Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
28 sierpnia 2017
Takiego koncertu jeszcze w Wadowicach nie było!
Michał Siwiec-Cielebon

[ESK] Miałam przed chwilą telefon z Niemiec. Dzwonił znakomity muzyk Tomasz Trzciński, nasz wspaniały juror, który finalizuje swój raport oceniający piosenki i kompozycje nadesłane na Międzynarodowy Konkurs Kosciuszko Bicentenary. Jak z przesympatycznej rozmowy wynikało, jest szansa na to, że spotkamy się w Krakowie w połowie pażdziernika, kiedy to delegacja Kosciuszko Heritage bedzie brała udział w wielkich uroczystościach na Kopcu i na Wawelu z okazji 200-rocznicy śmierci T. Kościuszki. W tym samym czasie planowany jest w Krakowie koncert T. Trzcińskiego "Co Mu w Duszy Grało" dedykowany św. Janowi Pawłowi II. Od dziś żyję więc nadzieją,że koncert dojdzie do skutku i że będzie okazja poznać naszego jurora osobiście. A tymczasem możemy się podelektować fragmentami tego niezwykłego koncertu, które umieszczono na internecie. Poniżej kilka cytatów z obszernego artykułu Michała Siwca-Cielebona oraz linki na portale, gdzie można znaleźć komplet materiałów oraz nagrań.

Koncert „Co mu w Duszy Grało” dedykowany świętemu Janowi Pawłowi II, a wykonany przez maestro Tomasza Trzcińskiego w sobotę 8 lipca w kościele pod wezwaniem Św. Piotra Apostoła w Wadowicach, wywarł na słuchaczach wielkie wrażenie. Mogą o tym świadczyć słowa proboszcza tej świątyni i dziekana dekanatu Wadowice-Południe, księdza prałata Tadeusza Kasperka, skierowane do wykonawcy i słuchaczy. Powiedział on: „Jestem tu już proboszczem 24 lata, ale takiego koncertu jeszcze w tym kościele nie było”. Koncert zainaugurował cykl imprez „Bóg i Ojczyzna”, nad którym patronat honorowy objął Arcybiskup Metropolita Krakowski, ks. prof. dr hab. Marek Jędraszewski. Okolicznościowy list Arcybiskupa skierowany do wykonawcy i słuchaczy koncertu oraz wszystkich uczestników cyklu „Bóg i Ojczyzna” odczytał ks. prał. T. Kasperek. Wśród słuchaczy obecny był także dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, które również objęło patronat nad koncertem, ks. dr Jacek Pietruszka.

Tomasz Trzciński, wybitny polski pianista, wirtuoz, aranżer i kompozytor, a także chórzysta i dyrygent urodził się w Szczecinie, a obecnie mieszka i tworzy w Moguncji (Mainz) w Niemczech. Jest mistrzem różnych gatunków muzyki – gra zarówno klasykę jak i jazz, a także wspaniale improwizuje, bawiąc się łączeniem muzyki różnych stylów i epok. Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Naukę kontynuował i rozwijał swój talent na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu im. Johannesa Gutenberga w Moguncji, gdzie jego mistrzynią była jedna z najwybitniejszych polskich pianistek, światowej sławy artystka – prof. Lidia Grychtołówna. Dyrygenturę chóralno-orkiestrową studiował pod kierunkiem prof. Josharda Dausa. W 2005 r. zrealizował pod kierunkiem Manfreda Reicherta wielki projekt łączący jazzowy koncert Keitha Jaretta z zaliczanymi do muzycznej klasyki utworami Jana Sebastiana Bacha i Dymitra Szostakowicza. Zarówno interpretacja jarettowskiego „The Köln Concert” (Koncertu Kolońskiego), jak i własne improwizacje Tomasza Trzcińskiego zatytułowane „Blue Mountains” stały się światową artystyczną wizytówką tego muzyka.


W swojej Wielkiej Improwizacji Muzyczno-Duchowej Tomasz Trzciński opisał poprzez muzykę fortepianową życie i nauczanie Polskiego Papieża. Opowiedział je cytatami z utworów ludowych, religijnych i patriotycznych, znanych Wielkiemu Wadowiczaninowi i wszystkim Polakom, tworząc swoisty i niepowtarzalny poemat polskości i chrześcijaństwa, chwilami przerywany podmuchami dziejowych wichur atakujących Polskę i powiewami wiatru symbolizującego Ducha Świętego. Słychać w tej muzyce także echo strzałów z watykańskiego placu Świętego Piotra.

Zaczęło się od cytatu najpóźniejszego, ale odnoszącego się do najstarszych doświadczeń życiowych Jana Pawła II – „Tu w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło” (1999 r.). Później muzyka wirowała kolejno wokół przywołania Ducha Świętego z placu Zwycięstwa (Józefa Piłsudskiego) w Warszawie (1979 r.), powiewu wiatru od morza (Szczecin 1987 r.) i konieczności walki każdego człowieka o swoje Westerplatte (Gdańsk-Westerplatte z tegoż roku). Konieczność troski o Matkę-Ojczyznę i współbraci-bliźnich przypomniał cytat z podkieleckiego lotniska w Masłowie (1991 r.) a wierności Krzyżowi cytat spod Wielkiej Krokwi w Zakopanem z roku 1997. Koncert zwieńczyła Litania do Jana Pawła II napisana 16 kwietnia 2005 r., w dwa tygodnie po śmierci Polskiego Papieża, przez ówczesnego kardynała Josepha Ratzingera. Już wtedy późniejszy następca Jana Pawła II (wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 r. przyjął imię Benedykta XVI) przekonany był o świętości swego poprzednika. Modlitwę tę poprowadziła Zuzanna Kurtyka.

www.glosgminny.pl/koncert-co-mu-w-duszy-gralo/

pressmania.pl/co-mu-w-duszy-gralo-takiego-koncertu-jeszcze-w-wadowicach-nie-bylo/

dzieje.pl/kultura-i-sztuka/wadowice-rozpoczely-swietowanie-100-rocznicy-odzyskania-niepodleglosci