Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
6 czerwca 2017
Korespondencja z Perth: Związek Młodzieży, historia i terażniejszość
Halina Szunejko
W latach 50tych w Zachodniej Australii, nowo przybyli polscy imigranci z obozów uchodźców w Afryce postanowili zorganizować miejsce, które pomogłoby polskim dzieciom i polskiej młodzieży zachować polski język, polską kulturę i polskie tradycje. Zorganizowano grupy oparte na zasadach związku harcerstwa dla chłopców i dziewcząt, które wcześniej działały w obozach uchodźców. To było bardzo ważne dla nowo przybyłych polskich uchodźców, żeby mieli swoje miejsce spotkań, polską szkołę i pole campingowe. Dlatego w 1953 został zakupiony Dom Polski na Brisbane Street. Polska Szkoła imienia Adama Mickiewicza powstała w 1952. Znaleziono również odpowiednia działkę na pole kampingowe. Pole kampingowe, parcela wielkości 15 akrów w pobliżu jeziora Laschanaulti, zostało zakupione w 1972 roku. Kosztowało $ 8,500. Tytuł własności był wystawiony na Związek Polaków w Zachodniej Australii.

Następujące organizacje partycypowały w kosztach nabycia tej ziemi.
Związek Polaków w Zachodniej Australii - $ 1,000
Koło Polek w Zachodniej Australii - $ 1,000
Koło Polskich Kombatantów - $ 2,000
Były to jedyne udziały tych organizacji w kosztach zakupu Pola Kopernika.

Związek Młodzieży, który także dołożył $ 1,000 do zakupu Pola Kopernika, otrzymał pożyczkę ( $ 5,000) żeby pomału spłacić zapis bankowy na hipotece Pola Kopernika i rozpocząć prace nad rozbudową niezbędnych potrzeb zagospodarowania Pola do użytków kampingowych. Młodzi ludzie, kierowani przez kwalifikowanych instruktorów, pracowali bardzo ciężko żeby zebrać potrzebne fundusze.Kiedy pożyczka została spłacona w 1979 Roku i Związek Młodzieży został zarejestrowany jako inkorporowana organizacja nastąpiło przekazanie własności Pola Kopernika ze Związku Polaków w Zachodniej Australii do Związku Młodzieży, który nadal jest jedynym pełnoprawnym właścicielem Pola Kopernika.

Przez 44 lata wielu z nas pracowało niezmordowanie nad poprawą wyposażenia Pola Kopernika, nazwanym tak w 1973 roku dla uczczenia 500setnej rocznicy urodzin naszego wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Wielu z nas pamięta te wspaniałe czasy obozowania w lecie, pod namiotami, bez bieżącej wody, bez toalet, z prymitywnymi piecami do gotowania, używając jezioro Leschanaultia do kąpieli i nauki pływania. Bardzo staraliśmy się poprawić wyposażenie Pola Kopernika. Przez lata zorganizowaliśmy wiele i wybudowaliśmy, co tylko było możliwe.

 Z kurnika wybudowaliśmy tak zwany Pałac pod Blacha, w którym mogło biwakować około 100 osób.
 Wybudowaliśmy mała kapliczkę
 Wykarczowaliśmy teren wokół głównego placu
 Wyczyściliśmy ścieżki dla sportowych zajęć młodzieży
 Zorganizowaliśmy miejsce do gry w siatkówkę
 Podłączyliśmy elektryczność
 Zainstalowaliśmy pompę wodną
 Wybudowaliśmy proste toalety i prysznice ( niestety tylko z zimną wodą ze zbiornika).

Niestety, wandale zniszczyli nasz hall i wymalowali rasistowskie napisy i swastyki na ścianach. Zawiadomiliśmy Policję o tym zajściu, ale nigdy nie znaleziono sprawców. Później wiele pożarów zniszczyło tereny wokół Pola Kopernika. Ponieważ teren ten jest miejscem wysokiego zagrożenia pożarowego, stało się oczywiste, że obozowanie na Polu Kopernika, szczególnie w lecie, nie jest bezpieczne.

