Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
22 maja 2017
U "Strzeleckiego" w Białołęce
Wojciech Owsianowski (tekst i zdjęcia)

W dniu 16 maja b.r. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 154 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Warszawie – Białołęka obchodziła jubileusz 40-lecia swojego Patrona. Paweł Edmund Strzelecki jest w Polsce patronem dwóch szkół podstawowych: w Poznaniu – Głuszynie i Warszawie – Białołęce oraz dwóch gimnazjów w Poznaniu i Czarnym Lesie k/Częstochowy. Historia szkoły warszawskiej sięga początków XX wieku. Początkowo mieściła się we wsi Dąbrówka Szlachecka, później w budynkach przy ul. Modlińskiej i ul. Sprawnej, a od 1967 r. w nowym budynku przy ul. Leśnej Polanki 63/65. W dniu 14 maja 1977 r. Szkoła Podstawowa Nr 154 otrzymała imię Pawła Edmunda Strzeleckiego – największego polskiego podróżnika, odkrywcy, geografa i geologa.

W 1984 r. szkoła uczestniczyła w obchodach „Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego”, a w 1990 r. gościła delegatów Nadzwyczajnego Zjazdu Towarzystwa Polska – Australia. W latach 1997 i 2012 szkoła obchodziła kolejno jubileusze 30-lecia i 35-lecia działalności. Od 2008 r. szkoła nieustannie się rozwija i rozbudowuje, powiększając profil nauczania o oddziały integracyjne i dzieci przedszkolne, dostosowując się w ten sposób do potrzeb mieszkańców dzielnicy Białołęka. Dzisiejsza piękna i nowoczesna Szkoła Podstawowa P.E. Strzeleckiego w Białołęce wyróżnia się wśród wielu szkół podstawowych i świeci przykładem, niczym gwiazda pierwszej wielkości w popularyzacji osiągnięć i dokonań swojego Patrona, zasłużonego dla Australii odkryciem i nazwaniem najwyższego szczytu tego kontynentu Górą Tadeusza Kościuszki (2228 m n.p.m.), co miało miejsce w 1840 r., co upamiętniono pomnikiem P.E. Strzeleckiego w Jindabyne (Australia) w 1988 r.


Ważne są także zasługi P.E. Strzeleckiego w walce z Wielkim Głodem w Irlandii w latach 1847-1849, ratującego od śmierci tysiące istnień ludzkich, co upamiętniono w 2015 r., odsłonięciem tablicy pamiątkowej w Dublinie (Irlandia). Szkoła pielęgnuje pamięć historyczną o swoim Patronie w sposób zadawalający, uczęszcza do niej 950 uczniów i uczennic oraz 70 dzieci uczęszczających do przedszkola, także im. P.E. Strzeleckiego, których naucza 120 nauczycieli oraz dba o wszystkich 60 osób obsługi.

Od 2008 r. dyrektorem szkoły jest mgr Sylwester Kolibabski. Szkoła prowadzi działalność w czterech nowoczesnych budynkach szkolnych i jest ona „najpiękniejszą szkołą pod słońcem”, o czym informuje miły głos uczennicy w telefonie szkolnym. Ozdobą dzisiejszej Białołęki, drugiej pod względem powierzchni ładnej i przyjaznej dzielnicy Warszawy jest m.in. pomnik kotwica dar Ligii Morskiej i Rzecznej, która pochodzi z niszczyciela ORP Warszawa – okrętu flagowego Polskiej Marynarki Wojennej w latach 1988 – 2003.






Uroczystość jubileuszowa 40-lecia patrona – ważny dzień dla społeczności szkolnej - zgromadziła wielu znakomitych gości, których witał nauczyciel przebrany za Pawła Edmunda Strzeleckiego. Obecnie byli przedstawiciele Władz Samorządowych i Oświatowych Białołęki, dyrektorzy i młodzież zaprzyjaźnionych szkół warszawskich wraz z licznymi pocztami sztandarowymi, delegacje: Szkoły Podstawowej im. P.E. Strzeleckiego z Poznania – Głuszyny z dyr. Anną Liebert oraz Gimnazjum im. P.E. Strzeleckiego w Poznaniu z dyr. Ewą Baranowską, delegacja Oddziału Środowiskowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego im. Franciszka Jaśkowiaka w Poznaniu.

Gościem honorowym był Feliks Molski z Australii - przedstawiciel Kościuszko Heritage z Sydney, odwiedzający w Europie pomniki Tadeusza Kościuszki, jako że 2017 rok przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony został „Rokiem Kościuszki”. Odbyły się występy artystycznych zespołów uczniowskich oraz występy nauczycieli - śpiewających i muzykujących, nagrodzone gromkimi brawami. Zwiedzano sale i pomieszczenia szkolne specjalnie przygotowane na ten dzień. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa kronik szkolnych, zgromadzonych przez bibliotekę.






Na zakończenie uroczystości odsłonięto Mural na budynku szkolnym, przedstawiający P.E. Strzeleckiego na rowerze, jadącego do Australii. Odbyło się także radosne spotkanie towarzyskie, a wspomnieniom, opowiadaniom i zamierzeniom nie było końca. W dniu następnym w przedszkolu szkolnym im. P.E. Strzeleckiego odbyło się spotkanie dzieci z „ciekawymi ludźmi”. Róża i Wojciech Owsianowscy opowiadali o zwierzętach żyjących w Australii. Tym razem bohaterem spotkania był Miś Koala, podarowany do zbiorów przedszkola.

Tekst i zdjęcia Wojciech Owsianowski