Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
14 wrzesnia 2017
Nowy Tomyśl - stolica wikliny
Wojciech Owsianowski. Foto Andrzej Chwaliński

CIEKAWA WIELKOPOLSKA - WIKLI - NOWY TOMYŚL. Ta trochę dziwna zbitka słów oznacza „wiklinowe miasto” czyli Nowy Tomyśl, od dawna uchodzący za stolicę wikliny i chmielu w Polsce. Nowy Tomyśl leży w zachodniej części Wielkopolski, w odległości 60 km od Poznania, przy autostradzie A2 i szlaku kolejowym Berlin – Poznań – Warszawa – Moskwa. Prawa miejskie otrzymał w 1786 r. i jest stolicą powiatu, od dawna uchodzi za najstarszy ośrodek uprawy chmielu i wikliny oraz sztuki plecionkarskiej w Polsce. Jego symbolem jest KOSZ GIGANT, największy wiklinowy kosz na świecie o wymiarach: długość 20 m, szer. 10 m i wys. 9 m, wykonany wg projektu Jędrzeja Stępaka, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Osobliwościami wysokiej klasy są także arcydzieła sztuki plecionkarskiej: jedyna w Polsce wiklinowa Muszla Koncertowa oraz Wigloo czyli unikalna forma igloo wykonana z gałązek wikliny. Okolice Nowego Tomyśla to największy w Wielkopolsce obszar „kolonizacji olenderskiej”, zasiedlony w XVIII w. i reprezentowany przez unikalną zabudowę mieszkalno-gospodarczą, więcej: www.nowytomysl.pl. Każdy turysta czy gość przybywający do Nowego Tomyśla obowiązkowo odwiedza działające od 1985 r. Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, będące Oddziałem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Dobrze jest trafić na Andrzeja Chwalińskiego – kierownika lub Monikę Kowalczyk – kustosza, którzy na chmielu i wiklinie znają się znakomicie i w ten zaczarowany świat wprowadzają tak interesująco, że trudno opuścić to miejsce. Nas Wojtka i Różę najbardziej zadziwiły meble ze sztucznej wikliny oraz samochód marki Trabant z karoserią oplecioną wikliną. Miłośnicy wikliniarstwa w mijającym sezonie turystycznym mogli uczestniczyć w XXXVIII Ogólnopolskim Plenerze Wikliniarskim, a odwiedzający to nadzwyczajne i urokliwe Muzeum mogli podziwiać eksponaty Wystawy „Wiklina 2017”.

Wiklinę i plecionkarstwo nowo tomyskie popularyzują od dawna takie imprezy jak np.: Ogólnopolskie Plenery Plecionkarskie; Spotkania Młodych Plecionkarzy; Warsztaty Plecionkarskie; Jarmark Chmielo-Wikliniarski; Pikniki z Wikliną. Wydarzeniem o znaczeniu międzynarodowym dla wikliniarstwa były trzy Światowe Festiwale Wikliny i Plecionkarstwa zorganizowane w latach 2008 r., 2011 r. i 2015 r. Głównym organizatorem tych imprez było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy w Nowym Tomyślu, więcej: www.festiwal-wiklina.pl.






Ciekawostką jest fakt uczestnictwa w III Festiwalu 2015 r. przedstawicielki Australii Pani Christem Jo Stone, która za wykonany eksponat otrzymała wyróżnienie.

Niezwykłą imprezą kończącego się tegorocznego lata w Nowym Tomyślu był Przegląd Kapel Podwórkowych p.t. „Pitolinie we Wiklinie” zorganizowany przez Nowotomyski Ośrodek Kultury i Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, dedykowany pamięci Andrzeja Bobkiewicza, nauczyciela, muzyka i wieloletniego konferansjera Kapeli Zza Winkla, jednej z najbardziej popularnych i lubianych kapel w Polsce, działającej już 37 lat, popularyzującej gwarę oraz folklor wielkopolski, założonej przez nauczyciela i muzyka Bogdana Górnego.

Koncert przy licznie zgromadzonej publiczności odbył się w słynnej muszli wiklinowej i uczestniczyły w nim następujące zespoły: Kapela Lwowska Fala – Ukraina, Kapela Spod Dębu – Piotrków Trybunalski, Kapela Bajer z Nowej Soli i Kapela Zza Winkla z Wikli – Nowego Tomyśla, więcej: www.zzawinkla.com.






Plantacja wikliny i kosiarka do jej wycinania

Mając trochę wolnego czasu odbyliśmy spacer po wiklinowym mieście, w którym podziwialiśmy oprócz zbiorów Muzeum, Kosz Gigant, Wiklinowy Deptak czyli ulicę Mickiewicza oraz odwiedziliśmy „wiklinowych ludzi” czyli Zakład Koszykarski Ireneusza Witczaka. Pan Irek w latach 1973-1983 pracował na plantacji wikliny swoich rodziców, a od 1983 prowadzi własną firmę, w czym dzielnie pomaga jemu żona Justyna i z którymi długo rozmawialiśmy o polskim wikliniarstwie i plecionkarstwie, więcej: www.irewit.vxm.pl .

Wojciech Owsianowski






Plantacja chmielu w Cichej Górze k. Nowego Tomyśla








Wiklinowi ludzie - Justyna i Ireneusz Witczak