W dniu 16 maja b.r. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 154 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Warszawie – Białołęka obchodziła jubileusz 40-lecia swojego Patrona. Paweł Edmund Strzelecki jest w Polsce patronem dwóch szkół podstawowych: w Poznaniu – Głuszynie i Warszawie – Białołęce oraz dwóch gimnazjów w Poznaniu i Czarnym Lesie k/Częstochowy. Historia szkoły warszawskiej sięga początków XX wieku. Początkowo mieściła się we wsi Dąbrówka Szlachecka, później w budynkach przy ul. Modlińskiej i ul. Sprawnej, a od 1967 r. w nowym budynku przy ul. Leśnej Polanki 63/65. W dniu 14 maja 1977 r. Szkoła Podstawowa Nr 154 otrzymała imię Pawła Edmunda Strzeleckiego – największego polskiego podróżnika, odkrywcy, geografa i geologa.
W 1984 r. szkoła uczestniczyła w obchodach „Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego”, a w 1990 r. gościła delegatów Nadzwyczajnego Zjazdu Towarzystwa Polska – Australia. W latach 1997 i 2012 szkoła obchodziła kolejno jubileusze 30-lecia i 35-lecia działalności. Od 2008 r. szkoła nieustannie się rozwija i rozbudowuje, powiększając profil nauczania o oddziały integracyjne i dzieci przedszkolne, dostosowując się w ten sposób do potrzeb mieszkańców dzielnicy Białołęka. Dzisiejsza piękna i nowoczesna Szkoła Podstawowa P.E. Strzeleckiego w Białołęce wyróżnia się wśród wielu szkół podstawowych i świeci przykładem, niczym gwiazda pierwszej wielkości w popularyzacji osiągnięć i dokonań swojego Patrona, zasłużonego dla Australii odkryciem i nazwaniem najwyższego szczytu tego kontynentu Górą Tadeusza Kościuszki (2228 m n.p.m.), co miało miejsce w 1840 r., co upamiętniono pomnikiem P.E. Strzeleckiego w Jindabyne (Australia) w 1988 r.
|
Ważne są także zasługi P.E. Strzeleckiego w walce z Wielkim Głodem w Irlandii w latach 1847-1849, ratującego od śmierci tysiące istnień ludzkich, co upamiętniono w 2015 r., odsłonięciem tablicy pamiątkowej w Dublinie (Irlandia). Szkoła pielęgnuje pamięć historyczną o swoim Patronie w sposób zadawalający, uczęszcza do niej 950 uczniów i uczennic oraz 70 dzieci uczęszczających do przedszkola, także im. P.E. Strzeleckiego, których naucza 120 nauczycieli oraz dba o wszystkich 60 osób obsługi.
Od 2008 r. dyrektorem szkoły jest mgr Sylwester Kolibabski. Szkoła prowadzi działalność w czterech nowoczesnych budynkach szkolnych i jest ona „najpiękniejszą szkołą pod słońcem”, o czym informuje miły głos uczennicy w telefonie szkolnym. Ozdobą dzisiejszej Białołęki, drugiej pod względem powierzchni ładnej i przyjaznej dzielnicy Warszawy jest m.in. pomnik kotwica dar Ligii Morskiej i Rzecznej, która pochodzi z niszczyciela ORP Warszawa – okrętu flagowego Polskiej Marynarki Wojennej w latach 1988 – 2003.
|
|
|
Uroczystość jubileuszowa 40-lecia patrona – ważny dzień dla społeczności szkolnej - zgromadziła wielu znakomitych gości, których witał nauczyciel przebrany za Pawła Edmunda Strzeleckiego. Obecnie byli przedstawiciele Władz Samorządowych i Oświatowych Białołęki, dyrektorzy i młodzież zaprzyjaźnionych szkół warszawskich wraz z licznymi pocztami sztandarowymi, delegacje: Szkoły Podstawowej im. P.E. Strzeleckiego z Poznania – Głuszyny z dyr. Anną Liebert oraz Gimnazjum im. P.E. Strzeleckiego w Poznaniu z dyr. Ewą Baranowską, delegacja Oddziału Środowiskowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego im. Franciszka Jaśkowiaka w Poznaniu.
Gościem honorowym był Feliks Molski z Australii - przedstawiciel Kościuszko Heritage z Sydney, odwiedzający w Europie pomniki Tadeusza Kościuszki, jako że 2017 rok przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony został „Rokiem Kościuszki”. Odbyły się występy artystycznych zespołów uczniowskich oraz występy nauczycieli - śpiewających i muzykujących, nagrodzone gromkimi brawami. Zwiedzano sale i pomieszczenia szkolne specjalnie przygotowane na ten dzień. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa kronik szkolnych, zgromadzonych przez bibliotekę.
|
|
|
Na zakończenie uroczystości odsłonięto Mural na budynku szkolnym, przedstawiający P.E. Strzeleckiego na rowerze, jadącego do Australii. Odbyło się także radosne spotkanie towarzyskie, a wspomnieniom, opowiadaniom i zamierzeniom nie było końca. W dniu następnym w przedszkolu szkolnym im. P.E. Strzeleckiego odbyło się spotkanie dzieci z „ciekawymi ludźmi”. Róża i Wojciech Owsianowscy opowiadali o zwierzętach żyjących w Australii. Tym razem bohaterem spotkania był Miś Koala, podarowany do zbiorów przedszkola.
Tekst i zdjęcia Wojciech Owsianowski
|