Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
26 marca 2018
W hołdzie żołnierzom Wyklętym-Niezłomnym
Krystyna Mrozik. Zdjęcia z biegu Jacek Glinka

Fot. Bogdan Płatek
Jesteśmy Polską poza Polską. Stąd bezprecedensowe odniesienie się środowisk polskich w Australii w tym w stanie Victoria (Melbourne) do Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzonego dnia 1 marca od 2011 roku. Prezydent Andrzej Duda w liście z dnia 4-go marca 2018r. skierowanym do uczestników i organizatorów tych szczególnych dni w Polsce i za granicą podkreślił, że: „Epopeja powstania antykomunistycznego weszła na trwałe do kanonu naszych dziejów ojczystych. Prawda o drugiej konspiracji … Polaków przeciwko powojennej sowietyzacji, o heroicznych walkach oddziałów „leśnych” jest dziś fundamentem niepodległej Rzeczypospolitej… Wyklęci przez komunistów żołnierze powstania antykomunistycznego otoczeni są dzisiaj czcią i szacunkiem władz państwowych i całego narodu polskiego… To wielki triumf tych szlachetnych, prawych zawsze wiernych Ojczyźnie rodaków, którzy w imię zasad najwyższych… podjęli bój ze złem i zniewoleniem, chociaż nie mieli szans zwyciężyć…”

Stąd chwile wzruszeń przeżyli uczestnicy Mszy św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough w dniu 4-go marca br. słuchając świetnie przygotowanej homilii i wygłoszonej bardzo żarliwie przez ks. Artura Botura na temat tragicznej historii „Żołnierzy Wyklętych” i o potrzebie modlitwy. Natomiast przed tablicą pamięci, determinację walki i jej tragizm z narzuconą nam Polakom władzą po II Wojnie Światowej, przywołał bardzo emocjonalnie Stanisław Jabłoński w słowach nieznanego autora „Żołnierze Wyklęci”.


„Oszukani, porzuceni, nieugięci!
Opluwani, poniżani i wyklęci!
Pozbawieni swoich domów, swojej ziemi!
Poszli walczyć, żeby zginąć albo zmienić!
Ich zasługi przekreślono polityką.
I oddano ich kupionym najemnikom,
Żeby zwłoki najlepszych obrońców
Rozrzucili pohańbione gdzieś w słońcu.
A to słońce nazwano zwycięstwem,
A karłami – to, co było męstwem…
Podły układ świętują parady!
A my wciąż szukamy grobów tych wyklętych!
Nieugiętych, rozstrzelanych – Naszych Świętych”.

Oficjalnego otwarcia uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowionego uchwałą Senatu Rzeczpospolitej Polski dnia 4 lutego 2011r., oraz powitania licznych zebranych po Mszy św. w intencji Ojczyzny dokonał Prezes Zarzadu Krajowego SPK w Australii – Bogdan Płatek.

Gośćmi dnia byli: Marian Pawlik OAM – Prezes Federacji Organizacji Polskich, Stefan Czauderna – Prezes Koła SPK Nr 3 w Melbourne, ks. Artur Botur SChr – rektor Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, przedstawiciele organizacji polonijnych.

Po modlitwie poprowadzonej przez ks. Artura Botura zabrał głos pan Marian Pawlik OAM podkreślając ogromną ważność spotkań środowisk polonijnych w celu uczczenia pamięci i oddania szacunku „Żołnierzom Wyklętym” zwłaszcza teraz w roku 2018 tj. 100 rocznicy obchodzenia Odzyskania Niepodległości Polski.

Dramat „Żołnierzy Wyklętych” przywołał ponownie Stanisław Jabłoński w słowach nieznanego autora:


„Już na wschodzie niebo czerwienieje,
życiem zawładnęła ciemna noc.
Choć niektórzy mówią mi, że dnieje
ja wiem dobrze, że nadchodzi noc.
Wszystko postawiłem na Twą kartę,
z tobą Polsko swój związałem los.
Chociaż życie jest tak wiele warte,
dziś bez żalu, rzucam je na stos.
Już psy gończe są na naszym tropie,
z każdym dniem gęstnieje wokół czas.
Żadna burza już nie przejdzie bokiem
coraz mniej bezpieczny bywa las.
Szare mury, martwe oczy okien
i w piwnicy pojedynczy strzał.
Śmierć w sądowym czai się wyroku,
wieje hańbą od sądowych sal.
…Nie giń Polsko…ja za Ciebie zginę.
Przecież kiedyś musi nadejść świt.”

Kwiaty w hołdzie poległym i pomordowanym złożyli: Marian Pawlik OAM – Prezes Federacji Organizacji Polskich, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło Nr 3 Melbourne, Związek Ziem Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Byłych Polskich Więźniów Politycznych, Związek Polaków w Melbourne, Klub Gazety Polskiej im. Prezydenta Kaczorowskiego, Osoby prywatne: dr Anna Kućmińska (pamięci członka rodziny).

Następnym etapem złożenia hołdu żołnierzom polskiego podziemia, walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę stał się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – „Tropem Wilczym”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Nasza Polonia oraz Polską Fundację Wolność i Demokracja pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Polski Michała Kołodziejskiego.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem wilczym” został zainicjowany w 2013 roku przez grupę pasjonatów i działaczy społecznych w Polsce obejmujący 333 miasta w kraju oraz także wiele środowisk Polaków na wielu kontynentach, gdy wg. słów Prezydenta Polski Andrzeja Dudy jest to: „…wymowny symbol trwałości i inspirującej mocy wojskowych tradycji tych, którzy w prawdzie żyli prawem wilka, lecz o których historia już nie milczy…”






Zorganizowanie i czynny udział w Biegu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w naszym najbliższym środowisku spotkało się z ogromnym poparciem i wręcz radością różnych grup wiekowych, w tym grupy kibicujących. Wszystkim uczestnikom tej niezwykle patriotycznej inicjatywy, także sportowej, począwszy dosłownie od dzieci, nastolatków, osób starszych w liczbie około stu, podziękował ks. Artur Botur po Mszy św. w dniu 18-go marca, tj. w trzecim tygodniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Fenomenem tej pięknej akcji były koszulki uczestników z wizerunkami bohaterów powstania antykomunistycznego oraz inne pamiątki, w tym medale, ufundowane przez Fundację Wolność i Demokracja a dostarczone do Australii staraniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Polsce i Konsulatu RP w Sydney.

Tym Biegiem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nasze środowisko polonijne uczciło, między innymi, kapłana mjr Rudolfa Marszałka, ps. Opoka, Chrystusowca, który dokładnie 70 lat temu tj. 10 marca 1948r. został rozstrzelany przez ówczesne władze. Był kapelanem AK na Podbeskidziu, a od lata 1945r. duszpasterzem VII okręgu śląskiego konspiracyjnych Narodowych Sił Zbrojnych. Karę śmierci wykonano 10 marca 1948r., szczątków kapłana mjr Rudolfa Marszałka S.C. do dziś nie odnaleziono.

Krystyna Mrozik

Wcześniejsza relacja z biegu E. Włodarskiego