Wielki Post to czas przed Świętami Zmartwychwstania Pańskiego nazywanymi także Świętami Wielkanocnymi, post trwa 40 dni na pamiątkę postu, który przeżywał Chrystus na pustyni. W tym czasie prawdziwy chrześcijanin powinien rezygnować z przyjemności, umartwiać się, otworzyć się na Słowo Boże oraz częściej niż zwykle rozważać Mękę Pańską oraz korzyści z niej płynące dla własnego życia.
W zależności od naszych możliwości oraz potrzeb takie zachowania jak modlitwa, jałmużna oraz post możemy praktykować w ciągu całego roku, natomiast w Wielkim Poście możemy uczestniczyć w takich spotkaniach modlitewnych, jak: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, Rekolekcje oraz Misterium Męki Pańskiej. W Polsce w okresie Wielkiego Postu odbywają się tysiące Dróg Krzyżowych, najczęściej w kościołach.
Jedna z nielicznych Dróg Krzyżowych w Polsce odbywa się poza kościołem w lesie i prowadzi dawną drogą śmierci, którą pod przymusem odbywały tysiące ludzi wędrując nie na Golgotę, ale na miejsce swojej kaźni do dołów śmierci, gdzie byli rozstrzeliwani przez oprawców niemieckich w latach 1939-1943. Ich mogiły to 38 grobów zbiorowych, zajmujących obszar 3 ha, gdzie spoczywa przeszło 12 tysięcy osób. Ich drogę krzyżową oznacza 14 głazów narzutowych.
To miejsce Pamięci Narodowej znajduje się w Lasach Rożnowskich nad rzeką Wełną koło Rożnowa - niewielkiej wsi leżącej w powiecie obornickim, województwo wielkopolskie, przy drodze prowadzącej z Obornik do Rogoźna, około 36 km od Poznania.
W przededniu Wielkiego Tygodnia w Lasach Rożnowskich odbyła się tradycyjna Droga Krzyżowa, wiodąca dawną drogą śmierci, którą poprowadzili ks. proboszcz Przemysław Prętki oraz ks. kan. Jan Stefan. W tym niecodziennym wydarzeniu modlitewnym uczestniczyli mieszkańcy Rożnowa, Obornik, Rogoźna, Poznania i inni. Przy każdym głazie – stacji odmawiano okolicznościowe modlitwy, jedną z nich przy stacji X. w części przytaczam:
„…. Godność człowieka poniżają także często inni ludzie, maltretując, torturując, zabijając niewinnych. Ileż to takich zbrodni popełniono przez wieki także i na naszej polskiej ziemi. Nasz kraj jest usiany tak licznymi miejscami okrutnych zbrodni, masowych grobów i obozów zagłady…”. W Drodze Krzyżowej wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła także delegacja Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK z Poznania.
Cmentarzem leśnym bez imion i nazwisk opiekują się Władze Samorządowe, Nadleśnictwo Oborniki oraz Parafia p.w. św. Katarzyny w Rożnowie, która w ciągu roku organizuje na mogiłach spotkania modlitewne.
Tekst i zdjęcia Wojciech Owsianowski
|