Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
11 kwietnia 2017
Muzeum Sztuk Użytkowych
na Zamku Królewskim w Poznaniu

Po wielu latach Poznaniowi, stolicy Wielkopolski przywrócony został Zamek Królewski, który wznosi się dumnie na Górze Przemysła, znajdującej się w centrum miasta, w niewielkiej odległości od Starego Rynku oraz Placu Wolności. Góra Przemysła to niezwykłe miejsce w historii miasta Poznania, otoczone oazą zieleni, w której czas biegnie wolniej. Zamek Królewski, jeden z najstarszych zamków polskich w przeszłości był wielokrotnie niszczony: w czasach „potopu szwedzkiego”, zaboru pruskiego oraz II wojny światowej.

Odbudowany dopiero w czasach współczesnych, stanowi jeden z dowodów stołeczności Poznania z okresu Polski Piastowskiej oraz dowód na to, jak trudno przychodzi usuwanie zniszczeń wojennych. Oddanie zamku do użytku zostało podzielone na dwie części. Otwarcie pierwsze, obejmujące wieżę widokową oraz część pomieszczeń nastąpiło 26 czerwca 2016 r., o czym pisaliśmy wcześniej -tutaj.

Otwarcie drugie, obejmujące pomieszczenia pozostałe zamku, połączone z remontem kapitalnym sąsiedniego budynku Muzeum Sztuk Użytkowych, będącego Oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu, nastąpiło 26 marca 2017 r. Całość wszystkich pomieszczeń połączona została na każdej kondygnacji, tworząc wspólną przestrzeń muzealną o powierzchni 1500 m kw. (dawna powierzchnia 660 m kw). W ten sposób nowa ekspozycja muzealna zyskała powierzchnię w której zaprezentowano dwa tysiące pięknych przedmiotów muzealnych o dużej wartości historycznej i materialnej, od średniowiecza poczynając na współczesności kończąc, wśród których żył człowiek i które służyły mu w różnych okolicznościach.






Kolekcja została urządzona w taki sposób, że ułatwia poznanie i zrozumienie ludzkich potrzeb, pragnień i zainteresowań, dając jednocześnie obraz życia materialnego, duchowego oraz intelektualnego minionych lat i wieków. Muzeum chce być nie tylko miejscem spotkań współczesnego człowieka z człowiekiem dawnych epok, ale także miejscem budowania relacji i wymiany doświadczeń artystycznych, pomiędzy ludźmi żyjącymi współcześnie. W ten sposób jedyne w Polsce Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu już w chwili jego otwarcia stało się także jedynym takim muzeum, które zachwyca organizacją oraz bogactwem przedmiotów muzealnych, będących dorobkiem polskiej historii i kultury.

Wielu mieszkańców Poznania i Wielkopolski jest wdzięcznych licznym Osobom oraz Instytucjom za odwagę, trudy, hojność i skuteczność działania w przywracaniu do istnienia utraconej pamiątki narodowej.

Więcej na stronie www.mnp.art.pl.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia Muzeum Narodowe w Poznaniu