Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
28 marca 2018
Poznań: największe widowisko pasyjne w Europie
Wojciech Owsianowski


Wielki post to czas przemyśleń, refleksji i pokuty każdego chrześcijanina, poprzedzający Święta Wielkanocne, natomiast Misterium Męki Pańskiej to sceniczna forma treści biblijnych, sięgająca swymi początkami bardzo dawnych czasów. Inscenizacje są przeznaczone dla wiernych pragnących uczestniczyć duchowo i osobiście w wydarzeniach, opisywanych przez Pismo Święte. Misterium odbywa się w przededniu niedzieli palmowej, tyle że obecnie aktorzy mają do swojej dyspozycji takie środki techniczne, o których ich poprzednicy nawet nie mogli marzyć.

Obejrzyj transmisję na You Tube

W Polsce Misteria znane są od XVI wieku i mają różny charakter, największą popularnością cieszą się Drogi Krzyżowe, Misteria Męki Pańskiej, Procesje Bożego Ciała oraz Jasełka. Najbardziej popularne Misterium Męki Pańskiej w Polsce i zarazem największe w Europie, organizowane jest od 1998 r. w Poznaniu na Cytadeli, widowiska te obejrzało kilkaset tysięcy osób z kraju i zagranicy, w bieżącym roku obchodzono jubileusz 20 lat jego istnienia.

Cytadela Poznańska to pozostałości dawnej twierdzy pruskiej Festung Posen z XIX wieku, będącej obecnie największym parkiem miasta Poznania, liczącym około 100 ha powierzchni. Dzwon Pokoju, jeden z nielicznych na świecie oraz jego otoczenie zostają na czas przedstawienia zamienione na jedną z bram starożytnej Jerozolimy, która poprzez długi podest połączona jest z Golgotą. Wykonawcami Misterium było kilkuset aktorów – amatorów, pasjonatów widowiska o charakterze religijnym oraz liczne ekipy techniczne, które zabezpieczały realizację widowiska.

Obejrzyj transmisję na You Tube






Utwory pasyjne wykonało sześć najlepszych chórów poznańskich oraz jedna orkiestra symfoniczna. Po raz trzeci wśród grupy aktorów odnotowano obecność, tym razem 20 więźniów z Zakładu Karnego w Koziegłowach, których dobrowolne uczestnictwo w życiu społecznym poza murami, będące ważnym elementem resocjalizacji, w znacznym stopniu niweluje negatywne skutki pobytu w więzieniu. Nie sposób wymienić nazwisk wszystkich aktorów i realizatorów widowiska pasyjnego, jednakże najważniejszą osobą jest Artur Piotrowski – organizator, reżyser i producent, przy współpracy z Towarzystwem Salezjańskim w Poznaniu.

Obejrzyj transmisję na You Tube

Wsparcia finansowego udzieliły: Urząd Miasta Poznania, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Archidiecezja Poznańska, a także wiele firm oraz osób indywidualnych. Głównym hasłem tegorocznego Misterium była „Wielka modlitwa za dusze w czyśćcu cierpiące”, więcej: www.milujciesie.org.pl.




Misterium poprzedziły Msza święta w kościele p.w. św. Jana Bosko na Winogradach oraz wspólne przejście aktorów i uczestników na Cytadelę, gdzie zostali oni powitani przez tysiące widzów, do których słowa skierował ks. bp Damian Bryl. Główne postacie aktorskie to m.in. Jezus – Cezary Łapa, Maryja – Alicja Wilkowska, Annasz – Wojciech Czarnecki, Kajfasz – Tomasz Nowak, Piłat i Jan Paweł II – Piotr Witoń, Maria Magdalena – Magdalena Woźniak, Judasz – Tomasz Kilarski.

Obejrzyj transmisję na You Tube

Widowisko trwające półtorej godziny zachwycało jak zawsze grą aktorską, światłem i dźwiękiem i było wielkim przeżyciem dla wszystkich jego uczestników. Po raz pierwszy transmisję z Misterium można było oglądać w Internecie, więcej: www.misterium.eu.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia red. Waldemar Wylegalski
współpraca Ewa Zambrzycka i Zbigniew Szmidt








Obejrzyj transmisję na You Tube