Matka Tadeusza, Tekla z Ratomskich Kościuszkowa | Był prawdziwą supergwiazdą. Zanim Jan Paweł II wyszedł na balkon bazyliki św. Piotra, a Lech Wałęsa przeskoczył przez płot, to on był najbardziej znanym Polakiem na świecie. Tadeusz Kościuszko. Od 11 listopada jako pierwszy polski bohater ma swoje własne wirtualne muzeum. kosciuszko.wielkiehistorie.pl/
Rok 2017 został ogłoszony przez UNSESCO rokiem Tadeusza Kościuszki – w dwusetną rocznicę jego śmierci. 11 listopada rozpoczęło działalność wirtualne muzeum poświęcone polskiemu inżynierowi, dowódcy wojskowemu i reformatorowi. Muzeum powstało w Polsce, ale będzie również w wersji angielskiej, będzie więc dostępne i zrozumiałe dla gości na całym świecie.
Projekt realizowany jest przez Fundację Pamięć i Tożsamość przy udziale Narodowego Centrum Kultury oraz finansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i Fundacji PZU.
– U nas przedmioty nie są schowane za szkłem. Choć na ekranie komputera, to są bliżej widza niż gdziekolwiek indziej. Można obrócić medal i zobaczyć, co jest wygrawerowane z tyłu. Można otworzyć urnę z sercem Kościuszki. Mało kto wie, że w środku jest niewielki, metalowy sejf – opowiada Maciej Piwowarczuk, kustosz wirtualnego muzeum Tadeusza Kościuszki. -
Chodzi przede wszystkim o to, żeby goście muzeum mogli zrozumieć Kościuszkę. On wprawdzie nie napisał pamiętników, ale przedmioty z jego epoki, dostępne tak blisko, jak nigdy wcześniej, pozwalają poczuć klimat tamtych czasów i wczuć się w motywy jego postępowania.
Caryca Katarzyna wyznaczyła nagrodę za jego głowę, Napoleon nie chciał go nigdy więcej widzieć, prezydent Jefferson prosił, by byli razem pochowani, a Casanova pisał o nim, że jest nieśmiertelny.
W muzeum będzie można obejrzeć około 100 eksponatów m.in. z Polski, Białorusi (gdzie urodził się Kościuszko) i Szwajcarii (gdzie zmarł). Zdigitalizowanych zostało 250 przedmiotów, ale twórcy muzeum wybrali tylko te, które układają się w opowieść o naszym bohaterze. Na przykład podręcznik Antoniego Leopolda Oelsnitza „O bagażach wojska w polu będącego”, którego autor poprosił Kościuszkę o narysowanie ilustracji. To był debiut Kościuszki, świat najpierw poznał go jako autora rysunków. – Dla nas to pretekst, żeby pokazać, czemu był on uważany za wybitnego ucznia Szkoły Rycerskiej – dodaje kustosz.
W wirtualnym muzeum będzie można dokładnie obejrzeć listy i rozkazy Kościuszki, jego przedmioty osobiste (ryngraf z czasów, gdy uczył się w Szkole Rycerskiej czy cyrkiel z okresu, gdy tworzył fortyfikacje West Point, obecnie prestiżowej uczelni armii amerykańskiej).
– Nasze muzeum powstało jednak przede wszystkim, żeby opowiedzieć historię Kościuszki. Eksponaty bez opowieści i kontekstu nie miałyby znaczenia. Nasze muzeum rekonstruuje nie tylko życie Kościuszki, ale również dzieje upadku i śmierć Polski oraz narodziny innej potęgi: Stanów Zjednoczonych. I to jest dla nas najważniejsze – podkreśla Maciej Piwowarczuk.
Użytkownik (gość wirtualnego muzeum) będzie mógł podążać tropami polskiego bohatera w wybrany przez siebie sposób, poruszając się po mapach Polski z drugiej połowy XVIII w., Ameryki Północnej z okresu amerykańskiej wojny o niepodległość oraz świata z początku XIX w.
kosciuszko.wielkiehistorie.pl/
Maciej Piwowarczuk storyteller – opowiadacz historii / kustosz wirtualnego muzeum Tadeusza Kościuszki Od ponad 20 lat współpracuje z mediami, zarówno jako autor, redaktor jak i wydawca, w telewizji, prasie oraz internecie. Popularyzator historii, współtwórca programów edukacyjnych. Autor głośnego filmu dokumentalnego o ślubach w Powstaniu Warszawskim – „Epidemia Miłości” (2008). Współautor książki „Powstanie Warszawskie. Rozpoznani” (2014).
Fundacja Pamięć i Tożsamość Od 2009 r. prowadzi działalność na rzecz edukacji historycznej i promocji polskiej kultury. Realizowała m.in. projekt „Rzeczpospolite.pl”, przywracający pamięć o historii lokalnych społeczności wyzwolonych przez żołnierzy Armii Krajowej w 1944 r. w ramach akcji „Burza”, czy idee.pl odczytując na nowo publicystykę opozycji solidarnościowej czy okresu międzywojennego. Fundacja zajmuje się nie tylko działalnością wydawniczą, ale również organizacją wydarzeń - gier miejskich. (Informacja prasowa). |