Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
2 kwietnia 2017
Złoty Kodeks w Albumie - 600 lat Prymasostwa w Polsce
Wojciech Owsianowski

Złoty Kodeks Gnieźnieński to najcenniejszy rękopis w Polsce oraz jeden z najcenniejszych średniowiecznych rękopisów w Europie. Dzieło to powstało prawdopodobnie w Pradze, w II połowie XI w., pod wpływem ośrodka malarstwa książkowego (skryptorium) w Ratyzbonie. Kodeks tworzą 24 strony ilustracji, przedstawiające sceny z życia i męki Chrystusa, sceny te są zdobione przepięknymi romańskimi inicjałami. Istnieje kilka przypuszczeń dotyczących historii pojawienia się Kodeksu w Polsce.

Najpewniej mógł być on darem Judyty, córki króla czeskiego Wratysława dla jej przyszłego męża Władysława Hermana, poślubionego w 1080 r. Przez wiele lat i stuleci Kodeks był używany jako Ewangeliarz. W 2012 r. Kodeks poddano gruntownej konserwacji, a w 2014 r. został wpisany na listę krajową UNESCO „Pamięć Świata”.

W dniu 29 marca 2017 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, zaprezentowane zostało najnowsze książkowe opracowanie naukowe o Złotym Kodeksie Gnieźnieńskim, czyli książka „Złoty Kodeks w Albumie”. Publikacja ta jest wydaniem fototypicznym, wzbogaconym o transkrypcję oryginalnego tekstu w języku łacińskim i polskim.

Unikalne opracowanie zaprezentowali: dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie ks. Michał Sołomieniuk oraz redaktor naczelny „Wydawnictwa M” Piotr Słabek. W prezentacji uczestniczyli m.in. ks. abp Wojciech Polak – Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, ks. abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski oraz ks. bp Artur Miziński – Sekretarz Generalny KEP.

Prymas Polski zaznaczył, że „… Kodeks w przeszłości służył jako księga liturgiczna podczas koronacji królewskich w Gnieźnie i Krakowie, a także w czasach najnowszych korzystano z niego podczas pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Gniezna i Bydgoszczy…”.

Nuncjusz Apostolski złożył gratulacje twórcom „Złotego Kodeksu w Albumie” i powiedział: „… To ogromna karta historii i wiary Waszego Narodu…”, natomiast ks. bp Artur Miziński podkreślił: „…Dzięki tej publikacji mamy możliwość sięgnięcia do korzeni, powrotu do źródeł, odkrywania piękna chrześcijaństwa i wpływu religii chrześcijańskiej na kształtowanie się Polski jako państwa chrześcijańskiego".

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia oraz informacje Archidiecezja Gnieźnieńska