniegu dawno zeszłego. A od horyzontu oddziały uzbrojone podążają w kierunku pola bitewnego, gdzie losy się ważą Powstania Kościuszkowskiego.
Widać oddziały konne, polskie i obce, bataliony piesze, kosynierów ubranych w białe, chłopskie sukmany. A na ich czele Tadeusz Kościuszko na koniu w zwycięskim szturmie na rosyjskie “tarany”.
Joanna Kucyper
Obraz: Kościuszko pod Racławicami |