Nie zniechęceni bezsensownym wandalizmem ani innymi przeszkodami nadal ponosiliśmy koszty utrzymania Pola Kopernika. Płacimy podatki do Shire of Mundering ( ponad $ 2,000 rocznie), opłacamy zabezpieczenie przeciwpożarowe, czyli kontrolowane wypalanie i wycinki ( $ 1,000 rocznie). Zbieramy fundusze na utrzymanie Pola Kopernika. Organizujemy Quiz Nights pośród polskiej społeczności. Poprzez promocję naszej aktywności zawsze wyraźnie określaliśmy, że pieniądze zebrane ze sprzedaży biletów na Quiz Knight są wydawane na utrzymanie Pola Kopernika. Pomagała nam w tym Rada Polonii w zachodniej Australii umożliwiając zbiórkę funduszy na utrzymanie Pola Kopernika na zakończenie Akademii organizowanych dla uczczenia ważnych polskich rocznic. Były to kwoty od $ 200 do $ 400.

Prowadzimy lekcje języka polskiego dla dorosłych, z których cały przychód jest wpłacany na konto Związku Młodzieży. Aktywnie promujemy polska kulturę i polskie tradycje. Corocznie nagrywamy życzenia Świąteczne i noworoczne dla wszystkich słuchaczy Radia 6EBAFM. W 2016 roku Związek Młodzieży, jako jedyna organizacja w Perth, zebrał i wysłał $ 2,000 dla młodzieży z Kazachstanu, aby tym, którzy przez wiele pokoleń nadal czują się Polakami umożliwić udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. To tylko kilka przykładów naszej działalności.

Po 44 latach przyszedł czas na zdecydowanie, co należy zrobić, aby nasza ciężka praca nie poszła na marne i była zawsze pamiętana, jako praca dla dobra Polonii. Jest naszym obowiązkiem zabezpieczenie Pola Kopernika w taki sposób, aby nigdy nie dostało się w prywatne ręce. Zapewne niektórzy z Państwa słyszeli nierealne historie o tym, czym Pole Kopernika może być dzisiaj. Nie będę z nimi polemizować, bo są zwyczajnie nierealne. Dla wyjaśnienia podstawowych mitów powiem tylko, że według lokalnych władz, na Polu Kopernika nie ma bieżącej wody ani podłączenia do ścieków. Najbliższy punkt, do którego można podłączyć ścieki z Pola Kopernika jest około 22 kilometry dalej, w Mundering. A co najważniejsze, ziemia ta jest zakwalifikowana jako ekstremalnie niebezpiecznie zagrożona pożarami i jest to naturalny teren pod ochroną.

Zdecydowaliśmy że Pole Kopernika będzie sprzedane, a zyski otrzymane z tej sprzedaży w całości przeznaczone na utworzenie fundacji na wzór Fundacji Bluma.

Będzie to fundacja zorganizowania zgodnie z prawem, zgodnie z finansowymi zasadami prowadzenia fundacji. Jej utworzenie będzie nadzorowane przez organizacje obecnie wspierające Związek Młodzieży i Pole Kopernika.

Ta Fundacja będzie świadectwem naszej dobrej woli działania na rzecz pomocy dla zorganizowanych polskich grup propagujących polską kulturę, polski język i polskie tradycje. Jesteśmy świadomi ogromu potrzeb finansowych, jakie maja polskie grupy młodzieżowe. Wspomnę tylko kilka jak polskie szkoły, polskie grupy taneczne, polskie grupy teatralne, chóry czy związki harcerskie. W Perth przykładem takich organizacji mogą być Scena 98, Polska Szkoła Im,. Adama Mickiewicza, Polska Grupa Taneczna Kukułeczka.

Ta fundacja będzie miała na celu pomoc tym grupom w prowadzeniu ich działalności. Będzie również promowała imię naszego wielkiego astronoma, o którym nie wszyscy wiedza, że był Polakiem. Głęboko wierzę, że wszyscy ludzie dobrej woli wspomogą nas w naszych staraniach.

Halina T. Szunejko OAM
Perth, 3 czerwca 2017 roku