W tym roku przypada 99. rocznica odzyskania niepodległości Polski. 99 lat temu Polska została ponownie ogłoszona wolnym krajem po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Cesarstwo Rosyjskie, Królestwo Prus i Imperium Habsburgów. W zwiazku z tym wielkim świętem Konsul Generalny RP w Sydney Regina Jurkowska miała zaszczyt zaprosić na uroczysty Koncert Organowy z okazji ŚWIETA NIEPODLEGŁOŚCI w wykonaniu Głównego Organisty Archikatedry Wawelskiej w Krakowie, WITOLDA ZALEWSKIEGO.
Koncert odbył się w piątek, 10 listopada 2017 roku, o godzinie 19.00 w Katedrze St. Andrew’s (św.Andrzeja) w Sydney. Po koncercie wszyscy zostali zaproszeni na przyjęcie, które było jednocześnie okazją do pożegnania Pani Konsul Reginy Jurkowskiej, kończącej swoją misję dyplomatyczną w Australii.
Fotogaleria tutaj - prosimy oglądać
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnów australijskiego i polskiego przy wspaniałej muzyce organowej. Całą imprezę prowadziła znana nam Marta Kieć-Gubała, MC, która powitała wszystkich bardzo serdecznie:
“Szanowni goście, Panie i Panowie, mam wielką przyjemność powitać wszystkich na obchodach Dnia Niepodległości Polski w katedrze św. Andrzeja.:
posła Davida Clarke (MLC), posła Roberta Borsak (MLC), JE Ambasadora Węgier dr Attila Gruber i przedstawicieli Ambasady Węgier, reprezentację Polskiej Ambasady w Canberra, przedstawicieli Korpusu Konsularnego w Sydney, Dyrektora muzycznego w katedrze św. Andrzeja, Ross Cobb i wszystkich z katedry, Prezesa Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, panią Małgorzatę Kwiatkowską, Prezesa Federacji Organizacji Polskich Nowej Południowej Walii dr Ryszarda Adams-Dzierzba, Członka Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP a jednoczesnie Prezesa Stowarzyszenia Nasza Polonia Adama Gajkowskiego,
Prezesów i przedstawicieli australijskich firm i organizacji, oraz przedstawicieli polskich organizacji.
Przedstawicieli polskiego kleru: Rektora Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Penrose Park, o. Damiana Mosakowskiego , reprezentantów duszpasterstwa polskiego w Sydney, ks. Józefa Kołodzieja i ks. Kamila Żyłczyńskiego, ks Jana Chrzczonowicza, ks. Stanisława Skibickiego. Przedstawicieli polskich mediów oraz wszystkich przybyłych na koncert i pożegnanie pani Konsul Reginy Jurkowskiej.
Następnie zaprosiła Konsul RP, panią Reginę Jurkowską, aby oficjalnie powitała wszystkich gości.
Pani Konsul wygłosiła krótkie przemówienie.
|
|
“Panie i Panowie, Szanowni Goście,Członkowie Korpusu Dyplomatycznego i Konsularnego, Prezydenci i przedstawiciele polskich organizacji społecznych,
Najdrożsi przyjaciele. Mam ogromną przyjemność i zaszczyt powitać Państwa w tym pięknym miejscu na obchody Święta Niepodległości Polski. Jest to dla mnie bardzo emocjonalny moment, ponieważ to ostatni raz, kiedy mogę spotkać się z wami wszystkimi w charakterze Konsula Generalnego RP w Sydney, ponieważ kończę swoją misję w grudniu. Chciałabym z całego serca podziękować za dzisiejszy wieczór.
Jestem szczególnie wdzięczna dostojnym posłom Davidowi Clarke (MLC) i Robertowi Borsakowi (MLC) za bycie tak oddanymi przyjaciółmi Polski. Dziękuję, że zawsze znajdowaliście Panowie czas na udział w polskich wydarzeniach i popularyzację wiedzy o Polsce w Australii.
Chciałabym także podziękować przedstawicielom wszystkich australijskich organizacji, instytucji i fundacji za ich pomoc podczas wykonywania moich funkcji.
Jestem zaszczycona obecnością ambasadora Węgier i konsulów reprezentujących różne kraje. Dziękuję, drodzy koledzy za nieustające wsparcie.
