Jerzy Andrzejewski popularny artysta fotografik urodził się 20 stycznia 1948 r. w Gnieźnie. Fotografią zajmuje się od 1957 r., kiedy z okazji I komunii świętej otrzymał w prezencie aparat fotograficzny marki Druh, później w Poznaniu ukończył Technikum Chemiczne, specjalność fotografia, którą zawodowo zajmuje się od 1968 r., kiedy rozpoczął pracę w Pracowni Rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Działalność reporterską uprawiał w prasie poznańskiej i gnieźnieńskiej. Ciekawym okresem w jego działalności była współpraca z Przedsiębiorstwem Połowów Dalekomorskich ODRA w Świnoujściu z którym opłynął „pół świata”.
Od dawna współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (MPPP) i Archidiecezją Gnieźnieńską, gdzie uprawia fotografię dokumentalną oraz Instytutami Historii Sztuki Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uprawia fotografię naukową, obcując z architekturą romańską i gotycką.
Jego zdjęcia publikowano w albumach o charakterze popularno-naukowym, katalogach muzealnych oraz na wystawach autorskich. Nazwanie Jerzego Andrzejewskiego fotografikiem lub artystą fotografem jest dużym uproszczeniem. Zdaniem wielu znawców Jerzy Andrzejewski od dawna jest uważany za piewcę architektury w fotografii na co zasłużył doskonałością swojego warsztatu, rzemiosła oraz pracowitego życia.
Czerwinsk - kościół OO. salezjanów pw. NMP |
Gniezno - katedra |
Jubilat |
Zbiór jego prac fotograficznych liczy kilka milionów zdjęć, a używany w przeszłości sprzęt fotograficzny utworzył poważną i wartościową kolekcję historii fotografii. Jego ulubioną tematyką od lat jest romańska i gotycka architektura sakralna w Polsce i Europie. Doskonałe fotografie tej architektury ukazują dwa albumy Wydawnictwa M w Krakowie, p.t. KOŚCIOŁY ROMAŃSKIE W POLSCE, autor Jarosław Jarzewicz ( 2014) oraz KOŚCIOŁY GOTYCKIE W POLSCE, autor Marek Walczak (2016).
Zdjęcia te także można było podziwiać w ostatnim czasie na dwóch wystawach Jerzego Andrzejewskiego p.t. „Architektura romańska i gotycka w Europie”- Galeria Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (2016) i druga p.t. „Romańska architektura sakralna (X-XIII w.) – Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (2017).
Giecz - kościół romański pw. Wniebowzięcia NMP |
Gniezno - kościół św. Jana |
Gosławice - kosciół parafialny pw. św. Andrzeja |
Inowrocław - Kolegiata Romańska |
Fotografie Jerzego Andrzejewskiego są dobrze znane Czytelnikom Pulsu Polonii, bowiem były często prezentowane jako ilustracje wielu wydarzeń: Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski w 2016 r. oraz na bieżąco możemy je podziwiać jako ilustracje wydarzeń Jubileuszu 600-lecia Prymasostwa w Polsce.
Z okazji jubileuszu 60-lecia przebogatej, wartościowej i wielowątkowej działalności fotograficznej, dokumentującej m.in. najważniejsze wydarzenia naszej historii, Redakcja Pulsu Polonii w imieniu własnym oraz Czytelników przesyła Dostojnemu Jubilatowi Jerzemu Andrzejewskiemu, także naszemu gnieźnieńskiemu współpracownikowi, najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym.
Tekst Wojciech Owsianowski zdjęcia Jerzy Andrzejewski
Kraków - katedra na Wawelu |
Kruszwica- Kolegiata Romańska pod wezw. NMP |
Malbork - widok na Zamek Krzyżacki przez Nogat |
|