Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
13 maja 2017
Odrabiamy zaległości (10) Sprawozdanie Krasnali
Kasia Mikołajczak

Organizacja Mlodziezy Polskiej "Krasnoludki" - sprawozdanie z dzialnosci: listopad 2016 - maj 2017. Wyjazd do Thredbo.
26  listopada zeszlego roku Organizacja Mlodziezy Polskiej ("Krasnoludki") zorganizowala wspolny wyjazd Krasnali do Thredbo i dolaczyla do tradycyjnego corocznego polonijnego wejscia na gore Kosciuszki. Pojechaly 34 osoby, rodzice i dzieci z naszej grupy. Na sam szczyt wytrwale dotarly trzy rodziny.

Piknik mikolajkowo-swiateczny.
4 grudnia 2017 zorganizowalismy wspolny piknik mikolajkowo-swiateczny w Featherstone Gardens, Weston, ACT.

Wycieczka do Berrimy.
Po przerwie wakacyjnej w lutym tego roku wnowilismy dzialalnosc. Pierwsza inicjatywa bylo zorganizowanie wspolnej wycieczki do Berrimy w weekend 24-26 lutego 2017 roku. Na wycieczke pojechalo 7 polskich rodzin z Canberry, 21 osob. Zatrzymalismy sie w przepieknym miejscu "Attunga". Jest to chrzescijanski osrodek wypoczynkowy, malowniczo polozony w lesie w poblizu gor.




Zorganizowalismy wiele atrakcji dla rodzin polskich – jazde konna, splyw kajakowy, zabawy i gry z roznych czesci swiata. W niedziele udalismy sie na specjalna msze w Sanktuarium Maryjnym w Penrose Park w intencji naszych zmarlych bliskich, miedzy innymi zmarlego w tamtym roku meza Kasi Juchnickiej – Andrzeja, taty naszych Krasnali, Antosia i Juli. Po mszy odbylo sie rowniez spotkanie z ksiedzem Damianem Mosakowskim. Nastepnie zwiedzilismy cale sanktuarium.


26 marca 2017 zorganizowalismy rowniez specjalny piknik w Weston Park, by podziekowac spolecznosci polskiej w Canberze za wsparcie okazane Kasi Juchnickiej po smierci meza.

Spotkanie wielkanocne -"Kokoszki".
Z ostatnich inicjatyw - 8 kwietnia w Ambasadzie RP w Canberze zorganizowalysmy wspolnie z Gosia Orzechowska spotkanie i warsztaty artystyczne o tematyce wielkanocnej. Idea, ktora przyswiecala nam przy tworzeniu tego wydarzenia bylo polaczenie seniorow z najmlodszym pokoleniem polinijnym. Wspolpracowalysmy z Pania Halina Stawska, prezeska Klubu Seniora. W spotkaniu wzielo udzial 60 osob ze srodowiska polonijnego, z reprezenctacja Klubu Seniora, Organizacji Mlodziezy Polskiej "Krasnoludki", dzieci z polskiej szkoly oraz grupy "Wielkopolska".


W spotkaniu wzieli rowniez udzial przedstawiciele Ambasady RP na czele z Ambasadorem RP, Pawlem Milewskim. Dziekujemy Panu Ambasadorowi, ze znalazl dla nas czas w swoim wypelnionym po brzegi grafiku, rowniez podziekowania za piekne cieple slowa, za udostepnienie nam sali oraz wszystkim pracownikom ambasady – Pani Ewie Zbytek, Pani Basi Bralewskiej-Beczek oraz Panu Krzysztofowi Beczek za pomoc organizacyjna i techniczna.

W bogatym programie omowione zostaly tradycje i zwyczaje polskie zwiazane z okresem wielkanocnym, nasza tradycja ludowa i obrzedami chrzescijanskimi. Zaprezentowalysmy rowniez barwne prezentacje wyjasniajace dzieciom tradycje przygotowyania palm wielkanocnych, wyjasnilysmy symbolike swiat, tradycje polskich wielkanocnych potraw, sztuke dekoracji stolow oraz obyczaje lanego poniedzialku.




Uczestnicy wykonali rowniez bardzo kolorowe i pomyslowe ozdoby swiateczne, przygotowane przez Gosie Orzechowska. W drugiej artystycznej czesci programu wystapili Linus Lee stypendysta, student Szkoly Muzycznej Australijskiego Uniwersytetu Narodowego oraz grupa "Wielkopolska". W koncercie foretpianowym uslyszelismy utwory polskiej muzyki klasycznej i filmowej miedzy innymi "Walc Barbary" z filmu "Noce I dnie", walc a-moll Fryderyka Chopina,  "Jesienne roze", szlagier okresu miedzywojennego. Byl to wzruszajacy akcent zwlaszcza dla naszych seniorow.

Wielkopolska zaprezentowala dwa tance: polke oraz goralski i jak zawsze ozywila i poruszyla zgromadzona w ambasadzie publicznosc.


Wszystkie materialy edukacyjne, artystyczne dla spolecznosci polskiej bioracej udzial w warsztatach zakupione zostaly z funduszow z Fundacji Bluma, ktora od lat wspiera podobne inicjatywy promocji jezyka i kultury polskiej w calej Australii. Rowniez bardzo nam pomogli seniorzy i rodzice dzieci, ktorzy przygotowali przepyszny poczestunek. Serdecznie wszyskim dziekujemy. W Tygodniku Polskim ukazal sie artykul przygotowany przez Pana Eugeniusza Bajkowskiego na temat "Kokoszek", zatem Polonia we wszystkich stanach w Australii bedzie mogla dowiedziec sie o tym wydarzeniu.


Struktura organizacyjna. Moze tylko juz na koniec wyjasnie kwestie naszej struktury organizacyjnej. Organizacja Mlodziezy Polskiej historycznie zostala stworzona, by zrzeszac trzy organizacje mlodziezowe w Canberze czyli "Bursztynki", "Krasnoludki", "Wielkopolske". Bursztynki pozniej zalozyly odrebna organizacje. Z grupa "Wielkopolska" rowniez zadecydowalismy, ze z formalnych wzgledow lepiej dla "Wielkopolski" bedzie stworzyc odrebna strukture. Zatem z trzech zreszonych grup w Organizacji Mlodziezy Polskiej zostaly "Krasnoludki". I tak tez wyglada nasza obecna struktura formalna.

Wiele osob myli "Wielkopolske" z "Krasnalami" i odwrotnie. Jest to nieuknione, poniewaz angazujemy sie z mezem, Markiem Mikolajczakiem w dzialalnosc obydwu grup. Czlonkostwo rowniez jest zblizone. Grupy maja jednak zupelnie inny cel. "Wielkopolska" promuje polskie tance narodowe i nasza kulture ludowa. Organizacja Mlodziezy Polskiej ("Krasnoludki") zajmuje sie promocja kultury polskiej i jezyka polskiego w szerzym znaczeniu, skupiajac sie na budowaniu i podtrzymywaniu wiezi spolecznych z rodakami na obczyznie.

Plany na przyszlosc.
W planach na przyszlosc mamy miedzy innymi: sportowy dzien dziecka dla rodzin polskich; bal niespodzianke dla seniorow; warsztaty psychologiczne w jezyku polskim; oraz niezwykle popularne i cenne programy wakacyjne dla dzieci w j. polskim, na ktore juz wielu naszych Krasnaludkow i ich rodzicow nie moze sie juz doczekac!