Chciałabym bardzo serdecznie przywitać Prezesa Rady Naczelnej Polonii Australijskiej w Australii i wszystkich przedstawicieli społeczności polskiej, którzy tak licznie zgromadzili się na dzisiejszej uroczystości. Dziękuję, że zawsze reagujecie na różne inicjatywy podejmowane przez konsulat.
Dziękuję polskim księżom, nauczycielom, dziennikarzom, artystom, fotografom, polskim szkołom i klubom - wszystkim, którzy angażują się w różne działania mające na celu wzmocnienie społeczności polskiej w Australii i których miałam przyjemność poznać i pracować z nimi.
To był zaszczyt móc służyć Polsce i Polonii tutaj w Australii.
Chciałabym podkreślić, że wszystko to było możliwe dzięki znakomitemu zespołowi naszego konsulatu i bardzo dobrej współpracy z Ambasadą RP w Canberze. Chciałbym podziękować wszystkim moim koleżankom i kolegom za ciężką pracę w ciągu ostatnich 4 lat. Mówiąc bardziej osobiście, było to dla mnie i mojej rodziny niezapomniane doświadczenie życia w tym wspaniałym i wyjątkowym kraju.
Serdecznie witam dziś naszego gościa specjalnego z Polski - Witolda Zalewskiego, Głównego Organistę Katedry Wawelskiej w Krakowie, który uprzejmie zgodził się wystąpić dla nas przy tak wyjątkowej okazji. Jego koncert nie byłby możliwy bez współpracy z katedrą św. Andrzeja. Jestem bardzo wdzięczna panu Rossowi Cobbowi, dyrektorowi muzycznemu katedry, za życzliwą pomoc w organizacji tego wydarzenia.
11 listopada Polska obchodzi Dzień Niepodległości. Po 123 latach ucisku, który był wynikiem trzech kolejnych rozbiorów naszego kraju przez Rosję, Prusy i Austrię, Polska odzyskała niepodległość. Droga do wolności była naznaczona wieloma powstaniami przeciwko oprawcom, począwszy od słynnego powstania pod przewodnictwem Tadeusza Kościuszki, którego dwustulecie śmierci świętowaliśmy w tym roku pod auspicjami polskiego parlamentu i pod wysokim patronatem UNESCO.
Koniec Pierwszej Wojny Światowej i klęska zaborców stworzyły szansę dla Polaków na odzyskanie swojej państwowości. Józef Piłsudski - uważany za ojca niepodległości Polski, objął dowództwo armii, a następnie władz cywilnych, aby stać się naczelnym wodzem i prowizorycznym szefem państwa. Warto pamiętać, że w grudniu tego roku obchodzimy 150. rocznicę jego urodzin.
Data 11 listopada 1918 roku odpowiada Dniu Pamięci innych krajów, Dniu zawieszenia broni lub Dniu Weteranów. Wszystkie te święta i Dzień Niepodległości w Polsce są ze sobą powiązane, ponieważ wszystkie wyłoniły się z okoliczności pod koniec I wojny światowej. W innych krajach uroczystości upamiętniały smutek i przerażenie ogromnymi ludzkimi kosztami wojny, oraz oznaczają ofiary tych, którzy walczyli. Dla Polski ta data ma również dodatkowe, niezwykle ważne znaczenie: przywrócenie suwerennego państwa polskiego. Święto polskie jest więc jednocześnie świętem ponownego powstania państwa polskiego i upamiętnieniem tych, którzy o niego walczyli.
Chcieliśmy odtworzyć ten pomysł w naszych umysłach za pomocą naszych broszur programowych. Wewnątrz znajduje się reprodukcja obrazu autorstwa słynnego polskiego symbolisty tego okresu - Jacka Malczewskiego. Obraz nazywa się "Polonia 1918". Polska jest reprezentowana jako młoda kobieta, wciąż w czarnej żałobnej zasłonie, ale ukoronowana jako śpiew suwerenności. Zdjęła płaszcz żołnierza i zmyła ręce z krwi. Nigdy więcej walki. Teraz jest czas na zbudowanie odrodzonego kraju. Dlatego na tej stronie umieściliśmy także ustawę Konstytucji z marca 1921 r., która ustanowiła podstawy odnowionego państwa.
