Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywana popularnie świętem Bożego Ciała, które w tym roku obchodzono w dniu 15 czerwca, to jedno z najstarszych świąt religijnych w naszym kraju, którego tradycje sięgają początków XIV w., to także jedno z najpiękniejszych i zarazem najbarwniejszych świąt w Polsce, gdzie nie może zabraknąć orkiestry, chóru, dziewczynek sypiących płatki kwiatów, sztandarów, strojów ludowych, galowych mundurów różnych służb i organizacji. Tysiące wiernych ze wszystkich miast i wsi wychodzą na ulice, aby uczestniczyć w procesjach Bożego Ciała, śpiewając nabożne pieśni i modląc się przy czterech ołtarzach, dając w ten sposób swoje świadectwo przywiązania do kościoła katolickiego.
Ołtarze procesyjne budowane są zazwyczaj przez mieszkańców domów przy których się one znajdują, co stanowi dla ich „twórców” duże wyróżnienie, a niekiedy przedmiot podziwu. Najważniejszym akcentem każdej procesji jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem niesiona przez księdza, a nad nimi ozdobny baldachim podtrzymywany przez zasłużonych mieszkańców parafii w otoczeniu licznego duchowieństwa oraz ministrantów.
Moje zainteresowanie wzbudziła uroczystość Bożego Ciała w Inowrocławiu, mieście „od zawsze leżącym na soli”, słynącym z górnictwa solnego, nazywanym często stolicą Kujaw Zachodnich oraz będące znanym i popularnym uzdrowiskiem, www.inowroclaw.pl. Na uroczystość Bożego Ciała w Inowrocławiu nakładały się także akcenty rocznicowe: 600-lecie Prymasostwa w Polsce oraz 90. rocznica Pierwszego Kongresu Eucharystycznego w Polsce, który odbył się w tym mieście w dniach 25-26 czerwca 1927 r., zwołany przez kardynała Augusta Hlonda – Prymasa Polski (1926-1948). W Kongresie tym uczestniczyła m.in. Matka Urszula Ledóchowska (1865-1939), obecnie święta, założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, www.sanktuarium-pniewy.pl.
|
|
|
|
|
Uroczystościom Bożego Ciała w Inowrocławiu przewodniczył Metropolita Gnieźnieński abp Wojciech Polak – Prymas Polski, który odprawił mszę świętą koncelebrowaną w kościele p.w. Zwiastowania NMP z udziałem duchowieństwa w obecności przedstawicieli Władz Samorządowych, organizacji społecznych oraz licznych mieszkańców miasta i kuracjuszy z całej Polski. W wygłoszonej homilii Prymas Polski powiedział m.in.
„Wychodząc dziś na ulice naszych miast i wsi z Jezusem ukrytym pod postacią chleba nie idziemy po to, by ukazywać światu „pokarmu który nie nasyci”, nie niesiemy w monstrancji jakiejś magicznej mocy „reklamowanego produktu, który będzie panaceum na wszelkie trudne sytuacje i ludzkie problemy”. Niesiemy Boga, którego obecność pod postacią chleba, a więc także obecność w nas, gdy Go przyjmujemy, jest nie tylko wielką łaską i darem, ale również ogromnym zobowiązaniem, by teraz poprzez życie i wiarę ukazywać Go innym. Niosąc dziś Jezusa w monstrancji ulicami naszych miast, ci wszyscy którzy spożywają go, żyją przez niego, powinni codziennie sami stawać się żywą monstrancją dla innych”.
Prymas kontynuował: „Dziś Jezus pójdzie przecież tymi samymi ulicami, którymi my codziennie chodzimy, będzie w tych samych miejscach, w których i my niejednokrotnie jesteśmy. Dziś stanie pośród tych samych ludzi, naszych bliźnich, pośród których i my przecież na co dzień żyjemy. Czy więc my przez naszą obecność i nasze życie jesteśmy tymi, którzy mówią i ukazują innym obecność Jezusa?”.
Po mszy świętej uroczysta procesja przeszła ulicami miasta, więcej: Tutaj fotogaleria!.
Tekst W. Owsianowski Zdjęcia E. Budny
|