„Konia z rzędem” temu, kto wymieni choćby jedną artystkę w historii - poza Grażyną Kostawską - która trudniłaby się malarstwem o tematyce batalistycznej.
Owszem, zdarza się absolwentkom szkół artystycznych „popełnić” na zamówienie, kopię znanego obrazu, ale na tym koniec. Tym bardziej intrygująca wydaje się twórczość artystki z Ursusa, zgoła nie lokalna, prezentowana na wystawach indywidualnych w renomowanych galeriach, m.in. dwukrotnie w Muzeum Niepodległości w Warszawie (2004 i 2014r.) i w Centrum Wystawienniczym na Kopcu Kościuszki w Krakowie, na Wystawie „Insurekcja”, zorganizowanej w 220 rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej oraz w oddziale Muzeum Niepodległości - Cytadeli Warszawskiej, w 2016r. na wystawie „Kościuszkowskie czasy”.
Również w warszawskiej galerii sztuki współczesnej Ad-hoc mieliśmy okazję oglądać niecodzienną prezentację jej prac, zatytułowaną „Epos Kościuszkowski”(IV.V.2017).
Ciekawostką jest, że największa kolekcja jej prac, wielkoformatowych portretów konnych naszych wodzów: Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki, Tadeusza Pułaskiego, księcia Józefa Poniatowskiego i J. Piłsudskiego, znajduje się w warszawskim Ursusie, w zbiorach firmy Aluprofil.
Pierwsze jej prace batalistyczne powstały podczas studiów malarskich
na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jednak artystka przyznaje, że największy wpływ na jej wyobraźnię wywarła wcześniejsza edukacja w warszawskim Liceum Sztuk Plastycznych, które mieściło się w Łazienkach Królewskich. Codzienne obcowanie z historią nie mogło pozostać bez echa!
Dziś uprawia malarstwo sztalugowe i ilustrację książkową, gównie o tematyce historycznej. W latach 90-tych tworzyła w technice olejnej okładki do bestsellerów wydawnictwa Amber oraz akwarelowe ilustracje romansów publikowanych w tygodniku „halo” i wielu innych. W 2003r. na wystawie „Biblią inspirowane” w Galerii Sztuki Wsółczesnej „Ad-hoc” zaprezentowała wielkoformatowe obrazy batalistyczne, nawiązujące do wydarzeń historycznych: „Oblężenie Częstochowy”, „Niedziela w Studziannej( Epizod z Hubalem)” i biblijnych: „Złożenie do grobu”, „Trzy Marie nad Ciałem Chrystusa”, „Pieta” oraz liczne studia rysunkowe.
W 2004 r. była inicjatorką ogólnopolskiego konkursu plastycznego o tematyce Kościuszkowskiej, z finałem w Galerii Ad-hoc w Ursusie. Niebawem powstał cykl obrazów batalistycznych jej autorstwa, „Wiara, Nadzieja, Ojczyzna”, który po wystawie w warszawskim Muzeum Niepodległości zagościł na dwa lata w Muzeum Domu Rodzinnym Tadeusza Kościuszki na Mereczowszczyźnie – na Białorusi. Wystawę prezentowano również w miejscach kultu Tadeusza Kościuszki: Maciejowicach, Garwolinie i Warszawskiej Akademii Wojskowo-Technicznej.
Kościuszko i ochotnicy Insurekcji |
Kościuszko pod Dubienką |
Jeden z obrazów – „Kościuszko wśród ludu Warszawy” jest w kolekcji Kardynała Józefa Glempa. Współpracuje z Polską Fundacją Kościuszkowską i należy do grona budowniczych pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Grażyna Kostawska została wyróżniona Przez Ministra Kultury i Sztuki Odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury. Z rąk burmistrza dzielnicy Ursus dr Henryka Linowskiego otrzymała medal za działalność kulturalną.
Co ciekawe, artystka od 1988r. prowadzi pracownię plastyczną w Ośrodku Kultury „Arsus” w Warszawie, przenosząc swoje pasje na młodych adeptów sztuk pięknych. Organizuje cykliczne wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Ad-hoc” m.in: Biennale Sztuki Ursusa, Warszawy i Regionu Mazowieckiego oraz Mazowiecki Festiwal Sztuki „Powrót do korzeni”.
Najnowsze plany? Wystawa indywidualna w Zamku Piastowskim w Legnicy. Wkrótce zaprezentuje kolejny, pokaźnych rozmiarów, portret konny „Jagiełło na łowach” oraz wizerunki Zygmunta II i Władysława IV. Na realizację czeka również nowy portret J.Piłsudskiego, który zaprezentuje na wystawie „Polaków droga do niepodległości” w czerwcu 2018, z okazji jubileuszu 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę.
Grażyna Kostawska jest cenionym pedagogiem artystycznym i publicystą, redaktorem naczelnym miesięcznika Wokół Nas. Jest również członkiem Towarzystwa Miłośników Historii przy Polskiej Akademii Nauk.
Aktualne informacje o wystawach i wydarzeniach artystycznych z jej udziałem, znajdą Panstwo na blogu: „Maluj z Kostawską” kostawska.blogspot.com
Kontakt z autorką: kostawska@gmail.com