W przyszłym roku będziemy świętować 100 lat polskiej niepodległości. Chciałbym już zaprosić Państwa do udziału w licznych wydarzeniach, które odbędą się z tej okazji, a także do zaangażowania się w obchody w waszych lokalnych społecznościach. Będzie to świetna okazja, aby ukazać nasze przywiązanie do Ojczyzny i opowiedzieć światu o Polsce, jej wyjątkowej kulturze, historii i tradycjach.
Chciałabym wymienić tutaj Ignacego Jana Paderewskiego, polskiego pianistę i kompozytora, ale także premiera nowo odrestaurowanej Polski. Przed każdym swoim koncertem za granicą zawsze mówił o Polsce i potrzebie jej niezależności. W ten sposób, łącząc muzykę z właściwym przesłaniem, z pewnością przyczynił się do odzyskania niepodległości Polski. Dlatego też uznaliśmy, że muzyka byłaby najlepszym sposobem na świętowanie Dnia Niepodległości. Mam nadzieję, że spodoba się naszym gościom koncert, który zorganizowaliśmy z tej okazji.
Dziękuję za uwagę i życzę miłego wieczoru”.
|
|
|
Po przemówieniu pani Konsul głos zabrał szanowny David Clarke (MLC), parlamentarny sekretarz ds. sprawiedliwości reprezentującego Ministra ds. Wielokulturowości, Hon. Ray Williams MP. Powitał wszystkich bardzo serdecznie i nawiazał do naszej historii dotyczącej 99.rocznicy Odzyskania Niepodległości. Podziękował pani konsul Reginie Jurkowskiej za wspaniałą współracę i za jej dobre serce. Podkreślił, że wiele inicjatyw organizowanych przez Konsulat RP stały przedmiotem wzmianek w sprawozdaniach z działalności Parlamentu Nowej Południowej Walii. Podobna wzmianka dotycząca tegorocznych uroczystości obchodów Dnia Niepodległości zostanie uchwalona w najbliższych dniach przez Parlament Nowej Południowej Walii.
Po wszystkich przemówieniach , Marta Kieć-Gubała MC przedstawiła specjalnego gościa z Polski Witolda Zalewskiego, głównego organistę w Królewskiej Archikatedrze na Wawelu (miejsce koronacji i pochówku polskich królów oraz miejsce spoczynku zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i pierwszej Lady Marii Kaczyńskiej). Witold Zalewski miał zaszczyt uczestniczyć w liturgiach kościelnych prowadzonych przez papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka podczas ich papieskich pielgrzymek. Występował w głównych katedrach na świecie, takich jak:
St. Katedra Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, Katedra Notre-Dame w Paryżu, Kościoły Bożonarodzeniowe w Betlejem, Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Stambule, Sankt Petersburgu i Moskwie.
W 2012 roku papież Benedykt XVI odznaczył Witolda Zalewskiego medalem "Pro ecclesia et Pontifice".
Obecnie jest dyrektorem w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie. Program koncertu organowego (około 1 godziny) obejmował: Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i fuga Es-dur BWV 552, Mieczysław Surzyński (1866-1924) – Improwizacje na temat polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże” op. 38, Bronisław Kazimierz Przybylski (1941-2011) – „Rota”[] Passacaglia na temat F. Nowowiejskiego, Cesar Franck (1822-1890) – Chorał a-moll nr 3, Louis Vierne (1870-1937) – Carillon de Westminster, Henri Mulet (1878-1967) – Toccata „Tu es Petra”.
Po koncercie Marta Kieć - Gubała podziękowała za przybycie i udział w uroczystości. Wspomniała, że w przyszłym roku będziemy świętować 100-lecie niepodległości, więc mamy nadzieję, że do zobaczenia również za rok.
W Katedrze św. Andrzeja zgromadziło się ponad 300 osób.
Po koncercie Marta Kieć Gubała MC zaprosiła na przyjęcie do sąsiedniej sali, w Domu Górnej Kapituły.
Wiecej na temat pożegnania pani konsul Reginy Jurkowskiej w części drugiej wkrótce.
Bogumiła Filip
|