Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
14 kwietnia 2018
Z Aborygenami Ngarigo na Krakowskim Rynku
Ernestyna Skurjat-Kozek

Michelle Dixon w zaczarowanej dorożce. Foto Puls Polonii
Jeszcze kilka filmów dokumentalnych prezentujących wydarzenia Roku Kosciuszki czeka w kolejce na realizację. Obecnie pracuję nad filmem o historycznej podróży Aborygenów Ngarigo do Krakowa. Przed chwilą opublikowałam na You Tube pierwszy epizod z wielkiej ekspedycji do Polski.To dopiero początek wielkiej pracy. (Kamery: Marek i Kris Kamma, realizacja ESK).

10-minutowy filmik do obejrzenia TUTAJ

OPIS FILMU. Wspaniałe echa Roku Kosciuszki. Zapraszamy do obejrzenia migawek z Lekcji Spiewania "Wszyscy jestesmy Kosciuszkami", która odbyla sie w sobote 14 pazdziernika 2017 r. na Krakowskim Rynku. Koncert ten byl atrakcyjnym, kolorowym elementem uroczystosci z okazji 200-setnej rocznicy smierci Tadeusza Kosciuszki, organizowanych przez Burmistrza Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego oraz Prezesa Kopca Kosciuszki prof. Mieczyslawa Rokosza. Na krakowskie uroczystosci zostala zaproszona delegacja z Australii, w sklad której weszli reprezentanci "Kosciuszko Heritage Inc.", przedstawiciele klanu Ngarigo - tradycyjnego kustosza Góry Kosciuszko, a takze przewodniczka Acacia Rose, która nieco wczesniej (w lipcu 2017 r.) wprowadzila delegacje z Kopca Kosciuszki na najwyzszy szczyt w Snowy Mountains. Organizatorem koncertu na Rynku byl Waldemar Domanski, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, który gosci z Australii zaprosil na scene do wspólnego spiewania.

Nakladem Biblioteki Polskiej Piosenki ukazal sie okolicznosciowy album "Wszyscy jestesmy Kosciuszkami", w którym - prócz tradycyjnych piosenek o Kosciuszce - znalazlo sie kilka wspólczesnych piosenek z Miedzynarodowego Konkursu "Kosciuszko Bicentenary" oraz dokumentalnego filmu o Kosciuszce, produkcji australijskiej.

Kamery: Marek i Kris Kamma.
Prócz tradycyjnych pieśni i piosenek kościuszkowskich ze „Śpiewnika” Biblioteki Polskiej Piosenki usłyszelismy fragmenty piosenek z Międzynarodowego Konkursu Kosciuszko Bicentenary:
1. Nie ma Polski bez Kosciuszki, muz. i wyk. Marek Wojdak, sł. Barbara Lipińska-Postawa 2. Idol (Kosciuszko Rap), muz. i wyk. Adam Fiala, sł. Barbara Lipińska-Postawa 3. Rycerz Wolności, sł. John Keats, muz. i wyk. Jurij Kosjakov.

Wkrótce kolejne migawki z Krakowa. Trwaja prace nad realizacja filmu dokumentalnego z historycznej podrózy Aborygenów Ngarigo do Krakowa.

Jeszcze jeden link, też do filmu związanego z Krakowem:

Film "Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki"


Krakowscy dostojnicy w papierowych "krakuskach". Foto Marek Kamma